Ehliyet Sınavlarında Kağıt ve Kalem Devri Bitti!

2.243
A+
A-

Milli Eğitim Bakanlığı tüm illerde ‘e-sınav’ salonlarını faaliyete geçirdi. Böylece ehliyet sınavlarında kağıt ve kalem kullanımı sona erdi. Adaylar, sınav sorularını ‘e-sınav’ merkezlerindeki bilgisayarlardan yanıtlayacak ve sonuçlarını hemen öğrenebilecek.

Ehliyet Sınavlarında Kağıt ve Kalem Devri Bitti!

Ehliyet Sınavlarında Kağıt ve Kaleme Son!

Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamaya göre 2018 yılından itibaren Türkiye’de tüm illerde “e-sınav” salonları tamamlanacak ve 2018 yılından sonra yapılacak tüm MTSK ehliyet sınavları bilgisayar üzerinden uygulanacağını duyurmuştu. Adaylar kağıt kalem yerine sorulara bilgisayar üzerinden cevap verecek. Artık tüm illerde sınavlar elektronik ortamda gerçekleştirecek.

E-sınav sistemi 2017 yılı itibariyle pilot olarak 28 ilde bulunan 32 e-sınav salonunda uygulanmaya devam ediyor. Yapılan açıklamaya göre ehliyet sınavının bu yıl sonuna kadar 81 ilde e-sınav şeklinde uygulanması sağlanacaktır.

E-sınav hangi illerde uygulanmaktaydı?

Bu zamana kadar Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Malatya, Eskişehir, Bursa, Samsun, Şanlıurfa, Sivas, Erzurum, Van, Diyarbakır, Gaziantep, Mardin, Mersin, Kahramanmaraş, Hatay, Balıkesir, Denizli, Düzce, Konya, Afyonkarahisar, Antalya, Kayseri, Kocaeli, Manisa ve Tekirdağ´da e-sınav uygulanmaktaydı. Diğer salonlarında faaliyete geçmesiyle beraber 81 ilde ehliyet sınavında kağıt ve kaleme son verilecek. 2017 yılından itibaren yapılacak olan e-sınava, yılda 4 milyon 298 bin 770 adayın katılımı bekleniyor.

stop sign 35069 640 600x600 - Ehliyet Sınavlarında Kağıt ve Kalem Devri Bitti!

E-sınav uygulamasının faydaları nelerdir?

  • Öncelikle ehliyet sınavında yapılacak olan aday hataları en aza indirilecek.
  • Adaylar, oluşturulacak randevu sistemi sayesinde kendilerine en yakın sınav merkezinde en yakın tarihte ehliyet sınavına girebilecek.
  • Adaylar sınav saati bitiminde sonuçlarını otomatik olarak anında öğrenebilecekler.
  • Adaylar, kağıt üzerinde yaptıkları yanlış işaretleme, boş bırakma, iki şık işaretleme vb. hatalardan kurtulacak.
  • Ayrıca, e-sınavlar sayesinde işitme engelli adaylar için video, görsel, animasyon ve işaret diliyle sorular sorulabilecek, işitme engelli adaylar sınava bu şekilde katılım sağlayabilecek.
  • Bu sayede, maliyetler ve zamandan tasarruf sağlanacaktır.

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), tüm illerde “e-sınav” salonlarının faaliyete geçirilmesiyle motorlu taşıt sürücü kursu (ehliyet) sınavlarında kağıt ve kalem kullanımı son buldu. Adaylar, bundan sonra sınav sorularını “e-sınav” merkezlerindeki bilgisayarlardan cevaplayacak.

AA muhabirinin, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yetkililerinden aldığı bilgiye göre, MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce gerçekleştirilen motorlu taşıt sürücü kursu “e-sınav”ları bundan sonra 81 ilde yapılacak.

Daha önce, 28 ilde bulunan e-sınav merkezlerinin tüm illerde faaliyete geçirilmesiyle, motorlu taşıt sürücü kursu sınavlarının kağıt ve kalemle yapılması sonlandırıldı. Kağıt ve kalem kullanılarak dün yapılan son sınava 108 bin kişi katıldı.

Adaylar, bundan sonra 81 ildeki e-sınav merkezlerinde sınava girecek. Bu kapsamda yılda yaklaşık 2 milyon 500 bin adayın sınava girmesi öngörülüyor.

Adaylar, e-sınav uygulaması sayesinde sınava randevu sistemiyle en yakın tarihte girebilecek ve sonuçlarını sınavın hemen ardından öğrenebilecek.

Kullanıcı dostu bilgisayar arayüzü ile adaylar, cevap kağıdında yanlış işaretleme, işaretlemeyi unutma gibi hatalardan da kurtulacak, bilgisayar kullanmayı bilmeyenler bile soruları rahatlıkla cevaplayabilecek.

E-sınavlarda, işitme engelli vatandaşlar için görsel, video, animasyon ve işaret diliyle sorular yer alacak.

Motorlu taşıt sürücü kursu “e-sınav”larının Türkiye genelinde yapılmasıyla, soru ve cevap kağıdı baskısı, işçilik, tasnif, nakliye gibi maliyetler de düşecek.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.