Ehliyet Sınav Tarihleri 2023

2023 yılı ehliyet sınav tarihleri, bu yıl sınava girecek adayların en çok merak ettiği ehliyet sınavı ne zaman sorusu ile ilgili tüm bilgileri size aktarmaya çalıştık.

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki, 2018 yılında yapılan değişiklik ile birlikte, tüm illerde uygulanan ehliyet sınavları elektronik ortama alınmıştır. Yeni adı ile Elektronik ehliyet sınavı (e-sınav) MEB tarafından belirli bir tarihte uygulanmamaktadır.

Adaylar istedikleri gün sınava girebilirler. Bunun için öncelikle sürücü kursuna başvurmanız ve randevu almanız gereklidir. 2023 yılında ehliyetine kavuşmak isteyen pek çok kişi için meb ehliyet sınav tarihleri 2023 merak konusudur.

Direksiyon sınav tarihleri için tıklayın.

Ehliyet harç ücretleri için tıklayın.

Aralık 2023 Ehliyet Sınavı Ne Zaman?

Her ayın ilk iki haftası başvurular alınır, başvuruyu sürücü kursunuza yapmalısınız. Ehliyet alma adayı, kursun yaptığı eğitim planı doğrultusunda teorik eğitimini tamamlar. Teorik sınav tarihi belirlenirken e-sınav merkezlerindeki yoğunluk durumuna göre en yakın tarihe randevu verilir.

2023 ehliyet sınav takvimi şu şekilde olacaktır:

Başvuru TarihleriEhliyet Sınav Tarihleri
1-10 Ağustos 2023 (Teorik Dersler Sonrası)11-31 Ağustos 2023 (Yoğunluğa göre)
1-10 Eylül 2023 (Teorik Dersler Sonrası)11-30 Eylül 2023 (Yoğunluğa göre)
1-10 Ekim 2023 (Teorik Dersler Sonrası)11-31 Ekim 2023 (Yoğunluğa göre)
1-10 Kasım 2023 (Teorik Dersler Sonrası)11-30 Kasım 2023 (Yoğunluğa göre)
1-10 Aralık 2023 (Teorik Dersler Sonrası)11-31 Aralık 2023 (Yoğunluğa göre)
2023 ehliyet sınav tarihleri

Ehliyet Sınavı Ne Zaman?

Aralık ayı ehliyet sınavı ne zaman diye merak edenler, sürücü kursu derslerini bitirdikten sonra ayın ilk haftası kayıtlar alınır ve ay sonuna kadar her hafta içi ve sonu e-sınav sistemi ile ehliyet sınavına katılabilirsiniz.

Herkesin bildiği gibi 2018 yılı itibarı ile merkezi sınav kaldırılmış yerine ehliyet e-sınav (elektronik ortamda) getirilmiştir. Tüm illerde uygulanan ehliyet sınavları elektronik ortama alınmıştır. Elektronik ehliyet sınavı (e-sınav) MEB tarafından belirli bir tarihte uygulanmamaktadır.

Ehliyet Sınav Tarihleri 2023

Ehliyet alacak adaylar için ehliyet sınav tarihleri haziran 2023, ehliyet sınav tarihleri temmuz 2023, ehliyet sınav tarihleri ağustos 2023, ehliyet sınav tarihleri eylül 2023, ehliyet sınav tarihleri ekim 2023, ehliyet sınav tarihleri Aralık 2023, ehliyet sınav tarihleri aralık 2023 tarihlerini sizlere aktardık. Daha geniş bilgi ve başvuru için sürücü kursunuzu ziyaret ediniz.

Ehliyet sınav tarihleri ile ilgili sık sorulan sorular:

2023 ehliyet sınav tarihleri nasıl belirlenir?

Ehliyet sınav tarihi almak isteyen bir aday öncelikle sürücü kursuna başvuru yapar. Sürücü adayı teorik eğitimini tamamlar ve başvuru yaptığı bölgedeki e-sınav merkezlerinde sınava girer. Sürücü kursunun verdiği teorik eğitimi bitiren bir aday yoğunluğa göre 10-20 gün içerisinde e-sınava girebilir.

2023 ehliyet sınavı ne zaman?

Bunun için net bir tarih vermek zordur, eğitimini tamamlayan aday yoğunluğa göre iki hafta içerisinde ehliyet e-sınava girer.

2023 meb ehliyet sınavı ne zaman saat kaçta?

Hafta içi genelde 18:00 da başlar, hafta sonları ise 09:00 itibari ile her saat başı sınav yapılır.

