Trafik Cezaları: 2019 yılı Trafik Cezaları

2.739
A+
A-

Trafik cezaları 2019 yılı için değişen trafik cezalarını, emniyet kemeri cezasını, kırmızı ışık cezasını ve diğer cezaları öğrenebilirsiniz.

TRAFİK CEZALARI 2019

TÜM TRAFİK CEZALARI LİSTESİ


Trafik cezaları 2019, 2018 yılının sonlarına yaklaşırken, trafik cezalarında ciddi değişimler gündeme çokça kez gelmişti. Hız limitlerinin aşılmasından yaya geçişlerindeki ihlallere kadar birçok konuyu kapsayan bu güncellemeler ile birlikte, 2019 yılında sürücüleri ve yayaları ne kadarlık cezaların beklediği de netleşmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan 2019 trafik cezaları listesi incelendiği zaman da görüleceği gibi, trafik cezaları sadece sürücüleri kapsamıyor, trafik kurallarını ihlal eden yayalara da ciddi yaptırımlar hayatımıza giriyor. Buna göre, 2019 trafik cezaları tam liste incelendiğinde ön plana çıkanları şu şekilde sıralayabiliriz.

Hız yapan sürücü ne kadar ceza alır?

Hız sınırını %30 ile %50 arasında aşanlara 604 TL ceza uygulanacaktır. Aynı zamanda %50 den fazla aşılması halinde 1240 TL ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz. Özellikle şehir içi trafiğinde sürücüler dikkat etmelidir.

Emniyet kemeri takmayana ceza var mı?

Son yıllarda neredeyse devlet politikası haline gelen trafik kurallarına uyumda en önemli maddelerden biri de emniyet kemeri hususu olmuştur. Bu konuda yapılan çalışmalar ile sürücülerden emniyet kemeri takmayanlara ceza ödemeleri artmıştır. Sadece sürücü değil, yanında oturanlara dahil kemer takma zorunluluğu getirilmiştir. Emniyet kemeri takmama cezası 132 TL olmuştur.

Kırmızı ışıkta geçme cezası nedir?

Sürücülerin en çok ceza aldığı hususların başında gelen kırmızı ışıkta geçmenin cezası 291 TL olmuştur. Biliyoruz, hepimiz atomu parçalamak için koşturuyoruz vaktimiz çok kıymetli ama lütfen kırmızı ışığa riayet edelim  🙂

 • Trafik cezaları 2019 güncellemeleri ele alındığı zaman ilk olarak radar cezalarından söz etmek doğru olacaktır. Şuan şehir içinde hız sınırlarının aşılması halinde cezalar 291 TL’den bin 240 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Burada kişilerin hız sınırı önemlidir. Şehirlerarası karayollarında ise, 235 TL’den başlayarak bin 240 TL’ye kadar ceza verilebilmektedir. Aynı cezalar, iki yönlü yollarda da geçerli olacaktır.
 • Trafik cezaları maddeleri incelendiği zaman görüleceği gibi ehliyetsiz araç kullanma konusunda da ciddi bir artış olmuştur. Şuan ehliyetsiz olarak araç kullanmanın cezası 2 bin 497 TL olarak belirlenmiştir.
 • Kişiler emniyet kemerlerini takmadıkları durumda 134 TL,
 • Trafik işaretlerine zarar verme konusundaki cezalar da 604 TL’ye çıkarılmış durumdadır.
 • En çok merak edilen ceza konularından birisi de alkollü araç kullanmaktır. 2019 trafik cezaları tablosu incelendiği zaman alkollü araç kullanan kişilerin ilk seferde bin 240 TL, ikinci seferde bin 554 TL ve üçüncü seferde de 2 bin 497 TL para cezası alacakları görüşmektedir.
 • Son dönemde çok sık duymaya başladığımız yaya geçitlerindeki kişilere yol vermeme cezalarında da artışlar olduğu görülmektedir. Şuan yaya geçidindeki yayaya yol verilmemesi halinde 604 TL’ye kadar para cezası verilmektedir.

Diğer Trafik Cezaları

 • Muayenesiz araç kullanan kişilere 291 TL ve sigortasız araç kullanma konusundaki cezalar da 134 TL’ye yükseltilmiş durumadır.
 • Ters yönde araç kullanma cezası olarak da 2 bin 475 TL belirlenmiştir.
 • Kırmızı ışıkta geçme cezalarına da farklı bir güncelleme getirilmiştir. Buna göre, kırmızı ışıkta geçen kişilere 292 TL ceza verilirken, yılda 3 kez kırmızı ışık ihlalinden dolayı ceza alan kişilere 30 gün ehliyetlerine el konması netleşmiş durumdadır. Eğer bu ceza yılda 3 kez tekrar edilirse ehliyete 45 gün el konulacak ve yılda 3 kez kırmızı ışık ihlali yapan kişiler eğer bunu 3 kez tekrar etmişse, 60 gün boyunca ehliyetlerine el konulacaktır.
 • Şuan trafiği tehlikeye atan en önemli durumlardan birisi olan drift için de farklı cezalar gündeme gelmiş durumdadır. Buna göre drift yapan kişilere 6 bin 199 TL para cezası getirilmiştir.
 • Ruhsatsız bir şekilde trafiğe çıkan ve araç kullanan kişilere 134 TL para cezası getirilmiştir.
 • Trafikte makas atan kişiler için de cezalarda güncelleme yapılmıştır. Buna göre makas atan kişilere bin 240 TL para cezası verilecektir.
 • Araçlarda çakar lamba bulunduran kişilere de bin 240 TL para cezası getirilmiş durumdadır.

Trafik cezaları Tam Liste

trafik ceza listesi 2019
trafik ceza listesi 2019

Yeni trafik cezaları 2019 yılında yukarıdaki gibi olacaktır. Trafik cezaları nelerdir ya da ne kadarlık bir artış olduğunu merak eden kişiler, yaptığımız araştırmalar sonucunda resmi merciler tarafından yapılan açıklamalara dayanan yukarıdaki örneklemeleri inceleyebilecektir. Trafiğin daha huzurlu hale getirilmesini amaçlayan bu yeni kurallar ile birlikte, aynı zamanda ceza yazma koşullarında da değişiklik olmuştur. Şuan tüm yetki trafik polislerinde gibi görünse de, özel görevliler de kanıt olması halinde kişilere trafik cezası yazabilecek ve aynı zamanda mobese kameralarından da bu konuda destek alınacaktır.

Trafik Cezası Sorgulama

Trafik cezası alıp almadığınızı merak ediyorsanız e-devlet üzerinden ya da emniyetin trafik ceza sorgulama adresinden adresinden sorgulama yapabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.