Ehliyet Sınavları Ertelenecek mi?

Mart 2020’den beri ülkemizi etkileyen covid19 salgını döneminde birçok sektörde olduğu gibi ehliyet almak isteyenleri ve sürücü kurslarını da olumsuz etkiledi.

Tüm alanlarda olduğu gibi sürücü kursları ve ehliyet almak isteyen vatandaşları rahatlatmak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı bir yazı yayınlayarak ehliyet sınavları ve ehliyet eğitimleri ile ilgili düzenlemeye gitti.

Yapılan düzenleme ile şu maddeler değişti.

“Kursiyerlerin teorik ders planlaması kayıt esnasında, teorik eğitimler sonunda yapılacak sınavda başarılı olan kursiyerlerin direksiyon eğitimi dersi planlaması ise sınav sonuçlarının ilanından itibaren beş iş günü içerisinde Özel MTSK Modülüne girilir. “

“Direksiyon eğitimi dersleri en geç 60 gün içerisinde tamamlanır. ” maddeleri şu şekilde düzenlenmiştir.

Kursiyerlerinden bazıları için yaşları nedeniyle belirli saatlerde sokağa çıkma kısıtlamasının bulunması, bazı kursiyerlerin ise Covid-19 testleri pozitif/temaslı/riskli olması nedeniyle karantinaya alındıklarından bu kursiyerler, kurslara devam edememeleri sebebiyle mevzuatta belirtilen süreler içinde eğitimlerini tamamlayamamaktadırlar. Bu nedenle yukarıda belirtilen Özel MTSK Modülüne beş iş günü içerisinde girilmesi ve direksiyon eğitimi derslerinin en geç 60 gün içerisinde tamamlanması hükümlerinin sadece pandemi süresince sınırlı olmak kaydıyla uygulanmaması Genel Müdürlüğümüzce uygun görülmüştür.

Kaynak

Ehliyet Sınavları Ertelendi mi?

Uygulamalı eğitime verilen ara sonrasında sürücü adaylarının merak ettiği hususlardan birisi de ehliyet sınavlarının ne zaman yapılacağı konusunda olmuştur.

İçişleri Bakanlığının genelgesine göre sokağa çıkma yasağı göz önünde bulundurularak sınavların yapılmasına devam edilecektir.

Sürücü Kursları Kapatıldı Mı?

Milli Eğitim Bakanlığı, sürücü kurslarının gerekli alt yapılarını hazırlamaları sonrasında teorik dersleri uzaktan devam ettirebileceklerini açıkladı.

Sürücü kursları yüz yüze eğitime başlandıktan sonra uygulama eğitimlerine geçebilecek. Son yapılan açıklamaya göre uzaktan eğitimin 4 Ocak’a kadar devam edecek.

Sürücü Kursları Eğitime Devam Edebilecek Mi?

20 Kasım 2020 tarihinden itibaren başlatılan uzaktan eğitim Milli Eğitim Bakanlığının Özel Öğretim Kanunu kapsamında yer alan tüm kursları kapsıyor.

MEBin yazıı ile birlikte bireysel eğitimlerin dışındaki tüm özel faaliyetlere de ara verilmiştir. Yani 4 Ocak’a kadar uygulamalı eğitim durdurulurken direksiyon eğitimleri bireysel olarak yapıldığı için devam edecek.

Direksiyon Sınavları Ertelendi mi?

Direksiyon sınavları ve uygulama eğitimleri bireysel olarak yapıldığından dolayı henüz bu sınavların ve eğitimlerin ertelenmesi ya da iptal edilmesi gibi herhangi bir durum söz konusu değildir.

Şu an itibariyle kursa devam eden sürücü adayları teorik eğitimlerini uzaktan yaptıktan sonra direksiyon eğitimlerini alabilecek ve sonrasında da direksiyon sınavına katılabilecekler. Ayrıca belirlenmiş olan sokağa çıkma yasağı kısıtlamaları çerçevesinde sınavlar yapılacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir