Araçların Işıklandırılması ve Işıkların Kullanılması

Araçların Işıklandırılması ve Işıkların Kullanılması

Araçlar, görmek ve diğer araçlar tarafından görülmek için ışıklandırılır. Araçların ön kısımlarında beyaz veya sarı, arka kısımlarında ise kırmızı ve portakal rengi ışıklar bulunur. Arka kısımda sadece geri manevra uyarı ışıkları beyaz olabilir.

Uzağı Gösteren Işıklar

100 metre mesafeyi aydınlatacak şekilde ayarlanmış olması gereklidir. Geceleri yerleşim birimleri dışında ve yeterince aydınlatılmamış tünellerde kullanılması zorunludur.

Yakını Gösteren Işıklar

25 metre mesafeyi aydınlatacak şekilde ayarlanmış olması gereklidir. Sürücülerin yeterli mesafeyi açık olarak görebildiği ve kendi aracının da yeterli uzaklıktan görülebildiği hallerde yakını gösteren ışıklar kullanılabilir.

Aydınlatmanın yeterli olduğu yerlerde, gündüzleri sisli, yağışlı ve görüşün yeterli olmadığı hava şartlarında, öndeki araç takip edilirken, öndeki aracı geçme sırasında yan yana gelinceye kadar ve karşılaşmalarda kullanılması zorunludur. Yakını ve uzağı gösteren ışıkların çok kısa süre ile sırayla yakılması uyarı anlamındadır.

Sürücüler geceleri öndeki aracı geçmeden önce öndeki aracı uyarmak ve ilerisi görülmeyen kavşak, dönemeç ve tepeüstü gibi yerlere yaklaşırken gelişini haber vermek için ışıkları ile uyarı yapmak zorundadırlar.

Kuyruk Işıkları (Arka Park Lambaları)

Kuyruk ışıklarının seyir esnasında yakını veya uzağı gösteren ışıklarla birlikte kullanılması zorunludur.

Sis Işıkları

Sis, pus, tipi gibi görüşün yeterli olmadığı hava şartlarında yakın veya uzak farlarla birlikte kullanılır. Bu gibi hava şartları dışında sis ışıklarının farlarla birlikte kullanılması yasaktır.

Arka Plaka Lambası

Arka plakayı 20 metre mesafeden okunacak şekilde beyaz ışıkla aydınlatıyor olmalıdır.

İç Lamba

Ücretle yolcu taşıyan araçlar iç lamba bulundurmak zorundadır ve bu lamba beyaz olmalıdır.

Dönüş ışıklarının “geç” anlamında kullanılması, sadece park veya sis ışıkları ile araç sürülmesi, karşılaşmalarda ışıkların söndürülmesi yasaktır.

İşaret Reflektörü

Normal hava şartlarında 150 metre mesafeden görülür bir kenarı 45 cm kırmızı renkli eşkenar üçgen ve kenar genişliği 5 cm‘dir. Yol yüzeyine konulduğunda ayak yapısı karayolunu kullanan diğer araçların rüzgarından devrilmeyecek sağlamlıkta olmalıdır ve motosiklet ve motorlu bisikletler hariç diğer bütün motorlu araçlarda 2 adet bulundurulması zorunludur.

Traktörlerde İşaret Reflektörü

Römork ve yarı römorkların arkasına diğer sürücülerin görebilmesi için takılacak olan yansıtıcı bir kenarı 35 cm eşkenar üçgen kırmızı renkli olmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir