Ehliyet Tercümesi Nasıl Yapılır?

Yeminli Tercüme Nedir?

Yeminli tercüme, devlet tarafından doğruluğu onaylanmış tercüme hizmeti olarak görülebilir. Kurum ve kuruluşlar, özellikle devlete bağlı ise, belgelerin doğruluğundan emin olmak zorundadır. Yurt dışı ile olan ilişkilerde tercümanın güvenilir olması bir zorunluluktur, eğer belge yanlış tercüme edilmiş ise her iki taraf için de çok büyük sorunlara yol açabilir. Bu nedenle güvenilir tercümanlara, yani yeminli tercümanlara ihtiyaç vardır.

Yeminli tercüme gereken belgenin yeminli tercüman tarafından tercüme edilerek altına imza atması kaşe basılmasından oluşur. Bu sayede belgeyi alan taraf belgenin doğru çevrildiğine güvenmiş olur. Yeminli tercümanlar Türkiye Cumhuriyet içerisinde Noterler Birliği tarafından görevlendirilmektedir.

Ehliyet Tercümesi Nasıl Yapılır? 1 – cevirimvar

Yeminli Ehliyet Tercümesi

Ehliyet tercümesi resmi bir belgenin tercümesi olduğu için genellikle yeminli tercümeye ihtiyaç duyulmaktadır. Ehliyet tercümesine ulaşmak için geleneksel tercüme bürolarına başvurmak ya da daha yenilikçi Çevirimvar online tercüme bürosu gibi internet üzerinden işleyişini gerçekleştiren online tercüme büroları ile iletişime geçmek mümkündür.

Ehliyet tercümesi için güvenilir tercüme büroları ile çalışmak önem taşımaktadır. Yurt dışına yapılacak seyahatlerde ya da taşınmalarda araç kullanma yetkisine sahip olduğunuzu kanıtlamak için yeminli ehliyet tercümesi önemli olacaktır. Farklı ülkelerde araç kuralları farklılık gösterebilmektedir. Orijinal ehliyet kısa süreli ziyaretlerde yeterli olabilmektedir ancak devamlı araç kullanımı için yeminli ehliyet tercümesi gerekli olacaktır.

Nasıl Yeminli Tercüman Olunur?

Yeminli tercüman olmak için noterden onay almak ve noter önünde yemin etmek gerekmektedir. Türkiye içerisinde yeminli tercüman olan bir birey sadece Türkiye Cumhuriyeti adına yeminli tercüme gerçekleştirebilmektedir.

Yeminli tercüman olmanın bazı şartları bulunmaktadır. Öncelikle aday yeminli tercüman hedef dilde yetkin olmak zorundadır ve bu yetkinliğini kanıtlayan belgelere sahip olmak zorundadır. İlgili bölümlerden üniversite diploması, çeşitli dil sınavlarından olumlu sonuçlar ya da dil kurslarından belgeler yeterli olabilmektedir. Noter gerekli gördüğü taktirde ek tercüme talebinde bulunabilir.

Yeminli tercüman adayı aynı zamanda en az üniversite mezunu olmak zorundadır. Mezun olunan bölüm dil yetkinliğini kanıtlayan güçlü belgeler olması durumunda önem taşımamaktadır. Üniversite mezunu, yüksek lisans ya da doktorasını tamamlamış bireyler yeminli tercüman olmak için kriterleri karşılamaktadır. Ayrıca yeminli tercüman adayı Türkiye vatandaşı olmalıdır ve sabıka kaydı bulunmamalıdır. Yeminli tercüme devlet tarafından güvenilirlik gerektiren bir uzmanlık alanıdır bu nedenle sabıka kaydı bulunan bireyler yeminli tercüman olamazlar.

Gerekli belgeler toplanarak notere teslim edilir ve noter gerekli incelemeleri gerçekleştirir. Eğer aday yeminli tercüman olmak için onaylanırsa noter önünde yemin ederek yeminli tercüman statüsüne ulaşmış olur.

Ehliyet Tercümesi Nasıl Yapılır? 2 – tercume cevirimvar

Türk Ehliyeti Yurt Dışında Geçerli mi?

Türk ehliyeti farklı ülkelerde geçerli mi sorusunun net bir cevabı bulunmamaktadır çünkü ülkeden ülkeye ehliyet geçerliliği farklılık göstermektedir. Kesin bir cevap için ülkeye yönelik araştırmalar yardımcı olacaktır. Ancak çoğu ülkede kısa süreli ehliyet kullanımı sorun çıkarmamaktadır.