Öndeki Aracı Geçme ve Hız Azaltma Koşulları

Öndeki Aracı Geçme ve Hız Azaltma Koşulları

Öndeki Aracı Geçmenin Yasak Olduğu ve Hızın Azaltılması Gereken Yerler

“Öndeki Aracı Geçmek Yasağı” levhasını gördükten sonra “Geçme Yasağı Sonu” ya da “Tüm Yasaklamaların Sonu” levhasını görene kadar sollama yapamazsınız.

  • Görüşün yetersiz olduğu tepeüstlerinden önce ve virajlarda sollama yapmamalısınız. Hızınızı azaltmalısınız.
  • Kavşaklara, yerleşim yeri içindeyseniz 30 metre, yerleşim yeri dışındaysanız 150 metre kala öndeki aracı geçmeye çalışmayınız ve şerit değiştirmeyiniz. Hızınızı azaltınız.
  • “Yaya Geçidi” uyarı ya da bilgi levhasını gördükten sonra ve yaya geçitlerine yaklaşırken sollama yapmamalısınız. Hızınızı azaltmalısınız.
  • Kontrollü ya da kontrolsüz demiryolu geçidine yaklaşırken önünüzdeki aracı geçmemelisiniz. Hızınızı azaltmalısınız.
  • İki şeritli iki yönlü bir köprüden geçerken sollama yapmamalısınız. Hızınızı azaltmalısınız.
  • Tünellerden önce ve tünel içinde sollama yapmamalısınız. Hızınızı azaltmalısınız.

Öndeki Aracı Geçme (Sollama) Kuralları

İki yönlü iki şeritli bir karayolunda seyir hâlindesiniz. Önünüzdeki aracı geçmeden önce arkanızda sizi geçmek isteyen başka bir araç olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer sizi takip eden araç sol sinyalini yakmışsa önünüdeki aracı sollamamalısınız. Arkanız boşsa ya da arkanızda sizi geçmek isteyen araç yoksa ilk önce sol sinyalinizi yakın. Tekrar sol aynanızdan arkanızda sizi geçmek isteyen araç olup olmadığını kontrol edin. Karşı istikametten gelen başka bir aracın olmadığından eminseniz ve yol sollamaya yetecek kadar görünür olduğunda güvenli takip mesafesi içinde sollamaya başlayın. Önünüzdeki araca yetiştikten sonra sağ sinyalinizi yakın ve solladığınız araç gerigörüş aynanızda tamamen belirinceye kadar sollama yaptığınız şeritte ilerlemeye devam edin. Sollama yaptığınız araç ile güvenli takip mesafesini oluşturduktan sonra tekrar sağ şeride dönün.

  • Geçme sırasında geçmek istediğiniz araca kesik aralıklarla selektör yakmamalısınız.
  • Sollama esnasında hız sınırı kurallarını aşabilirsiniz. Bunun için size cezaî bir işlem uygulanmaz.
  • Önünüzdeki aracı daima solundan geçebilirsiniz. Sağlama yapmak bazı istisnalar dışında yasaktır. Örneğin; kavşaklarda sola dönmek üzere bekleyen araçların sağından geçebilirsiniz.
  • Siz sollama yaparken geçmek istediğiniz aracın da uyması gereken kurallar vardır. Sollamaya başladığınız sırada geçmek istediğiniz araç hızını arttıramaz. Sol sinyalini yakıp “geç” işareti veremez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir