Ehliyet Sınavı: Çıkmış Ehliyet Sınav Soruları

48.660
A+
A-

Ehliyet sınavına hazırlanan adayların merak ettiği, ehliyet sınavı, ehliyet sınav soruları, 2019 ehliyet sınav soruları, çıkmış ehliyet soruları indir vb. detaylar için yazımıza göz atın. Geçmiş yıllarda sorulan ehliye tsınav sorularını çözerek kendinizi test edin. Başarılar dileriz.

Ehliyet Sınav Soruları

Ehliyet sınav soruları 2020 yılında sınava girecek olan adaylar için çıkmış sınav sorularını bu sayfada bulabilirsiniz.

Tüm çıkmış ehliyet sınav sorularını online olarak çözerek kendinizi elektronik ehliyet sınavına hazırlayın.

Ayrıca her gün eklenen ehliyet deneme sınavları ile kendinizi test edebilirsiniz.


Ehliyet Deneme Sınav Soruları

Soru Sayısı:50

Sınav Süreniz: 45 Dakika

Teste Başlamak için Aşağıdaki Butonu Tıklayınız. 


Ehliyet Sınav Soruları Çöz

Aslında büyük değişiklik sınav sorularında ve süresinde gerçekleşti. MEB tarafından ehliyet sınavı soru sayısı 50 ye düşürüldü, sınav süresi 60 dakika indirildi. Tabi su söylediğim merkezi olarak gerçekleştirilen sınavlar içindi.

# Şimdi e-sınav var yani elektronik ehliyet sınavı ve bu sınavın süresi sadece 45 dakika!

Nasıl yanı dediğinizi duyar gibiyim, 50 soru 45 dakika da biter mi? Evet bir hayli zor görünüyor. Üstelik 2018 Ağustos sınavından itibaren sınav sorularında sorulan sorular da yayınlanmıyor!

Öncelikle ehliyet sınavını geçmek için biraz teknoloji ile aranız iyi olmalı. Aslında herkeste akıllı telefonlar tabletler olduğunu düşünürsek çokta zor gelmeyebilir. Çünkü sınav tablet üzerinden yapılıyor.

2018 yılında Ağustos ehliyet sınavı yapıldıktan sonra, MEB büyük bir karar değişim yaparak ehliyet ile ilgili tüm merkezi sınavlara son verdi. Zaten halihazırda bir çok ilde pilot olarak uygulanan e-sınav zorunlu hale geldi.

e sinav sistemi 1 600x400 - Ehliyet Sınavı: Çıkmış Ehliyet Sınav Soruları
e-sınav

Elektronik sınavda adaylar kağıt kalem derdinden kurtuldu, kodlamadan kurtuldu, yanlış işaretledim derdinden kurtuldu.

# En güzel yanı, ehliyet sınav sonucu bekleme derdi bitti! Sınav bittikten sonra hemen sonucunuzu öğreniyorsunuz 🙂 Yok ben sonra öğrenmek istiyorum derseniz http://esinav.meb.gov.tr adresi sizi bekliyor.

Ehliyet sınav sonuçları ile ilgili bilmeniz gereken tüm detayları bu yazımızda aktardık. Göz atabilirsiniz.

Ehliyet Sınavı

Daha önce bahsettiğim gibi, 2018 yılında MEB tarafından yapılan açıklama ile merkezi ehliyet sınavları yerine tüm sınavlar elektronik sınav şeklini aldı. Yani tüm illerde artık elektronik sınavlar uygulanacak.

# Malesef artık ehliyet sınavında çıkan sorular yayınlanmıyor. Adaylar için en büyük eksi bu oldu. Eskiden tüm sorular 1-2 hafta içinde MEB tarafından açıklanır ve herkese duyurulurdu. Sitemiz de soruları online test haline getirip ziyaretçilerine sunardı. Artık böyle bir şansımız yok. En son yayınlanan sorular 4 Ağustos 2018 ehliyet sınavına aitti.

