Direksiyon Sınavında Bunları Sakın Yapmayın!

Direksiyon Sınavında Yapılmaması Gerekenler

Direksiyon sınavına girdiğinizde yapılması gerekenleri sürücü kurslarında ve çalıştığınız kitaplarda size öğretiyorlar. Araca ilk bindiğinizde aynaların kontrolü, emniyet kemerinin takılması gibi… Peki, bunları yapacaksınız ama yapmamanız gereken şeyler de var. Özellikle arka koltukta oturan sınav görevlileri sizi tuzağa düşürmeye çalışacaklardır.

Araca koltuğuna ilk oturduğunuzda sakın heyecanınızı belli etmeyin. Sakin olun. Ucunda ölüm yok. Bunu görevlilere fark ettirirseniz sizi daha çok heyecanlandırmak için üzerinize geleceklerdir ki bu bilinçli yapılan bir şeydir. Stres altında araç kullanmak ehliyet alacak kişinin üstesinden gelmesi gereken bir durumdur.

Direksiyon sınav tarihleri için tıklayınız.

Direksiyon sınav soruları için tıklayınız.

Hareket ettiğinizde arkadaki görevliler size soru sormaya başlayacaklardır. Bu, gerçekten hakkınızda bir şeyler öğrenmek için değil araç kullanırken sorulara nasıl cevaplar verdiğinizi görmek istemelerindendir. Sakın dikiz aynasından arkada oturan görevlilere bakmayın. Çünkü bu gözünüzü yoldan ayırmanız anlamına geliyor. Hele hele araç hareket halindeyken arkanıza dönüp cevap vermekten kaçının. Bu sınavı geçememenize sebep olabilir.

Görevliler tarafından arka koltuktan size ikram edilen yiyecekleri alma teşebbüsünde bulunmayın. Unutmayın ki sürücü olarak sizden istenen gözlerinizi yoldan ayırmamanız ve tek elinizi dahi direksiyondan çekmemeniz. Tabi ki rahat olduğunuzu göstereceksiniz ancak rahat olmakla dikkatsiz olmak arasında ince bir çizgi olduğunu unutmayın. Çok fazla rahatlık araç kullanmaya odaklanmanıza engel olarak sürüşünüzü tehlikeli bir hale getirecektir.

Sınavda araç kullanırken görevlilerden talimat gelebilir. Şuradan dönelim, burada duralım şeklinde. Ancak bu talimatlar hep son anda ya da bilinçli olarak geç verilir. Yanından geçtiğiniz bir aracın hemen önünde durmanız istenirse sakın ani fren yapmayın. Bu, bilinçli bir şekilde siz araç kullanırken ani bir karar vermeniz gerektiğinde nasıl bir davranış sergileyeceğinizi görmek içindir. Eğer geç kaldığınızı düşünüp ani fren yaparsanız bu, trafikte de ani fren yapıp kazaya sebep olabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Aracı kullanırken görevliler tarafından size bilinçli olarak yan aynalardan bir tanesinin tam ayarlanmadığı ve ayarlamanız gerektiği söylenebilir. Unutmayın ki sizin oturduğunuz pozisyonun dışında başka kimse aynaların düzgünlüğünü sizden daha iyi bilemez. Yine buradaki amaç araç hareket halindeyken sizi yan aynanızı düzeltmeye sevk etmektir. Eğer hareket halinde direksiyonu bırakıp ayna ayarlamaya kalkarsanız bu da puan kırılmasına sebep olacaktır.

5 Comments

 1. selcuk gokmen dedi ki:

  Burada yanlış bilgilendirme yapılmış sanırım ya da eski sistemde yapılanlardan bahsedilmiş. Hiçbir komisyon, adayın sürüşüne müdahale etmez (tehlike durum anı hariç) Komisyonun adaya birşey ikram etmesini bırakın araçta komisyon birşeyler de yemez (çok ender sağlık durumları dışında). Burada ifade edilen puan kırılması diye birşey de yeni sistemde yok. Puanlama önceden vardı, şu an için adayın sarı hata ya da kırmızı hata yapması durumunda aday aracı ne kadar güzel sürse de sınavı sonlandırılmaktadır. Komisyonun işi adayı denemek ya da yanıltmak değil, kendisinde bulunan kurallara göre adayın ehliyet alıp almamasına karar vermektir.

 2. Anonim dedi ki:

  Baska işleri yok galibaa milletle uğraşıyorlar

 3. Anonim dedi ki:

  Ehliyet sınavına .09.03 .2020 de girdim direk siyona nezamn girerim hocam

 4. sadsadas dedi ki:

  bu görevlilerin işi gücü yok mu milleti tuzağa düşürmeye çalışıyorlar

 5. Anonim dedi ki:

  Tesekkur ederim cok guzel olmus yuregınıze saglık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir