A2 Sınıfı Sürücü Belgesi Nasıl Alınır? Şartları Nedir?

A2 Sınıfı Sürücü Belgesi ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Bu yazımızda sizlere A2 sınıfı sürücü belgesi almak için gerekli olan bilgileri aktaracağız. Şu sorulara yanıt vermeye çalışacağız. A2 sınıfı ehliyet nedir? A2 sınıfı ehliyet alma şartları nelerdir? A2 sınıfı ehliyet ile ne kullanabilirim? A2 sınıfı ehliyet için hangi teorik dersleri almalıyım? A2 sınıfı ehliyet direksiyon eğitimi nasıldır?

A2 sınıfı ehliyet nedir? A sınıfı ehliyet ile ne kullanabilirim?

A2 Sınıf Sürücü Belgesi, M ve A1 sınıfı ehliyetleri kapsar. A2 sınıfı ehliyet, motor gücü 11-34 kw arası olan ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçmeyen motosikletleri kullanmak isteyen adayların tercih edeceği bir ehliyet sınıfıdır. Bu ehliyetin geçerlilik süresi 10 yıldır. Sertifikanın sürücü belgesine dönüştürülme süresi 2 yıldır.

A2 sınıfı ehliyet alma şartları nelerdir?

A2 sınıfı sürücü belgesi almak isteyen kursiyerin 18 yaşını doldurması gereklidir.

A2 sınıfı ehliyet için hangi teorik dersleri almalıyım?

A2 sınıfı ehliyet için adaylar 16 saat Trafik ve Çevre dersi, 8 saat İlk yardım dersi, 6 saat Araç tekniği (motor) dersi, 4 saat Trafik adabı dersi olmak üzere toplam da 34 saat teorik ders görür.

A2 sınıfı ehliyet direksiyon eğitimi nasıldır?

Direksiyon eğitimi için adaya motor gücü 11-34 kw olan bir motosiklet ile eğitim verilir. Direksiyon eğitim alanında ve ya simülatör yardımıyla en az 2 saat direksiyon eğitimi almalıdır. Ayrıca akan trafikte en az 12 saat eğitim almalıdır.

A2 sınıfı ehliyete ilişkin bilgiler bu kadar, dilerseniz Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünün yayınladığı aşağıdaki broşürden gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

Diğer sürücü belgeleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.

www.google.com

www.google.com

 

One Comment

  1. Murat polat dedi ki:

    Ben sınava girdim gecemedim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir