Ehliyet Alırken Sağlık Kontrolü

1.062
A+
A-
Ehliyet Alırken Sağlık Kontrolü

Ehliyet Alırken Sağlık Kontrolü

 

Normal olarak, ehliyet alarak araç kullanacak kişilerin sağlık anlamında bir engellerinin olmaması gerekli. Bu engel aracın kullanımına etki edebilecek düzeydeyse bazı istisnalar dışında engelli kişinin ehliyet alması mümkün değildir.

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte araçlar üzerinde yapılan çeşitli modifikasyonlarla birlikte bazı engelli insanların da araç kullanabilmelerinin önü açılmıştır. Örnek verecek olursak, ayaklarını kullanamayan bir insan sonradan araca monte edilebilen ya da fabrika çıkışlı olarak üretilen el gazına sahip özel bir araç sayesinde ayaklarını kullanmadan aracı kullanabilir. İlk duyduğunuzda, zor bir araç kullanma yöntemi gibi gelse de, kullanması ayak ile hareket ettirilen normal bir araç kadar kolaydır. Unutmayın ki her iki araçta da yeni başlayanlar için bir araca alışma süresi vardır.

Ancak bazen engeliniz, araçta yeterli donanım modifikasyonu yapılsa da onu kullanmanız için yeterli olmayabilir. Örneğin, kulaklarınız duymuyorsa araç kullanmanız mümkün değildir. Çünkü trafikte gözle görmek kadar kulakla duymak da önemlidir. Bunun yanında kol ya da ellerinizden bir tanesi yoksa yine ehliyet alamazsınız. Ayaklarınız olmadan elinizle aracı hareket ettirebilirsiniz ancak eliniz olmadan ayaklarınızla araca yön veremezsiniz.

Engellilerin ehliyet alma konusunu kısaca açıkladıktan sonra biraz da ehliyet almadan önce yaptırmanız gereken sağlık muayenesine değinelim. Sağlık muayenesine kayıt olduğunuz ehliyet kursu tarafından götürülürsünüz. Bu muayenede araç kullanmaya ne kadar yeterli olup olmadığınız ölçülmektedir. Çok fazla derinlemesine bir muayene yapılmadığını söylemek yanlış olmaz.

İlginizi Çekebilir:  Trafik Adabı Dersi Artık Okullarda Öğretilecek

Muayenede göz, kulak ve hareket kabiliyetiniz öncelikli olarak kontrol edilir. Ne kadar duyduğunuz, ne kadar gördüğünüz ve hareket etmenizde bir mani olup olmadığı doktor tarafından kontrol edilir. Eğer bir rahatsızlığınız varsa bunu önceden doktora söylemeniz doğru olacaktır. Çünkü farkında olduğunuz ancak gizlediğiniz bir rahatsızlık hem sizi hem de başkalarını trafikte tehlikeye sokacaktır.

Sağlık muayenesi konusunda ne yazık ki bazı açıklar bulunmaktadır. Örneğin kalp rahatsızlığınız, epilepsi, sara gibi rahatsızlıklarınız bu muayene sırasında kontrol edilememekte ve anlaşılamamaktadır. Bu yüzden sorumlu bir birey olarak bu rahatsızlıklarınızı dile getirmeniz gerekmektedir. Unutmayın ki; araç kullanırken geçireceğiniz bir epilepsi nöbeti ya da kalp rahatsızlığı hem sizi hem trafikte bulunan diğer araçları tehlikeye atacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Ehliyet dedi ki:

    Direksiyon sınavı çok zor hep orada kalıyorum

  2. Ahmet Yılmaz dedi ki:

    Daha fazla paylaşım istiyoruz