21 Nisan 2018 Ehliyet Sınavı Başvuru Bilgileri

7.362
A+
A-
21 Nisan 2018 Ehliyet Sınavı Başvuru Bilgileri

21 Nisan 2018 Ehliyet Sınavı Başvuru Bilgileri

21 Nisan 2018 Ehliyet sınavı başvuru tarihleri nedir? 21 Nisan Ehliyet sınav ücreti ne kadar ve nereye yatırılacak? 21 Nisan ehliyet sınavına nasıl başvurulur? 21 Nisan ehliyet sınavında kaç soru sorulacak? 21 Nisan Ehliyet sınavı başvuru şartları nedir? Ehliyet sınavında başarılı olmak için kaç doğru yapmak gerekir?

21 Nisan Ehliyet sınavı başvuru tarihleri nedir?

2018 yılı için Ehliyet sınavı başvuru tarihleri MEB tarafından duyurulmuştur. 21 Nisan Ehliyet sınavı için ücret yatırma işlemi 23 Şubat tarihinde başlıyor. Ödeme son günü ise 28 Mart 2018’dir. Bu tarihe kadar sınava başvuracak adaylar bankaya ücretlerini yatırmalıdır. Ücreti yatıran adaylar dekontunu kontrol etmeli TC kimlik numarası hatası olmamasına özen göstermelidir. Ayrıca bankadan aldığınız dekontu kesinikle saklayınız. Bu dekont ile sürücü kursunuza başvurarak kaydınızı tamamlayacaksınız. Bir sonraki ehliyet sınavı 04 Ağustos 2018 ehliyet sınavıdır.

2018 ehliyet sınav tarihleri için aşağıdaki linki kullanınız.

www.google.com

21 Nisan ehliyet sınavı hazırlık platformu

21 Nisan Ehliyet sınav ücreti ne kadar ve nereye yatırılacak?

Kursiyerler, 2018 yılında her sınav dönemi için ayrı ayrı olmak üzere KDV dâhil 75.00 (yetmişbeş) TL MTSKS ücretini T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O, Türkiye Halk Bankası A.Ş. Şubelerinden birine “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığı ile kendi T.C kimlik numarasına göre MTSKS takviminde belirtilen sınav ücreti yatırma süresi içerisinde sınavın adıyla yatıracaktır.

Ehliyet ücretleri hangi bankaya yatırılır?

T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O, Türkiye Halk Bankası A.Ş. şubelerinden birine yatırılabilir.

Ehliyet sınav ücretini yatırdım nasıl sınav başvuru yaparım?

Dönem kaydı kurum tarafından doğru olarak yapılan ilk defa teorik sınava girecek kursiyerin MTSKS başvurusu, kursiyerin kayıt yaptırdığı kurs müdürlüğüne banka dekont/ATM işlem fişini teslim etmesi ve Özel MTSK Modülünde paranın yatırıldığı görülmesinden sonra il/ilçe millî eğitim müdürlüğünün onay vermesi ile gerçekleşecektir.

Ehliyet sınavı başvuru şartları nedir?

Ehliyet sınavı başvuru şartları şunlardır:
Öncelikle ehliyet sınav ücretini yatırmalısınız, daha sonra dekontunuzla sürücü kursuna başvurup ilk aşamayı tamamlayınız. Sürücü kursuna kayıt olduktan sonra kayıtlı olduğu sürücü kursundaki teorik derslere devam ederek bu eğitimleri tamamlayan kursiyerler sınava giriş hakkını elde ederler. Sürücü kurslarında verilen eğitimlere devam etmeniz, size pratiklik kazandıracak ve sınavda işinizi kolaylaştıracaktır.
Dikkat: derslere katılım sağlamayan adayların tespiti halinde sürücü kursu ile ilişiği kesilmektedir.

Ehliyet sınavında hangi konulardan sorumluyum?

Kursiyer, en fazla 4 (dört) teorik, 4 (dört) uygulama sınavına girme hakkına sahiptir. Sınav döneminde sınava girmeyen kursiyerin 1 (bir) hakkı kullanılmış sayılır. Teorik sınava girecek kursiyerler; “M”, “A1”, “A2”, “A” ,“B1” “B” ve “F” sertifika sınıfı
türlerine ait;

 • İlk Yardım
 • Trafik ve Çevre
 • Araç Tekniği
 • Trafik Adabı

derslerinden sorumlu olacaktır.

“D1” “D” “C1” ve “C” ve “CE” sınıfı sürücü sertifikası alacaklarda deneyim şartı arandığından teorik sınavlardan muaf tutulmaktadır.

Ehliyet sınavını geçmek için kaç puan almam gerekir?

Kursiyerlerin sorulara verdikleri doğru cevap sayıları tespit edilir, yanlış cevaplar dikkate alınmaz. (Doğru yanlışı götürmez.) Tespit edilen doğru cevap sayıları üzerinden 100 puandan hesaplama yapılır. 100 üzerinden 70 ve üzeri puan alan kursiyer başarılı sayılır.

Merkezî sistem sınavında her soru puan olarak eşit ağırlığa sahiptir. (Her soru 2 puan) Teorik derslerin tamamı için bir sınav yapılarak tek notla 100 tam puan üzerinden değerlendirilir. Sınavda 70 ve üzeri puan alan kursiyerler başarılı sayılır.

Arama Terimleri: ehliyet basvuru, 21 nisan suryeliler sinavi sonuclari
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. ahmet toprak dedi ki:

  15 mart ta 18 e girecem 21 nisandaki sınava girebilir miyim ?

  1. muhammed dedi ki:

   hayır