Otoyol Kuralları ile Koruyucu Tertibatlar

Otoyol Kuralları ile Koruyucu Tertibatlar

Otoyol Kuralları

Sürücüler otoyola girerken trafiğin akışını dikkate alarak hızlanma şeridinden yaralanarak otoyolun sağ şeridine girmek ve otoyol çıkışında ise otoyolun sağ şeridinden yavaşlama şeridine giderek, hızını azaltarak rahat ve güvenli çıkış yapmak zorundadırlar.

Otoyollarda asgari hız 40 km/s, azami hız ise 120 km/s‘tir.

Otoyollarda duraklamak, park etmek, geri gitmek ve geri dönmek yasaktır. Herhangi bir arıza durumunda taşıtın emniyet şeridine alınarak işaretlenmesi gerekmektedir.

EDS: Bu sistem trafiğin kontrolünü sağlamak ve şehir yaşantısını kurallara uygun bir yapıya kavuşturmak için trafikte kural ihlali yapan araçları tespit etmek amacıyla faaliyete geçirilen bir sistemdir.

Sürücülerin ve Yolcuların Koruyucu Tertibat Kullanmaları

Üç tekerlekli yük motosikletleri hariç motosiklet ve motorlu bisikletlerde sürücülerin koruma başlığı ve koruma gözlüğü, yolcuların ise koruma başlığı kullanmaları mecburidir.

Otomobil ve tescilde otomobil gibi işlem gören arazi taşıtlarında sürücü ön koltuk ve arka koltukta oturan yolcuların, minibüslerde sürücü ve ön koltukta oturan yolcuların, kamyon kamyonet ve çekicilerde sürücü ve sürücü yanındaki yolcuların emniyet kemeri kullanmaları zorunludur. Ayrıca şehirler arası yolcu taşıyan otobüslerde arka koltuklar hariç olmak üzere sürücüsü dahil en ön ve önünde boşluk olan arka koltuklarda, iki katlı şehirler arası otobüslerde, merdiven önü, en ön ve önünde boşluk olan arka koltuklarda, masa etrafında bulunan koltuklardan aracın gidiş yönüne doğru olanlarda oturan yolcular için emniyet kemeri bulundurulması ve kullanılması zorunludur. Otomobil ve tescilde otomobil gibi işlem gören arazi taşıtları, minibüsler, kamyonet, kamyon, çekici ve otobüslerde sürücünün yanındaki ön koltukta 10 yaşından küçük çocukların oturtulması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir