Trafik Suçları ve Karşılığı Cezalar

Sürücü belgelerinin geçici olarak geri alınması hariç olmak üzere, hafif para cezası ile birlikte hafif hapis cezasını ve belgelerin geri alınması ve iptali, işyerlerinin kapatılması cezasını gerektiren suçlara ilişkin davalara “Trafik Mahkemeleri”nde, bunların olmadığı yerlerde ise “Sulh Ceza Mahkemeleri”nde bakılır.

Suç veya Ceza Tutanaklarının Düzenlenmesi ve Para Ödenmesi

Suç veya ceza tutanakları, Emniyet Genel Müdürlüğününü “Trafik Zabıtası Personeli”, diğer birimlerdeki “Emniyet Hizmetleri Sınıfı Personeli” ve Jandarma Genel Komutanlığının, Karayolları Genel Müdürlüğünün ve Ulaşırma Bakanlığının yetkili kıldığı personlleri tarafından düzenlenir. Trafik idari para cezaları kredi kartı ile de ödenebilir. Ancak ödeme derhal yapılmadığı takdirde para cezalarının tutanağın tebliğ tarihinden itibaren bir ay içinde ödenmesi gerekir. Bir ay içinde ödenmeyen cezalara %5 faiz uygulanır; aylık faizin hesaplanmasında ay kesirleri tam olarak dikkate alınır ve bu suretle bulunacak tutar cezanın iki katını geçemez.

Ceza Puanı Uygulaması ve Sürücü Belgelerinin Geri Alınması

Karayolları Trafik kanunun suç saydığı fiilden dolayı haklarında ceza uygulanan sürücülere, aldıkları her ceza için “Ceza Puanı Cetveli”nde belirlenen ceza puanı verilir.

  • Trafik suçunun işlendiği tarihten geriye doğru bir yıl içinde toplam 100 ceza puanını aştığı tespit edilen sürücülerin sürücü belgeleri 2 ay sürü ile geri alınır ve Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğine göre eğitime tabi tutulur.
  • Aynı yıl içinde iki defa 100 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri 4 ay süre ile geri alınır ve psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanının muayenesine tabi tutulurlar.
  • Bir yıl içinde üçüncü defa 100 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgesi süresiz olarak iptal edilir.

Ölümle sonuçlanan trafik kazalarına asli kusurlu olarak sebebiyet veren sürücülerin, sürücü belgeleri ise 1 yıl süre ile geri alınır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir