Ehliyet Yenilemek İçin Yapılması Gerekenler

887
A+
A-
Ehliyet Yenilemek İçin Yapılması Gerekenler

Ehliyet Yenilemek İçin Yapılması Gerekenler

 

Ehliyetini yenilemek isteyenler artık eskisi kadar zor bir süreçten geçmiyor. Yenileme işlemi artık oldukça basit. Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesi ve online randevu ekranı aracılığıyla ehliyetinizi yenilemek için randevunuzu alabilirsiniz.

Artık ehliyetler eskisi gibi ömür boyu kullanılamıyor. Yeni yasayla birlikte ehliyetlerinizi belirli süreler dahilinde yenilemeniz gerekmekte. Buna göre H sınıfı ehliyetler 5 yıl, otomobil, motosiklet ehliyetleri 10 yıl, otobüs ve kamyon ehliyetleri de 5 yılda bir değiştirilmek zorunda. Bunun yanında sürücüler artık her 5 ve 10 yıllık süreçlerde yeni bir sağlık raporu aldıktan sonra ehliyetlerini yeniletebilecekler. Eğer sağlık durumunuz araç kullanmaya engelse ehliyetler yenilenmeyecek ve kişi araç kullanamayacak.

Ehliyet Yenilemek İçin Gerekli Belgeler

Ehliyet yenilemek için gerekli evraklar şunlar: Eski sürücü belgesi, Nüfus cüzdanı ya da Pasaport, sürücü sağlık raporu, 15 TL’nin vergi dairesine veya anlaşmalı bankalara yatırıldığına dair makbuz, 2 adet vesikalık fotoğraf ve kan grubunun yazılı olduğu sağlık kurumlarından alınan belge.

Hangi Sürücü Belgesi Ne Kadar Geçerli?

Peki, hangi sürücü belgesi ne kadar geçerli? M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri 10 yıl süreyle, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri ise 5 yıl boyunca geçerli olacak. Buna göre ehliyet sınıflandırma sayıları da arttı. Şu anda kullanımda olan 9 ehliyet sınıfının sayısı 18’e yükseltildi.

Sağlık Engeli Olanlar Ehliyet Yenileyemeyecek

Önceden sürücü belgesi almış ancak ehliyet aldıktan sonra sağlığında belirgin bir değişiklik olanlar bunun tespit edilmesi halinde ehliyetlerini yenileyemeyecekler. Bu duruma maruz kalan kişilerden ilk önce “sürücü olur” sağlık raporu alması istenecek. Sürücü adayları ve sürücülerde aranacak sağlık şartları ile muayenelerine dair yönetmelik hükümleri doğrultusunda yapılan muayene sonucunda alınan sağlık raporuna göre işlem yapılacak. Sağlık koşulları ehliyet almasına müsaade etmeyen kişilerin sürücü belgeleri iade edilmeyecek. Buna karşın sağlık raporunda araç kullanmaya elverişlidir yazan ve herhangi bir sağlık sorununu ortadan kaldırmış kişilerin sürücü belgeleri geri verilecek.

Yenileme süreci boyunca sürücünün araç kullanabilmesi için kendisine 15 gün süreyle sürücü belgesi yerine geçen geçici bir belge verilecek.

Ehliyet Harç Ücretleri için tıklayınız.

Arama Terimleri: EHLİYET YENİLEME İÇİN YAPILMASI

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.