2023 meb ehliyet yazılı sınavı kaç dakika sürüyor?

Sınav 45 dakikadır. Teorik sınav 45 dakika sürmektedir. Bu sınavda toplam 50 soru soruluyor ve en az 35 doğru cevap vermek gerekiyor.

2023 ehliyet sınav sonucunu ne zaman öğrenebilirim?

E-sınav biter bitmez sonucunuzu ekrandan öğrenebilirsiniz.

Elektronik ehliyet sınava girenler direksiyon sınavına ne zaman girebilir?

Sınav tamamen dijital ortamda yapılmakta ve 1 saat içinde sonucunuzu öğrenip elektronik sınavdan sonra en yakın tarihte direksiyon sınavına girebiliyorsunuz.

2023 ehliyet sınavına giriş ücretleri ne kadar?

Ehliyet teorik sınav ücreti 2022 yılında(veya elektronik ehliyet sınavı) 130 TL iken, 2023 yılında 160 tl olmuştur. 

Mevcut ehliyet belgesi olanlar teorik sınava girer mi?

Hayır, girmelerine gerek yoktur. Bu durumda sadece direksiyon sınavına girmek yeterlidir. Tabi ki yeter sayıda direksiyon eğitimini almak gerekiyor.

E-sınav ve direksiyon sınavını geçersem ehliyetimi ne zaman alabilirim?

Eğer yazılı ve direksiyon sınavından başarılı olursanız sürücü kursunun hazırlayacağı İlçe Milli Eğitimin onaylayacağı ehliyet sertifikasını 1-2 hafta içerisinde alabilirsiniz. Sertifika ile ilçe nüfus müdürlüğünden ehliyetinizi alacaksınız.

Ehliyet sınavı kaç ayda bir yapılır?

Haftanın her günü sınav yapılmaktadır. Hafta içi 18:00 hafta sonu ise 9:00 dan itibaren sınava girebilirsiniz.

Ehliyet e-sınav tarihleri ne zaman?

Sürücü kursunuz yoğunluğa göre hafta içi herhangi bir gün sınav için kaydınızı oluşturur.

Meb ehliyet sınav tarihleri 2023

Ülkemizde ehliyet almak için iki aşama gereklidir. İlk aşama olarak elektronik ehliyet sınavı uygulaması yapılır. Merkezi sınav sistemine dayanan bu uygulamada adaylara 50 soru yöneltilir. 45 dakika içerisinde bu soruları çözecek adaylar, 70 baraj puanını geçen tüm adaylar ise direksiyon sınavına girmeye hak kazanır.

Elektronik ehliyet sınavını geçen adayların diğer merak konusu ise direksiyon sınav tarihleri olmuştur. Ehliyet almak için ikinci ve son adıma geçen adaylar için direksiyon sınav tarihleri bilgileri aşağıdaki linkte yer almaktadır.

Ehliyet harç ücretleri için tıklayın.

Ehliyet almak isteyen adayların katıldığı merkezi sınavının da direksiyon sınavının da tarihleri önceden MEB tarafından ilan edilir. Adaylar da bu sınav tarihlerine göre çalışmalarına yön verir. Ülkemizde birkaç yıldır ehliyet sınavları ile ilgili bir takım farklılıklara gidilmektedir. Bu farklılıklarından biri de merkezi sınava alternatif olarak düşünülen e – sınav uygulamasıdır. Bu uygulama 2018 yılında pilot olarak seçilen 28 ildeki 32 e – sınav merkezinde sürdürülmekte iken 2018 yıl sonu itibariyle tüm illerde uygulamaya geçilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu konu ile ilgili yaptığı açıklamaya göre ise 2018 yılının sonuna kadar motorlu taşıtlar sürücü kursu e – sınav uygulamasının, 81 ilde yapılması öngörülmüştü.

E sınav ile ilgili tüm detaylar için Elektronik ehliyet sınav bilgileri

Elektronik Ehliyet Sınavı (E-sınav)

Pilot illerde uygulanan elektronik sınavının tüm ülkeye uygulanması ile birlikte sınav tarihlerinde de bir esneme durumu söz konusu olacaktır. Çünkü elektronik ehliyet sınavı haftanın her günü uygulanabilen bir sınavdır. Bu nedenle de MEB artık sınav takvimi yayımlamayacaktır. Ehliyet sınav tarihlerini sürücü kursunuzdan öğrenebilirsiniz.

Kategori: