Trafik Cezası İtiraz

29.10.2019
1.492
A+
A-

Karayollarında sürekli olarak yapılan denetlemeler sonucunda kimi zaman trafik kurallarını ihlal ettiği gerekçesi ile kimi zamanlarda ise istenen şartların tamamlanmıyor olmasından dolayı kişilere para cezası verilebilmektedir. Ancak, kişilere yapılan cezai işlemler her zaman için trafik kontrol noktalarında yapılmamaktadır. Radar sistemleri ya da Mobese kameraları üzerinden de kişilere ceza yazılabildiğinden dolayı, bireylerin oldukça dikkat etmesi gerekmektedir. Ancak, farklı alanlardan gelen cezalar için kişilerin itiraz hakkının olduğu kesinlikle unutulmamalıdır.

Trafik Cezası İtiraz

TRAFİK CEZASI İTİRAZ

Trafik cezası itiraz, Karayollarında sürekli olarak yapılan denetlemeler sonucunda kimi zaman trafik kurallarını ihlal ettiği gerekçesi ile kimi zamanlarda ise istenen şartların tamamlanmıyor olmasından dolayı kişilere para cezası verilebilmektedir. Ancak, kişilere yapılan cezai işlemler her zaman için trafik kontrol noktalarında yapılmamaktadır. Radar sistemleri ya da Mobese kameraları üzerinden de kişilere ceza yazılabildiğinden dolayı, bireylerin oldukça dikkat etmesi gerekmektedir. Ancak, farklı alanlardan gelen cezalar için kişilerin itiraz hakkının olduğu kesinlikle unutulmamalıdır.

Mahkeme üzerinden yapılacak olan itirazlarda, eğer kişiler haklı çıkarsa, mahkeme masrafları da doğrudan ilgili kurum yani ihmali olan kurum tarafından karşılanacaktır. Trafik cezası itiraz mahkeme masrafları için mahkeme sürecinin tamamlanması ve taraflardan birisinin haksız bulunması gerekmektedir. Haksız olan taraf ise süreçteki tüm masrafları karşılayacaktır.

Trafik cezalarına itiraz etmek isteyen kişilerin sadece gerekli belgeleri ibraz etmesi yeterli olacaktır. İtiraz için yapılacak olan başvuru işlemlerinde herhangi bir ücret yani bedel alınmamaktadır. Ancak, yapılacak olan haksız itirazlar ya da mahkeme tarafından olumsuz bir karar verilmesi durumunda, hem itiraz işlemlerine hem de mahkeme masraflarının kişiler tarafından ödeneceği unutulmamalıdır. Kişiler yapacakları itirazlarda doğrudan dilekçe ile başvuruda bulunmalıdırlar. Trafik cezası itiraz dilekçesi 2019 yılı için, 2018 yılında kullanılan metinlerin aynı şekilde kullanılması yeterli olacaktır. Eğer daha önce bu şekilde başvuruda bulunmamışsanız, trafik cezası itiraz dilekçesi örneği için internet sitemizden sizler de destek alabilirsiniz.

Trafik Cezası İtiraz Dilekçe Örneği


……..SULH CEZA HAKİMLİĞİNE

(Buraya trafik ihlalinin işlendiği yerin bağlı olduğu sulh ceza mahkemesini yazacaksınız)

İTİRAZ EDEN : Tc Kimlik Numarası ve Açık Kimlik Bilgileri isim soyisim baba adı vs. ve adres bilgileri yazılmalıdır. TC Kimlik Numarası Önemli

İTİRAZA KONU TUTANAĞIN TANZİM TARİHİ:../../20..

İTİRAZA KONU TUTANAĞIN TEBELLÜĞ TARİHİ:../…/20..

İTİRAZ KONUSU : Suç Yeri (Örn:İstanbul)Trafik denetleme şube müdürlüğü, …..amirliği`nin …. tarih ….. seri,….sıra no.lu trafik ceza tutanağında yazılı para cezasının iptali hakkında.

AÇIKLAMALALAR :

(Uzman birinden destek alarak gerekli açıklamalar yazılmalıdır. Şu maddeden dolayı iptaline vs. gibi kavramlar yer almalıdır)

SONUÇ VE TALEP : Yukarıda arz ve izah etmeye çalıştığım nedenlerle,İtirazımın kabulü ile yasalara aykırı olarak düzenlenen trafik ceza tutanağında yazılı para cezasının iptaline karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim. ../../20..

İTİRAZ EDEN

Adı ve Soyadı

İmza


trafik cezaları 2019

trafik cezaları 2019

Trafik Cezası İtiraz Telefon Numarası

Trafik cezasına itirazda bulunmak isteyen kişiler, genellikle telefon yolu ile ulaşabilecekleri bir numara aramaktadırlar. Ancak, trafik cezası itiraz telefon numarası şeklinde resmi bir numara bulunmamaktadır. Bunun yerine kişilerin doğrudan emniyet şubelerine giderek itiraz hakkında bilgi alması ya da mahkeme yoluna başvurması daha doğru olacaktır. Ancak, sizler telefon üzerinden ceza durumunun akıbeti hakkında detaylı bir bilgi almak istiyorsanız bu durumda size cezai işlem uygulayan emniyet amirliğinin telefon numarasını doğrudan arayabilir ve görevliden konu ile ilgili destek alabilirsiniz.

Trafik Cezası Sorgulama

Kişiler kendilerine trafik cezası uygulanıp uygulanmadığını da birkaç farklı yol ile öğrenebilecektir.

trafik cezaları e-devlet

trafik cezaları e-devlet

Öncelikle E-Devlet üzerinden anlık olarak sorgulama yapabilir, cezanın nerede yazıldığı ya da diğer detaylarına yönelik bilgi alabilirsiniz. Bununla birlikte, kayıtlı olan resmi adresinize gönderilecek olan ceza kağıdından ya da trafik çevirmesinde size verilecek olan ceza kağıdından da ne kadarlık bir ceza ile karşılaşacağınızı öğrenebilirsiniz. Hangi durumlarda trafik cezalarına itiraz edebileceğiniz konusunda yaptığımız araştırmalarda ön plana çıkan detaylar da şu şekildedir.

 • Herhangi bir trafik ihlalinden dolayı ceza yazılmışsa, bunun için 10 iş günü içerisinde ihlali yapana tebliğ edilmesi gerekmektedir. Tebliğ eğer 10 gün içinde ulaşmaz ise itiraz yolu açılacaktır.
 • Radar uyarı levhası olmadığı halde yapılan radar hız kontrolü sonrasında herhangi bir ceza uygulanmış ise, itirazınız sonrasına durum iptal edilecektir. Çünkü burada yargıtay tarafından alınan kararlar son derece nettir.
 • Eğer ceza sonrasında herhangi bir delil ya da fotoğraf olmadan sadece ceza tutanacağı tebliğ ediliyorsa, bu durumda cezaya delil yoksunluğu sebebi ile itiraz edebilirsiniz.
 • Eğer belediye bölgelerinde yeteri kadar otopark hizmeti sunulmadığı halde, şehrin büyük bir kısmını kapsayacak şekilde bir park yasağu uygulanmış ve siz de bu durumda ceza almışsanız, kesilen park cezası için itirazda bulunabilirsiniz.

Ayrıca EGM sayfasından sorgulama yapabilirsiniz.

trafik cezaları egm

trafik cezaları egm

Görüldüğü üzere kesilen cezanın türü ne olursa olsun, kişilerin cezaya itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Eğer kesilen cezanın usulsüz olduğunu düşünüyor ya da bir suç işlemediğinizi düşünüyorsanız sizler de cezaya itiraz yoluna gidebilir ve hakkınızı arayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Ferhat dedi ki:

  Ceza ile ilgili görsel yada basılı ispat evrakları nereden istenir? Sulh ceza mahkemesinden çıkan sonuç olumsuz çıkarsa bir sonraki adım ne olur

  1. Vildan Aydemir dedi ki:

   Ceza ile birlikte fotoğraf yok .. mahkeme sonucunda fotoğraf gönderilmiştir yazıyo ne yapmalıyım . fotoğraf nerde