Ehliyet E-Sınav Nedir? Nasıl Başvurulur?

2.081
A+
A-
Ehliyet E-Sınav Nedir? Nasıl Başvurulur?

E-Sınav ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

 

Bu yazımızda sizlere e-sınav ile ilgili şu bilgileri aktaracağız: E-sınav nedir? E-sınava nasıl başvurulur? E-sınavdan kalırsam ne olur? E-sınav ücreti ne kadar? E-sınav başvuru şartları nelerdir?

 

Ehliyet E-sınav nedir?

Ehliyet E-Sınav, basılı evrak kullanılmaksızın sınav uygulama ve değerlendirilmesine ilişkin her türlü işlemin elektronik ortamda ve bilgisayarlar aracılığıyla yapıldığı sınavlardır. Sürücü kursunda teorik eğitimi tamamlayan her aday e-sınav başvurusu yapabilir. Teorik sınav sorumluluğu devam eden adaylar da e-sınava başvurabilir. Ehliyet E-sınav giriş hakkı 4’tür.

Dikkat: E-sınava başvuru yapan adaylar teorik sınava giremezler. Teorik sınava girebilmeleri için 4 haklarını da doldurmuş olmaları ya da sürücü kursundan e-sınav kayıtlarını sildirmeleri gerekir.

E-sınava nasıl başvurulur?

E-sınava girmek isteyen adaylar sınav ücretini bankaya yatırdıktan sonra dekont ile beraber kayıtlı oldukları sürücü kurslarına başvurup sınava girmek için başvuru yapabilirler.

E-sınav ücreti ne kadar?

Kursiyer, 2017 yılında her sınav dönemi için ayrı ayrı olmak üzere KDV dâhil 70.00 (yetmiş) TL MTSK e-sınav ücretini T.C. Ziraat Bankası A.Ş., Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O, Türkiye Halk Bankası A.Ş. Şubelerinden birine “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığı ile yatırabilir.

Adaylar, e-sınav ücretini yatırma süresi içerisinde yatıracaktır. Kursiyer, banka dekontu/ATM işlem fişini MTSKS uygulama takviminde belirtilen başvuru süresi içinde Özel MTSK müdürlüğüne teslim edecektir. (T.C. kimlik numarası hatalı olursa bu hata kursiyere aittir, dikkat ediniz.)

www.google.com

E-sınav başvuru şartları nelerdir?

 • Kursiyerin “M”, “A1”, “A2”, “A” ,“B1” “B” “D1” “D” “C1” “C” ve “F” sertifika türünden teorik eğitimini tamamlamış olması
 • Kursiyer teorik sınava katılmış ise sınav sonucunun ilan edilmiş olması
 • c. Kursiyerin e-sınav ücretini yatırmış olması
 • ç. Kursiyerin e-sınav randevu sistemi üzerinden sınav randevusu almış olması
 • d. Kursiyerin son katıldığı e-sınav uygulamasının üzerinden en az 15 (onbeş) gün geçmiş olması
 • e. Teorik sınavda 4. (dördüncü) hakkı için başvuru süresi içerisinde başvurusunu yapmayan/yapamayan kursiyerler tüm haklarını kullanmış sayılacaklarından bu hakları için esınav başvurusu da yapamazlar.
İlginizi Çekebilir:  Türkiye Geneli Sürücü Kursu Bilgileri 2017

Sınav hakkı biten kursiyerlerin dosyası kapandığından teorik ya da e-sınav başvurusu için Özel MTSK müdürlüğüne yeni kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

E-sınavdan kalırsam ne olur?

Ehliyet E-sınava başvuran adayın 4 hakkı vardır. İlk sınavdan kalan aday en erken 15 gün içerisinde tekrar sınav başvuru yapabilir. Kursiyerler son katıldıkları e-sınav uygulamasından sonra 45 gün içinde yeni bir e-sınav uygulamasına başvurmadıkları takdirde 1 (bir) sınav haklarını daha kullanmış sayılırlar. Teorik sınava girdikten sonra e-sınava başvuru yapmak isteyenler sınavdan 15 (on beş) gün sonra e-sınav için başvuru yapabileceklerdir.

Ehliyet e-sınav 2018 bilgileri için tıklayınız.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Rıdvan dedi ki:

  Ben E sınavda 1 kere kaldım ve kursa 150 TL para verdim doğru bişeymi bu.

 2. Enes dedi ki:

  Peki ilk e sinavin basarisiz oldu ikinci e sinav ucreti nedir acaba

  1. admin dedi ki:

   Enes Bey,
   Kursiyer, 2017 yılında her sınav dönemi için ayrı ayrı olmak üzere KDV dâhil 70.00 (yetmiş) TL MTSK e-sınav ücretini T.C. Ziraat Bankası A.Ş., Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O, Türkiye Halk Bankası A.Ş. Şubelerinden birine “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığı ile yatırabilir.

   Her sınav başı ücret 70 TL’dir.

   1. Enes dedi ki:

    Peki sinav tarihi hakkinda net bir bilgi verebilirmisiniz rica etsem cok tesekkur ederim