Adaylar artık ehliyet sınavı çıkmış soruları yerine eski yıllarda sorulan sorulardan oluşturduğumuz ve her geçen gün sayısını artırdığımız ehliyet deneme sınavları ile hazırlanmaya devam edebilir.

Çıkmış Ehliyet Soruları

2019 – 2018- 2017- 2016 yıllarına ait ehliyet soruları test haline getirildi ve sizlerin hazırlık yapması, kendini ölçmesi amacıyla sisteme yüklendi. Bu sorulara ait linkler aşağıda yer almaktadır. Dilerseniz çıkmış soruları dilerseniz ehliyet denemelerini çözerek eksiklerini giderebilirsiniz.

# Eksik bulduğunuz konuları ehliyet ders notları paylaştığımız kısımda tekrar ederek başarı oranınızı artırabilirsiniz.

En iyisi bol bol tekrar yapmak, hatta çöze çöze soruları ezberlemek 🙂 Eski yılların sorularını kıyasladığımızda genel de sınav soruları aynı çerçeveler etrafında dönüyor. Belirli soru kalıpları var, çözdüğünüz denemeler ve sorularda bunu fark edeceksiniz.

Bu kısımları göz aşinalığı yapmak size sınavda fayda sağlayacaktır. Bunu sağlamak için bol bol soru çözmeniz gerekecek.

Çıkmış sınav sorularını indirmek ve bilgisayarınızda veya tabletinizde pdf olarak çözmek isterseniz şu konumuza göz atabilirsiniz.

# Ayrıca trafik işaretlerini ve gösterge işaretlerini de ezberlemeniz gerekebilir.

Şimdi de sizlere merkezi ehliyet sınavı yerine getirilen e-sınav yani elektronik ehliyet sınavı ile ana hatları hakkında ilgili bilgiler verelim. Bu sınav ile ilgili daha detaylı bilgilere yer verilen kılavuz için tıklayın.

Elektronik Ehliyet Sınavı (E-Sınav) Detaylar

esinav salonu 430x242 - Ehliyet Sınavı: Çıkmış Ehliyet Sınav Soruları
örnek: e-sınav salonu

Elektronik Ehliyet sınavında kaç soru sorulur?

Ehliyet sınavında adaylara İlk Yardım 12 soru, Trafik ve Çevre 23 soru, Araç Tekniği 9 soru ve Trafik Adabı 6 soru olmak üzere toplam da 50 soru sorulmaktadır.

E-sınav süresi nedir?

Elektronik ehliyet sınavı, yazılı sistemin tersine 45 dakika sürmektedir. Yani 50 soruya 45 dakika içerisinde cevap vermelisiniz.

# Yazılı olarak yapılan sınavlarda bu süre 60 dakika idi.

Ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanır?

MEB yayınladığı takvime göre ehliyet sınav sonuçlarını yaklaşık 7-10 gün içerisinde kendi sitesinden açıklamaktadır. Ayrıca sürücü kursları da ehliyet sonuçları hakkında adaylara bilgilendirme yapmaktadır. Ehliyet sınav sonuçları e-devlet sistemi üzerinden de öğrenilebilmektedir.

Artık elektronik ehliyet sınavı uygulanacağı için sınav bittiği andan itibaren adaylar hemen sonuçlarını öğrenebilecektir.

Sınav elektronik olduğu için sınavını bitiren kursiyer, sınav sonucunu salon girişinde bulunan bilgisayardan ya da http://esinav.meb.gov.tr internet adresinden T.C. kimlik numarasını girerek öğrenebilir.

# Ayrıca kursiyerin bağlı bulunduğu sürücü kursu sınava giren kursiyerlerin sonuç listesini alarak kursiyerlere tebliğ edecektir.

E-sınavda yanlış cevaplar doğrularımı götürür mü?

Adayların, sorulara verdikleri doğru cevap sayıları tespit edilir, yanlış cevaplar dikkate alınmaz. Tespit edilen doğru cevap sayıları dikkate alınarak 100 puan üzerinden hesaplama yapılır.

E-sınavdan başarılı olmak için kaç puan almalıyım?

Teorik derslerin tamamı için bir sınav yapılarak tek notla 100 tam puan üzerinden değerlendirilir. Sınavda 70 ve üzeri puan alan kursiyerler başarılı sayılır. e-Sınavda her soru puan olarak eşit ağırlığa sahiptir.

E-sınavda başarısız oldum diğer sınava ne zaman girebilirim?

Adaylar, katıldığı e-sınav uygulamasında başarısız olması durumunda en erken 15 (onbeş) gün, en geç kırk beş (45) gün içinde randevu alarak sınava girmek zorundadır. Belirtilen süre içerisinde sınava girmeyen kursiyer 1 (bir) sınav hakkını kullanmış sayılır.

E-Sınava kaç kez katılabilirim? Kaç kez kalırsam dosyam yanar?

Elektronik ehliyet sınavına girecek olan adaylara 4 hak verilir. 4 hakkında da sınavı geçemeyen adaylar tekrar dosya açtırmak zorunda kalacaktır.

Son olarak, sınava girecek adaylar geçmiş yıllara ait sınav sorularına ulaşarak daha önceki sınavlarda çıkan sorulara göz atabilirler.

Bu soruların birer kez çözülmesi ehliyet sınavında kolaylık sağlayacaktır. Her ne kadar müfredat değişse de çıkan sorular aşağı yukarı aynı şekilde gelmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 92 YORUM
 1. harun dedi ki:

  30dk surdu 92 aldım

 2. Nilay dedi ki:

  3 kere sınava girdim birinde 66 ikisinden 68 de kaldım .. Son sınav nasıl olucak bilmiyorum

  1. ekrem dedi ki:

   sinav çok kolay yeterki çalışmayı bil play store de uygulama indir çalış çok kolay

 3. tt dedi ki:

  8 Nisan’da sınavım nereden çalışacağım

  1. admin dedi ki:

   Sitemizde yer alan ehliyet ders notlarına göz atın, daha sonra çıkmış ehliyet sınav sorularını çözün. En sonunda da ehliyet deneme sınavlarının tamamını çözün. Büyük ihtimal ile sınavı geçeceksiniz. Başarılar

   1. Engin dedi ki:

    Kendiniz calışın burdan basit ama aynı sorular nadiren cıkıyor

  2. RIfat dedi ki:

   sitede çalısmanız daha iyi olur birazda mantık yürütmeniz daha rahat geçersiniz

 4. İrem dedi ki:

  merhaba yeni sınava gireceğim yanlışlar doğruyu götürüyormu yani boş bırakmak daha mı mantıklı ve 2019 sınav tarihleri belli mi nasıl çalışmalyım.

  1. admin dedi ki:

   Merhaba, yanlış doğruyu götürmez. Ehliyet sınavları artık elektronik ortamda yapılmaktadır. Net tarih yoktur. Sürücü kursunuza başvurun onlar size tarihi söyleyecektir. Başarılar.

  2. Anonim dedi ki:

   Yanlış doğruyu goturmez

 5. Selma dedi ki:

  Çok saçma bi sınav di hiç netteki sorular ile bağlantısı yok kafa karıştırmak için bire bir sorular ilk sınavda 56 aldım ikinci sınava bakıcam.

 6. hatiçe dedi ki:

  ehliyet sınav yazılıya girdim 1sınavdan 40aldım 2 sınava girdim 60aldım3sınavda 60aldım interneten çalıştım kitapla alakası yoktu sacma sapan sorular cıktı dün girdim sınav 4sınav girmek istiyorum çok üzüldüm

 7. gul dedi ki:

  arkadaslar eylulde sinavim vardi 66yla kaldim eloktironim sistemle girdim bugu yine vardi sinav bu seferde 62yle kaldim nasil gecicem calsiyorumda ama sinavda hic bisiy benim bildim gibi cikmio

  1. Anonim dedi ki:

   gül hangi sorular cıkıyor

 8. Kerem dedi ki:

  Arkadaşlar 28mayisata sınavım var eski şehirde elektoronikten nasıl yapacak yardım istiyorum side girenlerden sinava

  1. Anonim dedi ki:

   Ee o zaman bütün kitabi bitirmen gerek yada kitaptaki sorulari ezberlemen gerek yani anlayacagin kitabi üç dört deva okuman gerek gecersin yoksa zor ben öyle yaptim gectim…???

 9. Anonim dedi ki:

  Allah yardımcımız olsun

 10. Ahmet dedi ki:

  Arkadaşlar ilk yardım dışına göz gezdirin zaten araçla ilgili çoğu unsuru biliyorsunuz ilk yardıma ağırlık verim

 11. Anonim dedi ki:

  21 de katılacak olan arkadaşlarımiza başarılar dilerim

  1. Anonim dedi ki:

   Sağol

 12. Anonim dedi ki:

  geriye dönükmü çalışıyosunuz son çikan sinavami

  1. İsimsiz dedi ki:

   21nisan da benimde sınavım var ilk defa katılıyorum nerden çalışacağımı bilmiyorum bana yardımcı olurmusunuz

   1. isimsiz dedi ki:

    siz bence eski sorulara çok bakın ve şok, komayla ilgili çok soru çıkıyo

   2. Anonim dedi ki:

    Bol bol test çöz ben öyle yapiyorum

   3. Anonim dedi ki:

    sınavınız nasıl geçti ? elektronik sınava katılacağım bende

   4. Anonim dedi ki:

    52 puan ne yaaa

    1. Anonim dedi ki:

     Cık kötü geçti 55 te kaldım dosya patlattım

  2. Anonim dedi ki:

   geriye dönük

 13. Memo0434 dedi ki:

  Benim daha ilk girişim olacak güven desen sıfır çalışma desen hic ugramadim 😊😊

 14. Murat Özdemir dedi ki:

  Valla bende iki sefer girdim birinde 60 aldım ikincisinde 80 aldım

 15. erkan çelik dedi ki:

  kaç puan aldım

  1. Anonim dedi ki:

   Merhaba ben bugun girdim sınava 64aldım

 16. Hasan dedi ki:

  2 kere girdim 68 aldım çok saçma değilmi şimdi 3 gircem hadi hayırlısı olsun

 17. Fahrettin dedi ki:

  Geçmiş dönemdeki sınavlar la kendimi test ediyorum kırk veya kırkbeş doğru ediyorum inşallah gerçek sınavda aynı performansı yakalarız.

  1. Anonim dedi ki:

   Insallah ama en 70 alban razım

 18. Fahrettin dedi ki:

  Geçmiş dönemdeki sınavlar la kendimi tatmin ediyorum kırk veya kırkbeş doğru yapıyorum inşallah gerçek sınavda aynı performansı yakalarız.

  1. Anonim dedi ki:

   nasıl girip cözüyorsunuz ben daha giremedim

 19. gulsen dedi ki:

  2 sefer girdim ilkinde 66 aldim oburunden 58 aldim biraktim hevesim kalmadi bazende diom savas al ehliywti diom alanlarin benden ne eksigi var

  1. Murat Özdemir dedi ki:

   Ama çalış bende yoksa sınıfta kalirsin😁😁

 20. Dervis dedi ki:

  Ehliyeti soru

 21. Anonim dedi ki:

  70 le den benden geçtim ama kitapla alakası yok

 22. Hakkı dedi ki:

  68 kaldım arkadaşlar saçma sapan sorular kıtapla alakası yok

  1. Pinar dedi ki:

   Evet bende 68 kaldimmmm kitapla alakası yok sorularinnnn

 23. Yıldıray dedi ki:

  Abicim adamların derdi belli kazanamadıkça millet adamlara para geliyor her kaybetmede 75 lira ödüyoruz kebap valla

 24. Turna dedi ki:

  Hepiniz itiraz edin bende dilekçe vericem asla bekledigim sonucu almadım

 25. Anonim dedi ki:

  Elektronik sınav daha kolay arkadaşlar ortak olan sınavlar daha zor

 26. Hatay Hassa dedi ki:

  Bugün kü sınavı soru cevaplar kimde var bi defa kaldım bugün iknci ye girdim

 27. Anonim dedi ki:

  Merhaba, ben 21 nisandaki normal sınava gireceğim ama elektronik sınav daha erken oluyormuş e-sınavların arası ne kadar oluyor? Cevap verirseniz sevinirim bugün sınava girecek herkese başarılar Rabbim yardımcıları olsun 🙂

 28. Yüsra dedi ki:

  Harbiden para avlamanın peşine düşmüş herkes. Arkadaşlar hepinize şimdiden başarılar en önemli şey dikkat bence. Bi soruyu iki kere okuyun derim Allah hepimizin yardımcısı olsun insAlllah

 29. Anonim dedi ki:

  Yarın sınav var Allah yar ve yardımcımız olsun Rabbim emeklerimizi boşa çıkartmasın paralarımız boşa gitmez ınsaallah.

 30. Esra dedi ki:

  Arkadaşlar geçen sınava 700 çıkmış soru cozdum hepsinden 90 95 80 aldım sınava girdim 63 ‘le kaldım ilk sınavdan 68 ile kaldım bu üçüncü sınavım olacak yarınki. Anlamiyorum evde ne sorsanız biliyorum ama nasıl 3 sınava kadar geçemedim bilmiyorum resmen yarınki sınavdan korkuyorum sorular zor olmuyor ama çok kafa karıştırıcı mantık soruları oluyor hep yarında neyle karşılaşacağımızı merakla bekliyorum .

 31. Yasmşn dedi ki:

  Yarın sınav var ınslh herkesin guzel gecer..

 32. SEMİH dedi ki:

  CUMARTESİ SINAVA GİRECEK ARKDAŞLAR ŞİMDİDEN BAŞARILAR İNŞALLAH GEÇERİZ

  1. Anonim dedi ki:

   ehliyet sınavına girdim 9 marta girdim sınava ilk40 puan aldım ikincisinde 60 dün girdim58aldım bu sacma sapan soruları nerden buluyorlar her kez kaldı 4defa hakımı kullanayımı bilmiyorum cok üzüldüm

 33. Musa dedi ki:

  Beyler bayanlar kitabı ezberleseniz dahi boştur sınava gireceğiniz dakkada bir ALLAH a el açın o şüpesizdirki kimsenin emeğini boşa götürmez t

 34. Anonim dedi ki:

  Elektronik sınav tarihi ne zaman

  1. Anonim dedi ki:

   15 subat

   1. Anonim dedi ki:

    22 şubat perşembe günü

 35. Semra dedi ki:

  Arkadaşlar ben carsamba günü girdim ama kitapçıktan toplasan 5 yada 6 soru cıktı berbat birsey

  1. Anonim dedi ki:

   İnternetten mi calışsak yoksa kitaptan mı

 36. Ali tezel dedi ki:

  Bir sorum olacak kardeşlerim
  Bütün ehliyet kurslarda sorular aynimi sorulmaktadadır..

  1. Taşkan dedi ki:

   Sınava girecek arkadaşlar şimdiden başarılar. Ben sadece çıkmış sorulara çalıştım 94 puan aldım darısı bütün adaylara

   1. Anonim dedi ki:

    Kitapçığa çalışmadinizmi

  2. emine dedi ki:

   Sinavi ehliyet kursu degil milli egitim yapiyor o yuzden hangi kursa giderssen git sorular ayni

 37. Rumuz dedi ki:

  Elektronik daha basit ona girin derim

 38. Anonim dedi ki:

  Erektironik sınav tarihi belli oldumu bilen varmı

  1. Anonim dedi ki:

   Oldu 2 Şubat akşam saat 7

 39. Anonim dedi ki:

  Ben iki kere kitabciga calistim icindeki butun sorulari cozdum hep 90 larda pyan aldim 2013 ten 2017 e kadar cikmis tum sorulara calismama ragmen sonavda kaldim 68 puan alarak cok sacma sorular sorulmus bir secenekte iki cvp vardi resmen .?

 40. ARİF DAL dedi ki:

  İlk defa gircem kitapçığı hep okudum baştan sonuna kadar 45 doğrum çıktı en sondaki deneme sınavında inşallah 10 şubattaki sınavda başarılı oluruz

  1. Anonim dedi ki:

   Kitapcigi okusan ne olcak sorular saptirmali cikiyo hep kardes

 41. anonim dedi ki:

  ya allah için bırakın geçelim zorlaştırmayın sınavı bizde yazık:(

 42. Anonim dedi ki:

  Arkadaşlar ben şimdi bi kac konu cozdum 29 30 doğdum cıktı hepsini çozsem geçecek puanı alırdım

 43. Hamen dedi ki:

  Bu son şansım 4 cü yakarsam yakarım

 44. Ahyelüz dedi ki:

  Aynen yüzde yüz geçerim dedim çok Zor sorular kaldım inşAllah bi dahakine elektronik sınava giricem girenler daha kolay olduğunu söyledi hakkımda hayırlısı

  1. Anonim dedi ki:

   Elektronik sınava nerden başvuruyosunuz

 45. Murat dedi ki:

  Peki Türkiye geneli aynı sorular mı soruluyor sınavda

  1. admin dedi ki:

   Tüm adaylara ayni sorular sorulmaktadır.

   1. Sibel dedi ki:

    Hayır sinifta herkese ayri sorular soruluyormus bunuda orda soluyorlar zate hepinizjn fatkli die o yuzden kopya cekme znsiniz yok die ben 2 sefer kaldim biri 63 digeri 66 puanla anlamadim tum sorulari bilim kolaydi nasil kaldim bende sasirdim

 46. erkan dedi ki:

  Bence cok kolay sorular

 47. Anonim dedi ki:

  bence sorular çok kolaydi çünkü hepsi mantik sorusuydu arkadaşlar

 48. Anonim dedi ki:

  Sacma ya sorular kıtapcıklarda farklı bende trafık polısı ısaretlerı yoktu ama dıger kıtapcıkta var haksızlık bu ama ya hanu aynı sorcaklardı

 49. Yakup dedi ki:

  25 inde sınav var burdan çalışıyoz ama inşallah aldanmayz

  1. Anonim dedi ki:

   10 subat degil mi

 50. Anonim dedi ki:

  Bu soruları resmen yapamasinlar diye hazırlamışlar bu neydi yaaaa

 51. Anonim dedi ki:

  Ilk defa girdim tabiri caizse bütün kitabı yaladim yuttum 2013 ten 2017 ye çıkan bütün soruları defalarca yaptım 1 ve 2 yanlışım çıkıyordu ama sınav soruları okadar berbattı bunları kim neden hazırladı sanki kimse yapamasın diye ugrasmislar sanki inşaallah geçerim

  1. Esra dedi ki:

   Kac yanlisin var

  2. Rabia dedi ki:

   Kac yanlisin var

 52. Ayse dedi ki:

  Sinavda hangi sorular cikti

  1. Anonim dedi ki:

   Bu soruları hazırlıyanlar allaha havale ediyom allah onları bildiği gibi yapsın kinse kazan masın diye elinden geleni yapmışlar

   1. Anonim dedi ki:

    Agzinaza sağlik gercekten kimse kazanmasin diye ellerinden geleni yapmislar 4 aydr kitabi ezber yaptim hersatirini ama girdiyim sinavda kitapta hic gormediyim raslamadgim sorular wardi ve okadar karişik sekilde sorulmuş ki kitaptakiyle alakasi yok test sorusu gibi deqil asla

  2. Anonim dedi ki:

   Arkadaşlar bu tüm sınavlar için çıkmış olan sorular için bir bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

   1. Anonim dedi ki:

    Bende 8 nisanda girdim ilk sinavimdi 90 aldim.umarım herkeste gecer size tavsiyem cikmis sorular ve kursta verilen kitaba bakin yeterli oluyor kolay yani genelde cikmis sorulardan cikiyor.hepinize basarilar