MEB Sürücü Sertifikası Sorgulama

Sürücü Sertifikası (Ehliyet Sertifikası) Nedir?

Ehliyet sertifikası (sürücü sertifikası) ehliyet almaya hak kazanan adaylara verilen geçici bir belgedir. Bu belge ile kursiyerler sürücü belgelerini almaya hak kazanırlar. Geçici süreli olan sürücü sertifikası ile nüfus müdürlüğüne başvurarak ehliyetlerini alabilirler.

Ehliyet Sertifikası Nasıl Sorgulanır?

28 Nisan 2022 tarihinde MEB yapılan duyuru ile eskiden sürücü kursları tarafından adaylara verilen sertifikalar, e-devlet üzerinden sorgulanıp doğrulanabilecek.

Böylece adaylar sertifika doğrulama ve sorgulama işlemlerini kolayca gerçekleştirebilecekler.

Bunu yapmak için e-devlete giriş yaparak aşağıdaki menüden sürücü sertifikası sorgulama ve doğrulama işlemlerini yapabilirsiniz.

sürücü sertifikası sorgulama - doğrulama
sürücü sertifikası sorgulama – doğrulama

Yapılan açıklama şu şekilde:

Motorlu taşıt sürücü kurslarından yılda yaklaşık 3 milyon kişi sertifika alıyor. Sertifikalar, özel motorlu taşıt sürücü kursları tarafından düzenlenerek il ya da ilçe millî eğitim müdürlüklerince kontrol edildikten sonra imzalanarak kursiyerlere dağıtılıyor; kursiyerler, bu sertifikalar ile birlikte nüfus ve vatandaşlık müdürlüklerine giderek sertifikalarını ehliyete dönüştürüyorlardı.
Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Millî Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü ve TÜRKSAT Uydu Haberleşme Kablo TV A.Ş. tarafından ortaklaşa yürütülen “Motorlu Taşıt Sürücü Sertifikası Sorgulama Hizmeti ve Motorlu Taşıt Sürücü Sertifikası Doğrulama Hizmetinin e-Devlet Kapısı Entegrasyonu ” projesiyle işlemler artık çok daha kolay olacak.
Bugün başlayan proje sayesinde kâğıt tasarrufu sağlanacak, imza için zaman kaybı yaşanmasının ve en önemlisi sahte sertifikalandırmanın önüne geçilmiş olacak.

Kaynak: http://ookgm.meb.gov.tr/www/motorlu-tasit-surucu-sertifikasi-sorgulama-ve-dogrulama-hizmeti-e-devlet-kapisinda/icerik/1748

Sürücü Sertifikası ile ilgili Sık Sorulan Sorular

Sürücü sertifikası ne zaman çıkar?

Ehliyet e-sınav ve direksiyon sınavını başarıyla tamamlamış olan kursiyerlere direksiyon sınavının kazanılması sonrasında 2 hafta içinde sertifikaları verilir.

Sürücü sertifikası nereden alabilirim?

Sürücü sertifikaları İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanır ve kayıtlı olduğunuz kursa gönderilir. Sertifikanız hakkında kurstan bilgi alabilirsiniz.

Sürücü sertifikası ehliyet yerine geçer mi?

Ehliyet sertifikası sadece ehliyet almaya bir hak kazanmak demektir. En kısa sürede nüfus müdürlüğüne giderek ehliyetinizi almanız gerekmektedir.

Ehliyet sertifikası ile araç kullanılır mı?

Hayır, ehliyete dönüştürmeniz gerekir.

Sürücü sertifikası kaç yıl geçerli?

Sürücü sertifikanızı aldıktan sonra araç kullanabilmeniz için ehliyete çevirmeniz gerekir. Eğer 2 yıl içerisinde sertifikanızı dönüştürmezseniz o zaman geçerliliğini kaybeder ve o zamana kadar yaptığınız işlemlerin hepsini yeniden yapmak zorunda kalırsınız.

Ehliyet sertifikasını kaybettim ne yapmalıyım?

Sürücü sertifikanızı kaybetmiş olmanız hakkınızı kaybettirmez. Yeniden İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne başvurarak sertifikanızın çıkarılmasını sağlayabilirsiniz.

Sürücü sertifikası kaç günde çıkar?

Ehliyet sertifikası Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanır, 15 gün içinde düzenlenerek sürücü kursuna gönderilir. Ancak bu 15 günlük süre o dönemdeki yoğunluğa göre değişebilir.

Sürücü sertifikası sorgulamayı nasıl yapabilirim?

E-devlet üzerinden sürücü sertifikanızı kolayca sorgulayabilirsiniz.

Sürücü sertifikası doğrulamayı nasıl yapabilirim?

E-devlet üzerinden sürücü sertifikanızı kolayca doğrulama yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir