Ehliyet Almaya Engel Suçlar

Ehliyet Almaya Engel Suçlar 2022

Sürücü kursuna kaydolmak için istenen belgelerden biri de adli sicil kaydıdır. Adli sicillerinde bazı suçlardan hüküm giydiği görülen kişiler sürücü kursuna kayıt olamazlar dolayısıyla ehliyet alamazlar.

Bu suçları şu şekildedir:

  • Türk Ceza Kanunu’nun 188. maddesinde belirtilen, “Uyuşturucu ve uyarı madde imal ve ticareti”
  • Türk Ceza Kanunu’nun 190. maddesinde belirtilen “Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırmak”
  • Türk Ceza Kanunu’nun 191. Maddesinde belirtilen “Kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak veya bulundurmak ya da uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanmak”
  • 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’nun 4. Maddesinin yedinci fıkrasında belirtilen “Kaçakçılık suçunun konusunu oluşturan eşyanın, Devletin siyasi, iktisadi veya askeri güvenliğini bozacak ya da çevre veya toplum sağlığını tehdit edecek nitelikte olması halinde, fiil daha ağır cezayı gerektiren bir suç oluşturmadığı takdirde, verilecek hapis cezası on yıldan az olamaz.
  • 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanunun 12. Maddesinin ikinci ve takip eden fıkralarında belirtilen suçlarından hüküm giymiş kişiler ehliyet alamazlar.

Sabıkası olanlar ehliyet alabilir mi?

Yukarıda belirtilen suçlardan başka hırsızlık, yaralama, adam öldürme, dolandırıcılık, cinsel saldırı gibi suçlar dahi olsa ehliyet almaya engel olan suçlar değildir.

Bu suçlardan mahkumiyet alınması hiç bir zaman ehliyet alınamayacağı anlamına gelmemektedir. Uyuşturucu gibi bir suçtan sabıka olsa bile bu suç adli sicil kaydından silinmesi halinde ilgili kişi ehliyetini alabilecektir. 

Yorum

  1. ibrahim dedi ki:

    ben hırsızlıkdan sabıkam var bir engel olurmu emin olayım yorum atdım bir çevab verseniz sevinirim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir