Sürücü Belgesi Yenileme (Ehliyet Yenileme)

1.850
A+
A-

Bu yazımızda sürücü belgesini (ehliyet) yenilemek isteyen okuyucularımıza faydalı olacağını düşündüğümüz noktalara değineceğiz. Yazımızda şu sorulara cevap vermeye çalışıyoruz: Yeni tip sürücü belgesi almak isteyenler nereye başvurmalı? Sürücü belgesi işlemleri için nereden randevu almalıyım? Sürücü belgesi almak için istenen evraklar nelerdir? Kaybolan ya da yıpranan sürücü belgemi nasıl değiştirebilirim? Yabancı ülke sürücü belgesinin ülkemiz sürücü belgesine dönüştürülmesi nasıl olur?  Sürücü belgesinin değiştirilme süresi nedir? Eski sürücü belgemi nasıl değiştirebilirim?

Sürücü Belgesi Yenileme (Ehliyet Yenileme)

Sürücü Belgesi Yenileme Nasıl Yapılır?

Sürücü belgesi yenileme, bu yazımızda sürücü belgesini (ehliyet) yenilemek isteyen okuyucularımıza faydalı olacağını düşündüğümüz noktalara değineceğiz. Yazımızda şu sorulara cevap vermeye çalışıyoruz: Yeni tip sürücü belgesi almak isteyenler nereye başvurmalı? Sürücü belgesi işlemleri için nereden randevu almalıyım? Sürücü belgesi almak için istenen evraklar nelerdir? Kaybolan ya da yıpranan sürücü belgemi nasıl değiştirebilirim? Yabancı ülke sürücü belgesinin ülkemiz sürücü belgesine dönüştürülmesi nasıl olur?  Sürücü belgesinin değiştirilme süresi nedir? Eski sürücü belgemi nasıl değiştirebilirim?

Yeni tip sürücü belgesi almak isteyenler nereye başvurmalı? Sürücü belgesi işlemleri için nereden randevu almalıyım?

Sürücü belgesini alma, yenilene ve değiştirme işlemlerini yapmak isteyen vatandaşlar, 2016 yılından itibaren Emniyet Genel Müdürlüğünün Nüfus Müdürlüğünün internet adresinden randevu talep etmelidir.

Sürücü belgesi almak için istenen evraklar nelerdir?

Sürücü belgesi almak isteyen vatandaşlardan aşağıda yer alan evraklar istenir. Listeyi eksiksiz olarak tamamlamalısınız.

İlk Defa Sürücü Belgesi Alacaklar için İstenen Evraklar

 1. Sürücü Belgesi Dosyası
 2. Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği
 3. Sürücü Sağlık Raporu (Resmi yada özel sağlık kuruluşlarından)
 4. Sürücü belgesi harcı, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve sürücü belgesi hizmet (vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya anlaşmalı bankalara yatırıldığına dair makbuz
 5. 2 adet fotoğraf (5×6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde biyometrik vesikalık fotoğraf)
 6. Kan Grubunu belirtir belge veya yazılı beyan 

NOT: Sürücü sertifikasının alındığı yere bakılmaksızın herhangi bir trafik tescil kuruluşuna müracaat  edilebilir.

Sürücü Belgesine Sınıf  Ekleme İşlemleri

Sürücü belgenizde yer alan sınıfı değiştirmek istiyorsanız istenen evraklar şu şekildedir.

 1. Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği
 2. Sürücü Sağlık Raporu (Resmi yada özel sağlık kuruluşlarından)
 3. Sürücü belgesi harcı, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve sürücü belgesi hizmet (vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya anlaşmalı bankalara yatırıldığına dair makbuz
 4. 2 adet fotoğraf (5×6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde biyometrik vesikalık fotoğraf)
 5. Kan Grubunu belirtir belge veya yazılı beyan

Kaybolan ya da yıpranan sürücü belgemi nasıl değiştirebilirim?

Sürücü belgesini kaybeden ya da yıpranması nedeniyle değiştirmek isteyen vatandaşlar aşağıdaki evraklar ile birlikte trafik tescile başvurmalıdır.

 1. Dilekçe
 2. Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği
 3. Sürücü Sağlık Raporu
 4. 2 adet fotoğraf (5×6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde biyometrik vesikalık fotoğraf)
 5. Zayi değilse mevcut sürücü belgesi
 6. Sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve sürücü belgesi hizmet (vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya anlaşmalı bankalara yatırıldığına dair makbuz
İlginizi Çekebilir:  Ehliyet Sınıfları ve Kullanabildikleri Araçlar

NOT: Dış temsilciliklerimizde sürücü belgesi yenileme müracaatları alınmamakta olup, müracaatların mutlaka trafik tescil kuruluşlarına şahsen yapılması gerekmektedir.

Yabancı ülke sürücü belgesinin ülkemiz sürücü belgesine dönüştürülmesi nasıl olur? 

Yabancı sürücü belgesini Türkiye sürücü belgesine dönüştürmek isteyen vatandaşlar, aşağıdaki belgeler ile birlikte trafik tescile başvurmalıdır.

 1. Yabancı sürücü belgesinin aslı ve fotokopisi
 2. Noter veya konsolosluk onaylı Türkçe tercümesi
 3. Sürücü belgesi dosyası
 4. Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği
 5. Sürücü sağlık raporu
 6. Sürücü belgesi harcı, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve sürücü belgesi hizmet (vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya anlaşmalı bankalara yatırıldığına dair makbuz
 7. 2 adet fotoğraf (5×6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde biyometrik vesikalık fotoğraf)
 8. Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan.
 9. Öğrenim Belgesi

NOT: Karayolu Trafiği Konvansiyonuna taraf olmayan ve sürücü belgelerinin karşılıklı olarak tanınması ve değişimine ilişkin ikili anlaşmamız bulunmayan ülkelerden alınan yabancı sürücü belgeleri ülkemiz sürücü belgesi ile tebdil edilemez.

Yabancı sürücü belgesinin değiştirilme süresi nedir?

a) Türk vatandaşlarının dış ülkelerden aldıkları sürücü belgeleri ile ülkemizde araç kullanmaları;

1) Dış ülkelerden alınan sürücü belgeleri ile ülkemize giriş yapıldığı tarihten itibaren en fazla 1 yıl süreyle araç kullanılabilir.

2) Altı aydan fazla ülkemizde bulunanların, araç kullanırken sürücü belgelerinin dış temsilcilikler veya noter tarafından onaylanmış Türkçe tercümelerini sürücü belgesi ile birlikte yanlarında bulundurmaları zorunludur.

İlginizi Çekebilir:  Engelli Ehliyeti Nasıl Alınır?

3) Bir yılın sonunda ülkemizde araç kullanılabilmesi için dış ülkelerden alınan sürücü belgelerinin ülkemiz sürücü belgesi ile değiştirilmesi zorunludur.

b) Yabancıların dış ülkelerden aldıkları sürücü belgeleri ile ülkemizde araç kullanmaları;

1) Dış ülkelerden alınan sürücü belgeleri ile ülkemize giriş yapıldığı tarihten itibaren en fazla altı ay süreyle araç kullanılabilir.

2) Altı ayın sonunda ülkemizde araç kullanılabilmesi için dış ülkelerden alınan sürücü belgelerinin ülkemiz sürücü belgesi ile değiştirilmesi zorunludur.

Eski sürücü belgemi nasıl değiştirebilirim?

Eski sürücü belgesini değiştirmek isteyen vatandaşlar şu belgeleri hazırlayarak trafik tescile başvurmalıdır.

 1. Eski sürücü belgesi
 2. Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği
 3. Sürücü sağlık raporu
 4. 15 TL (13 TL değerli kağıt bedeli, 2 TL vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya anlaşmalı bankalara yatırıldığına dair makbuz
 5. 2 adet fotoğraf (5×6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde biyometrik vesikalık fotoğraf)
 6. Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan.

 NOT: Trafik tescil kuruluşlarında harç, değerli kağıt ve hizmet bedeli ücretleri elden tahsil edilmeyecektir. Ücretlerin Maliye Bakanlığının veznelerine veya anlaşmalı bankalara yatırılması gerekmektedir.

 HÜKÜMLÜ OLMAMA ŞARTLARI

Sürücü belgesi işlemlerinde sürücü/sürücü adayının Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 76 ncı maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinde belirtilen, 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 188, 190 ve 191 inci maddeleri, 21/3/2007 tarihli ve 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununun 4 üncü maddesinin yedinci fıkrası, 10/7/1953 tarihli ve 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanunun 12 nci maddesinin ikinci ve takip eden fıkralarında belirtilen suçlardan hükümlü olup olmadığı adli sicil kaydı sorgulanarak kontrol edilmektedir.

 SÜRÜCÜ BELGESİNİN DEĞİŞTİRME SÜRESİ 

Eski tip sürücü belgelerinin değiştirme işlemleri 01/01/2016 tarihinden 31/12/2020 tarihine kadar beş (5) yıl içerisinde tamamlanacaktır.

 İlginizi çekebilecek yazılar:

elektronik ehliyet sinav bilgileri 375x211 - Sürücü Belgesi Yenileme (Ehliyet Yenileme)

elektronik ehliyet sınav soruları

elektronik ehliyet sınav soruları

Arama Terimleri: surucu belgesi yenileme, surucu belgesi yenileme randevu, sürücü belgesi yeniletmek için adli sicil kaydı, sürücü belgesi yenilemede adli arşiv sicil kaydı engelmidir, sürücü belgesi yenilemede adli sicil kaydı olmayıp arşiv sicil kaydı olan yenileme yaparmı
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.