Ehliyet Sınav Tarihleri

15.145
A+
A-

2020 ehliyet sınav tarihleri nedir? 2020 ehliyet sınav tarihleri meb takvimi yayınlandı mı? 2020 elektronik ehliyet sınav tarihleri ne zaman? E-sınav tarihleri açıklandı mı detaylar yazımızın devamında…

Ehliyet Sınav Tarihleri 2020

2018 yılının bitmesi ile birlikte, tüm illerde uygulanan ehliyet sınavları elektronik ortama alınmıştır. Elektronik ehliyet sınavı (e-sınav) MEB tarafından belirli bir tarihte uygulanmamaktadır. Adaylar istedikleri gün sınava girebilirler. Bunun için öncelikle sürücü kursuna başvurmanız ve randevu almanız gereklidir. 2020 yılında ehliyetine kavuşmak isteyen pek çok kişi için ehliyet sınav tarihleri merak konusudur. Ülkemizde ehliyet sınavları iki aşamalı olarak gerçekleşir. İlk aşama olarak elektronik ehliyet sınavı uygulaması yapılır. Merkezi sınav sistemine dayanan bu uygulamada adaylara 50 soru yöneltilir. 45 dakika içerisinde bu soruları çözecek adaylar, 70 baraj puanını geçen tüm adaylar ise direksiyon sınavına girmeye hak kazanır.

Elektronik ehliyet sınavını geçen adayların diğer merak konusu ise direksiyon sınav tarihleri olmuştur. Ehliyet almak için ikinci ve son adıma geçen adaylar için direksiyon sınav tarihleri bilgileri aşağıdaki linkte yer almaktadır.

Ehliyet almak isteyen adayların katıldığı merkezi sınavının da direksiyon sınavının da tarihleri önceden MEB tarafından ilan edilir. Adaylar da bu sınav tarihlerine göre çalışmalarına yön verir. Ülkemizde birkaç yıldır ehliyet sınavları ile ilgili bir takım farklılıklara gidilmektedir. Bu farklılıklarından biri de merkezi sınava alternatif olarak düşünülen e – sınav uygulamasıdır. Bu uygulama 2018 yılında pilot olarak seçilen 28 ildeki 32 e – sınav merkezinde sürdürülmekte iken 2018 yıl sonu itibariyle tüm illerde uygulamaya geçilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu konu ile ilgili yaptığı açıklamaya göre ise 2018 yılının sonuna kadar motorlu taşıtlar sürücü kursu e – sınav uygulamasının, 81 ilde yapılması öngörülmüştü.

E sınav ile ilgili tüm detaylar için:

Elektronik Ehliyet Sınavı (E-sınav)

Pilot illerde uygulanan elektronik sınavının tüm ülkeye uygulanması ile birlikte sınav tarihlerinde de bir esneme durumu söz konusu olacaktır. Çünkü elektronik ehliyet sınavı haftanın her günü uygulanabilen bir sınavdır. Bu nedenle de MEB artık sınav takvimi yayımlamayacaktır. Ehliyet sınav tarihleri 2020 yılı için tarihleri sürücü kursunuzdan öğrenebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. MUSTAFA yavuz dedi ki:

    Stajyer ehliyetler nezaman değişecek başvurumu gerekiyor

    1. resul özbey dedi ki:

      hedef sürücü kürsü kayitliym sınav ‘ne zaman başlayacak