CE Sınıfı Tır Ehliyeti Nasıl Alınır?

Tır Ehliyeti Nedir? Şartları Nelerdir?

CE sınıfı tır ehliyeti: tır ve kamyon gibi çekici araçları kullanabilmek için gereken ehliyet sürücü belgesidir. Bu yazımızda sizlere CE sınıfı sürücü belgesi yani almak için gerekli olan bilgileri aktaracağız. Şu sorulara yanıt vermeye çalışacağız. Tır ehliyeti nedir? Tır ehliyet alma şartları nelerdir? Tır ehliyeti fiyatları nedir? Tır ehliyeti kaç yaşında alınır? Tır ehliyeti hangi sınıf? hazırsanız okumaya devam edin!

Hangi sınıf tır ehliyetir?

MEB ehliyet sınıfları içerisinde CE sınıfı olan halk arasında ise Tır sürme ehliyeti olarak bilinen ehliyet türüdür. Yani tır sürmek için gereken ehliyetin sınıfı CE sınıftır. CS sınıf sürücü belgesi, C sınıfı ehliyetin bir üstüdür.

Bu ehliyet alan sürücüler M, B, B1, C, C1, E ve F sınıfına giren bütün araçları kullanabilir.  CE sınıfı ehliyet, C sınıfı ehliyet gibi kamyon ve çekici kullanmak isteyen adayların tercih edeceği bir ehliyet sınıfıdır. Ayrıca romörklu kamyon kullanabilir. Tır ehliyetin geçerlilik süresi 5 yıldır. Sertifikanın sürücü belgesine dönüştürülme süresi 2 yıldır.

Tır ehliyeti fiyatları nedir?

Her ehliyetin harcı yıllara göre değişiklik göstermektedir. Güncel ehliyet fiyatlarını buradan öğrenebilirsiniz. Ehliyet fiyatları

Tır ehliyet şartları nelerdir?

CE sınıfı tır sürücü belgesi almak isteyen kursiyerin 21 yaşını doldurması ve en az C sınıfı ehliyete sahip olması gerekir.

Tır ehliyeti yaşı kaçtır?

Bu ehliyeti almak isteyen sürücü adayı 21 yaşını doldurmalıdır. Tır ehliyeti yaşı hesaplama yöntemi ise bugünün tarihinden doğum yılınızı çıkartarak hesaplanabilir.

YouTube video

CE sınıfı ehliyet için hangi teorik dersleri almalıyım?

Aday, en az C sınıfı ehliyete sahip olacağı için herhangi bir teorik ders almasına gerek yoktur.

CE sınıfı ehliyet direksiyon eğitimi nasıldır?

Direksiyon eğitimi için adaya kamyon ve ya çekici ile eğitim verilir. Akan trafikte en az 6 saat eğitim almalıdır.

CE sınıfı ehliyete ilişkin bilgiler bu kadar, dilerseniz Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünün yayınladığı aşağıdaki broşürden gerekli bilgileri edinebilirsiniz. Sürücü kursuna vermeniz gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

Meb tarafından yayınlanan bröşürler:

www.google.com
www.google.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir