A – A1 – A2 Sınıfı Ehliyet Alma Şartları

A – A1 – A2 Sınıfı Ehliyet Belgesi

A – A1 – A2 Sınıfı Ehliyet, karayollarında sayısı giderek artan motosikletler için bilindiği gibi kişilerin özel ehliyet alması gerekmektedir. Kullanılan motosikletin özelliğine bağlı olarak; A, A1 ya da A2 olarak nitelendirilen bu ehliyetlerde kişilerin sadece yaş şartını tamamlaması ise yeterli olmayacaktır. Bununla birlikte, sağlık raporunun sorunsuz bir şekilde alınması, sürücü kursu tarafından verilen eğitimlerde devamsızlık yapılmaması ve de motor ehliyeti için en önemli şart olan yazılı ve uygulamalı sınavın sorunsuz bir şekilde geçilmesi gerekmektedir. Kişiler katılacakları eğitimlerde hem teorik hem de uygulamalı bir şekilde eğitim alacaktır.

Motor ehliyeti alacak olan kişilerin başvuruda bulunacakları ehliyet türü doğrudan kullanacakları motorun tekerlek sayısına ve motor gücüne bağlı olarak belirlenmiştir. Kendi içerisinde 5 sınıfa ayrılmış oaln bu ehliyetlerde, motor tekerleğinin 2, 3 ya da 4 tekerlekli olmasına göre, şu şekilde sınıflandırması bulunmaktadır.

 • M Sınıfı Ehliyet: Motorlu bisiklet olarak bilinen ve iki, üç ya da dört tekerlekli olan moped kullanıcılarına bu ehliyet sunulmaktadır.
 • A1 Sınıfı Ehliyet: İki veya üç tekerlekli olarak piyasaya sürülen, silindir hacmi de 125 santimetre küpü geçmeyecek şekilde sepetli ya da sepetsiz motor kullanmak isteyenlerin alması gerekmektedir.
 • A2 Sınıfı Ehliyet: Motor gücü 32 kilovatı geçmeyen iki tekerlekli motor veya da 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli sepetli ya da sepetsiz motosiklet kullanacak olan kişilerin alması gerekmektedir.
 • A Sınıfı Ehliyet: Motor gücü 15 kilovatı geçen ve 3 tekerlekli olan ya da motor gücü 35 kilovatı geçen ve sepetli ya da sepetsiz olan iki tekerlekli motosiklet kullanıcılarına verilmektedir.
 • B1 Sınıfı Ehliyet: Motor güçleri 15 kilovatı geçmeyen, aracın ağırlığı 400 kg olan ve yük taşımacılığında kullanıldığında ise 550 kg’I geçmeyen dört tekerlekli motosiklet kullanıcılarına verilmektedir.

motor ehliyeti

Motor Ehliyeti

Motor ehliyeti alacak olan kişilere sunulan beş ayrı sürücü belgesi yukarıdaki gibidir. Kişilerin bu ehliyeti alabilmesi için tamamlaması gereken şartlar da şu şekildedir.

 • B1, A1 ve M sınıfı ehliyet almak isteyen sürücü adaylarının 16 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.
 • A sınıfı ehliyet almak isteyenlerin en az 24 yaşında olması ve en az da 2 yıldır A2 sınıfı ehliyete sahip olması gerekmektedir.
 • A2 sınıfı ehliyet almak isteyen sürücü adaylarının ise 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.
 • Ayrıca, motosiklet ehliyeti almak isteyen tüm adayların en az ilkokul mezunu olması da aranan diğer şartlar arasındadır.

Kişiler ehliyet başvurusunda da aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdır.

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Mezuniyet durumunu gösterir belge ya da diploma örneği
 • Adli sicil kaydı
 • Pratisyen ya da uzman hekimden alınan sağlık raporu
 • Varsa mevcut sürücü belgesinin aslı ve bir adet fotokopisi
 • Son 6 ay içinde çekilmiş olması şartı ile biyometrik fotoğraf
 • 18 yaşını doldurmamış adaylardan da veli ya da vasisinin muvafakat namesi.

Bu belgeler hazırlandıktan sonra doğrudan başvuru yapılabilecektir.

A sınıfı ehliyet nedir? A sınıfı ehliyet ile ne kullanabilirim?

M, A1 ve A2 sınıfı ehliyetleri kapsayan A sınıfı ehliyet, motor gücü 35 kw’yi geçen ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçen motosikletleri kullanmak isteyen adayların tercih edeceği bir ehliyet sınıfıdır. Bu ehliyetin değişim süresi 10 yıldır.

A sınıfı ehliyet alma şartları nelerdir?

A sınıfı sürücü belgesi almak isteyen kursiyerin 20 yaşını doldurması gereklidir. Ayrıca en az 2 yıl süre ile A2 sınıfı sürücü belgesi sahibi olması ve bunu ibraz etmesi zorunludur. Eğer kursiyer 24 yaşının üzerinde ise A2 sınıfı ehliyet şartına bakılmaz.

A sınıfı ehliyet için hangi teorik dersleri almalıyım?

A sınıfı ehliyet için adaylar 16 saat Trafik ve Çevre dersi, 8 saat İlk yardım dersi, 6 saat Araç tekniği (motor) dersi, 4 saat Trafik adabı dersi olmak üzere toplam da 34 saat teorik ders görür.

A sınıfı ehliyet direksiyon eğitimi nasıldır?

Direksiyon eğitimi için sürücü kursu adaya motor gücü en az 35 kw olan bir motosiklet temin etmelidir. Direksiyon eğitim alanında ve ya simülatör yardımıyla en az 2 saat direksiyon eğitimi almalıdır. Ayrıca akan trafikte en az 12 saat eğitim almalıdır.

A sınıfı ehliyete ilişkin bilgiler bu kadar, dilerseniz Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünün yayınladığı aşağıdaki broşürden gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

 

a sınıf ehliyet
a sınıf ehliyet
a sınıf ehliyet belgeleri
a sınıf ehliyet belgeleri

2 Comments

 1. YUSUF KARA dedi ki:

  A1 ehliyet almadan A2 alınır mı?

 2. akın dedi ki:

  ben 15 yasındayım 16 ya gun alıyorum a 1 ehliyet için başvuru yapanilitmiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir