Vidalı Plaka Muayeneden Geçer mi?

Araç muayene zamanı yaklaşan araç sahiplerinin klasik yaptığı kontrollerden birisi olan ve son zamanlarda sıkça sorunlara neden olan vidalı plaka ile muayeneden geçebilir miyim sorusuna ilişkin bilinen ve bilinmeyenleri açıklayalım.

Aracı muayeneye hazırlarken farlar, kemerler, araç içi lambalar vs. derken unutulan ve ağır kusur olarak sayılabilen plaka sorunları ile ilgili Tüvtürk plaka yönetmeliği hakkında bilgi verelim.

Vidalı Plaka Ağır Kusur mu?

Kulaktan dolma bilgileri bir kenara koyarak resmi olarak yayınlanan yönetmeliğin maddelerine göre plakada şu durumlar mevcut ise aracınız muayeneden geçmez:

  • Plaka üzerindeki harf ve rakamların okunmasını engelleyecek şekilde vida, yansıtıcı, boya vb. herhangi bir müdahalede bulunulmuş, onarım yapılmış plakalar,

Aşağıda kusurlu olan vida yerlerini görüyorsunuz. Rakamların okunmasını zorlaştıracak şekilde vida izi varsa bu plaka yüzünden muayeneden ağır kusurlu olarak kalabilirsiniz.

Çok bilinenin aksine sağında solunda olan vida izlerinden veya vidadan dolayı muayeneden kalmazsınız. Burada amaç plakanın okunabilirliğini etkilemesinin önüne geçmektir. Plakaya yazılan cezalar, hgs vb kayıtların farklı plakalara yazılmasının önlenmesi açısından bu önemli bir konudur.

vidalı plaka muayeneden geçer mi
  • Üzerinde bulunması zorunlu olan dalgalı çizgi şeklindeki hologram, TR ve Ayyıldız şeklindeki hologramın bulunmadığı plakalar,
  • Üzerinde yetkili kurum onay mühürü bulunmayan plakalar
Vidalı Plaka Muayeneden Geçer mi? 1 – image 1

App Plaka Araç Muayenesinden Geçer mi?

Bu maddede, APP Plaka diye tabir edilen plakalardan bahsedilmektedir. APP plakalar yönetmeliğe aykırıdır ve muayeneden geçmenizi engelleyebilir.

  • Plakayı basmaya yetkili kurumun kullandığı karakter ve rakamların, karakter kalıpları dışına çıkarılarak harf ve rakamların kalın boyandığı plakalar,
  • Plaka basmaya yetkisi olmayan bir kurum/kişi tarafından yönetmelikte gösterilen şekil ve şartların dışında basılan plakalar,
app plaka örneği
app plaka

Diğer kusurlu plaka maddeleri ise:

  • Okunamayacak derecede yırtılmış, delik, hasar görmüş, karakterleri silinmiş olan plakalar,
  • Üzerine folyo yapıştırılan, şeffaf örtü konulan plakalar
  • Araçta okunamayacak şekilde bir yere monte edilen plakalar.

Plaka üzerinde bulunan harf karakterlerinin yakın alanında, kenarında, üstünde, ortasında vida ve vida deliği olma durumu Ağır Kusur olarak değerlendirilmektedir. Sonuç olarak vidalı plaka muayenede ağır kusur mu hafif kusur mu sorusuna vidanın durumuna göre karar verilir.

Aracınızı muayeneye hazırlarken muhakkak plakanıza göz atın, sıkıntılı bir durum varsa kendiniz rötuş yapmaya çalışmayın ve hemen değiştirin. Plaka üzerinde yapılan boya, rötuş veya değişiklikler de ağır kusur ile muayeneden kalmanıza neden olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir