Sürücü Kursu Seçme Kriterleri

Günümüzde ehliyet sınavlarına hazırlık eğitimi veren pek çok ehliyet kursu var. Çoğu, gerekli kriterleri karşılasa da, kriterleri karşılayamayan ancak hala ticaret yapan kurslar da mevcut.

Peki, bir müşteri olarak sürücü kursuna kayıt olmadan önce nelere dikkat etmeliyim? Burada kurs yetkililerin ilgi ve alakaları tabi ki önemli… Ancak bu, karar vermeniz için bir kriter olmamalı. Kayıt olmadan önce tabi ki sizden istenen ücret ile başka kursların istediklerini mukayese etmeniz gerek. Ancak bariz olarak ucuz fiyat alacağınız çoğu sürücü kursları işlerini yeterli ciddiyetle yapmayan, hatta kayıt olduktan sonra size vaat ettiklerini yerine getirmeyen kurslardır. Size 20 saat direksiyon dersi vereceğini söyleyen bir kurs, kayıt olduktan sonra bu saati düşürmek için çeşitli bahaneler öne sürebilir. Bu maalesef çok sık görülen bir olaydır.

Nasıl Bir Sürücü Kursuna Kayıt Olmalıyım?

Kayıt olduktan sonra kursa ne kadar uzun süre devam ederseniz bu sizin yararınıza olacaktır. Ancak pek çok kurs, kapasitesi dışında kursiyer kayıt ettiği için kursa devam etmemelere göz yummaktadır. Çünkü bu onların da işine gelmekte, hem daha fazla para almakta hem de devam etmeyen kursiyerler sayesinde kazancını haksızca arttırmaktadır. Kayıt sırasında kursa devam edip etmeyeceğiniz kurs yetkilileri tarafından size sorulacaktır. Bu yasa dışı bir davranıştır. Çünkü normalde kursa devam etme şartı bulunmaktadır.

Türkiye Geneli Sürücü Kursu Bilgileri için tıklayınız.

Ehliyet kursları sadece para alıp sizi sınava sokmakla yükümlü değil, size iyi bir eğitim verip sınavı başarıyla geçmenizi sağlamakla yükümlüdürler. Normal şartlarda sizin başarınız sürücü kursunun da başarısı olması gerekirken ülkemizde sürücü kursları başarısız olduğunuzda sizi yalnız bırakmaktadırlar.

Ne kadar önemli bir durum olursa olsun, insan hayatının söz konusu olduğu bir olayda sürücü kurslarının bu tavırları kabul edilebilir bir durum değildir. Sizin yapacağınız kursa kayıt olurken maddi anlamda bir pazarlık yapmak yerine yukarıda anlattığımız olaylar ışığında bilinçli bir kursiyer olduğunuzu yetkililere belli etmek ve ona göre size davranmalarını sağlamaktır. Bu konuda sürücü kurslarının dikkatini çekecek ve belki düzene sokacak olan en önemli etkenlerden bir tanesi kursiyerlerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir