Ehliyet Sınavı Hazırlık

Ehliyet Sınavına Nasıl Hazırlanır?

Ehliyet sahibi olmak isteyen adayların en fazla sorduğu sorulardan biri de ehliyet sınavı hazırlık aşamalarının nasıl yapılması gerekliliğidir. Araba kullanmak günümüz şartlarında bir zorunluluk haline gelmiştir. Ancak bazı kişiler için araba kullanmak oldukça kolay bir süreç olsa da; kimi insanların korkulu rüyasıdır. İnsanlar bazen araba kullanamayacağını ve bu sınavlarda başarılı olamayacağını düşünür. Bu şekildeki bir düşünce ise kişiyi daha fazla korkuya ve panik durumuna iter.Genellikle ehliyet almak isteyenlerin aklındaki soru ehliyet sınavını nasıl geçeceği ve direksiyon sınavında nasıl başarılı olacağıdır. Öncelikle odaklanması gereken konu ehliyet teorik sınavını geçmektir. Ehliyet sınavı hazırlık yapacak adaylar kurstaki derslerini düzenli olarak takip etmeli ve sitemizde yer alan çıkmış ehliyet sınav sorularını çözmelidir.

Ehliyet Sınavı Aşamaları

Ehliyet sınavı için 2 aşama vardır. Bunlardan ilk aşaması yazılı, ikincisi ise uygulama sınavıdır. Yazılı sınav toplamda 50 sorudan oluşur. Bu sınav test şekilde uygulanır. Adaylar belirlenen konulardan teste tabi tutulur.

Yazılı sınavda adayların karşısına trafik, ilk yardım ve motor bilgisi konuları sorulur. Trafik konusundan 23, ilk yardım konusundan 12, motor bilgisi konusundan ise 9 soru vardır. Ayrıca 6 soru da trafikte uyulması gereken kurallardan sorulur. Bu sorular ile karşılaşan adaylar 70 baraj puanını geçmeye çalışır. Çünkü 70 puan ve üzerinde puan alamayanlar için bu sınav geçersiz olacaktır.

Ehliyet Yazılı Sınavı

Ehliyet yazılı sınavında baraj puan uygulaması adayları oldukça fazla strese sokan bir durumdur. Çünkü adaylar aldıkları bu puan ile uygulama sınavı olan direksiyon sınavına da katılmak ister. Aksi takdirde ehliyet almak için yazılı sınava tekrar girmesi gerekecektir.

Ehliyet yazılı sınavından yüksek not almak isteyen adaylar sitemizde yer alan ehliyet sınav soruları çözmeleri gerekir. MEB soruları yayınladıktan sonra sitemize eklenmektedir. Bu sayede sınavdan önce geçmiş yıllarda sorulan soruları çözebilirsiniz. 2016 ehliyet sınav sorularını ve 2017 ehliyet sınav sorularını çözerek farklı tarzda soruları görebilirsiniz. Böylece sınavdan önce kendinizi gerçek manada test etme olanağı elde edersiniz. Çözdüğünüz sınavdaki eksikliklerinizi fark ederek; gerekli konulara tekrar çalışabilirsiniz. Böylece gerçek sınavda başarılı olma ihtimalinizi arttırabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir