29 Temmuz 2017 Ehliyet Sınavı Hazırlık

621
A+
A-
29 Temmuz 2017 Ehliyet Sınavı Hazırlık

29 Temmuz Ehliyet Sınavına Hazırlık

Bu yazımızda sizlere bir sonraki ehliyet sınavı olan 29 Temmuz ehliyet sınavına nasıl hazırlanmanız gerektiğini aktaracağız.

2017 Yılının ikinci ehliyet sınavı 20 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleşti. Sınavda katılımcılara 50 soru soruldu. Bu 50 sorudan;

23 tanesi trafik ve çevre,

12 tanesi ilk yardım,

9 tanesi araç tekniği (motor)

6 tanesi de trafik adabı ile ilgiliydi.

20 Mayıs Ehliyet sınav sonuçları 1 Haziran 2017 tarihinde açıklanacaktır.

Ehliyet Sınav Sonuçları için tıklayınız.

Ehliyet sınavları ülkemizde belli dönemlerde düzenli olarak yapılmaktadır. Bir önceki sınavı kaçırmanız ya da sınavda başarısız olmanız durumunda bunu telafi etme imkânınız her zaman vardır. Ancak sınav sırasında uygunsuz davranış ya da direksiyon sınavı sırasında araç kullanmanın gerekliliklerini yerine getirmeden direksiyon başına geçtiğiniz anlaşılırsa ehliyet alma hakkınızı tamamen kaybedebilirsiniz.

Çıkmış Ehliyet Sınav Soruları için tıklayınız.

Ehliyet sınavına girecekler için en iyi hazırlanma yöntemi kayıt olduğunuz sürücü kursunda verilen derslere mümkün olduğunca katılmak. Bazı şeylerin kitaptan okuyarak öğrenilmeyeceğini unutmayın. Böyle durumlarda dersleri veren öğretmenler sizlere açıklayıcı şekilde yardımcı olacaklardır.

Ehliyet Sınavı Ders Notları için tıklayınız.

Kurslara devam etmenin yanında sizlere verilen kitaplardaki ve internet üzerinden de kolayca bulacağınız soruları çözmenin büyük faydası olacaktır. Bunların yanında yine internetten daha önceki dönemlerde sorulan ehliyet sınav soruları da kolaylıkla bulup onları da çözebilirsiniz. Geçmiş dönemlerde sorulan soruları çözerken, soruların büyük çoğunluğunun birbirine benzer sorular olduğunu fark edeceksiniz. Bu anlamda soruları ezberlemek yerine soruların mantığını anlamaya çalışmanız size büyük kolaylık sağlayacaktır.

Eğer çevrenizde size araç kullanmanın temellerini gösterecek olan eşiniz, dostunuz, akrabanız varsa onlardan size göstermelerini rica edin. Unutmayın ki direksiyon başında ne kadar fazla zaman geçirirseniz, direksiyon sınavında da o kadar rahat olur ve her şeyi kontrol altında tutabilirsiniz. Peki, sürücü kurslarında verilen direksiyon eğitimi yeterli değil mi? Maalesef yeterli değil. Bazı sürücü kursları maliyetler yüzünden yükümlü oldukları halde kursiyerlerine direksiyon dersi vermekten imtina ederler. Böyle durumlarda sürücü kursunu şikâyet edebilir, hakkınızı arayabilirsiniz. Sürücü kursu böyle davranarak hem sorumsuzluk örneği göstermiş hem de suç işlemiştir. Sürücü kursları her kursiyere belli bir saatte direksiyon dersi vermek zorundadır.

Her ne kadar bir oyun olarak bakılsa da dikkatinizi ve direksiyon becerinizi bilgisayarlarda kullanılan araç simülasyonlarıyla da arttırabilirsiniz. Evinize alacağınız bir direksiyon seti ile bunu yapmak mümkün. Zaten günümüzde ehliyet kurslarında da buna benzer bir teknoloji ile sizi gerçek araç direksiyonuna oturtmadan önce belli bir saat bilgisayar ortamında simülasyon kullanımına tabi tutuyorlar.

Ehliyet almak ve sürücü olmayı tam anlamıyla başarabilmek göründüğü kolay bir iş değil.

 

 

Online Ehliyet Sınavı Testleri için Tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.