2021 Yılı Direksiyon Sınavı Ne Zaman

Direksiyon Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

Ehliyet sınavını başarı ile geçen adayların en çok sorduğu soru: direksiyon sınavı ne zaman, sorusuna cevap, kasım ayında içişleri bakanlığı tarafından ilan edilen sokağa çıkma yasağı ile cevap bulmuştu.

Kasım ayından beri direksiyon sınavı yapılmasını bekleyenler için maalesef herhangi bir gelişme olmamasına rağmen, son dönemde etkisini yavaş yavaş yitirmeye başlayan salgın sonucu Milli Eğitim Bakanlığı, içişlerine yazı yazarak direksiyon sınavlarının kontrollü şekilde yapılması için izin istedi.

Herkesin bildiği gibi sürekli olarak direksiyon sınavı bekleyenlerde yığılma olmuştur. Her hafta yapılan sınavlara rağmen yapılamayan direksiyon sınavı adayların bir türlü ehliyetine kavuşamamasına neden oluyordu.

İçişleri bakanlığı MEBin yazısına cevaben, kontrollü şekilde direksiyon sınavların 15 Ocaktan sonra yapılabilmesinin önünü açmıştır. Çıkan yazı da geçen kısım şu şekilde:

Bakanlığımız talebine yönelik alınan İçişleri Bakanlığının ilgi (d) yazısında yukarıda belirtilen teorik ve uygulama sınavlarının hafta sonu kısıtlaması devam eden sürelerde yapılabileceği sınava girecek kursiyerler ile tüm görevlilerin kısıtlamadan muaf olacakları belirtilmiştir.

Bu kapsamda ilinizde düzenlenecek teorik ve uygulama sınavlarına girecek kursiyerler ile tüm görevliler (ihtiyaç duyulması halinde ilgili mevzuatlarında belirtilen görevli sayılarının dışında görevlendirilecekler dahil kurs görevlileri, şoför v.b.) için onayların alınması gerekmektedir.

Ayrıca kısıtlamalar nedeniyle direksiyon eğitim dersi uygulama sınavlarında getirilen 8 kursiyer sınırlaması kaldırılmış olup mevzuatta belirtildiği gibi 12 kursiyerin sınava gireceği şekilde düzenleme yapılacaktır.

Yazıda belirtildiği gibi izinler alındıktan sonra haftasonları direksiyon sınavları yapılacaktır. Bu haftadan itibaren sınavların yapılması bekleniyor.

Ocak ayı direksiyon sınav tarihleri için tıklayın.

direksiyon sınavı ne zaman
direksiyon sınavı ne zaman

Sizde hemen sürücü kursunuzla iletişime geçerek sınav için iznininiz ne zaman alınacağını öğrenin. En kısa sürede ehliyetinize kavuşmanız dileği ile 🙂

Sınav izni alanlar yorum kısmında süreci açıklayabilir, böylece diğer arkadaşlarımıza da yol göstermiş olursunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir