Trafik Cezası İtiraz

Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Trafik cezası itiraz, Karayollarında sürekli olarak yapılan denetlemeler sonucunda kimi zaman trafik kurallarını ihlal ettiği gerekçesi ile kimi zamanlarda ise istenen şartların tamamlanmıyor olmasından dolayı kişilere para cezası verilebilmektedir.

Ancak, kişilere yapılan cezai işlemler her zaman için trafik kontrol noktalarında yapılmamaktadır. Radar sistemleri ya da Mobese kameraları üzerinden de kişilere ceza yazılabildiğinden dolayı, bireylerin oldukça dikkat etmesi gerekmektedir. Ancak, farklı alanlardan gelen cezalar için kişilerin itiraz hakkının olduğu kesinlikle unutulmamalıdır.

Güncel trafik ceza listesi için tıklayın.

Mahkeme üzerinden yapılacak olan itirazlarda, eğer kişiler haklı çıkarsa, mahkeme masrafları da doğrudan ilgili kurum yani ihmali olan kurum tarafından karşılanacaktır.

Trafik cezası itiraz mahkeme masrafları için mahkeme sürecinin tamamlanması ve taraflardan birisinin haksız bulunması gerekmektedir. Haksız olan taraf ise süreçteki tüm masrafları karşılayacaktır.

Trafik cezalarına itiraz etmek isteyen kişilerin sadece gerekli belgeleri ibraz etmesi yeterli olacaktır. İtiraz için yapılacak olan başvuru işlemlerinde herhangi bir ücret yani bedel alınmamaktadır.

Ancak, yapılacak olan haksız itirazlar ya da mahkeme tarafından olumsuz bir karar verilmesi durumunda, hem itiraz işlemlerine hem de mahkeme masraflarının kişiler tarafından ödeneceği unutulmamalıdır.

Kişiler yapacakları itirazlarda doğrudan dilekçe ile başvuruda bulunmalıdırlar. Trafik cezası itiraz dilekçesi metinlerin aynı şekilde kullanılması yeterli olacaktır. Eğer daha önce bu şekilde başvuruda bulunmamışsanız, trafik cezası itiraz dilekçesi örneği için internet sitemizden sizler de destek alabilirsiniz.

Trafik Cezası İtiraz için Evraklar

Trafik cezalarına itiraz etmek için belirlenen belgeler ile ikamet adresine en yakın Sulh Ceza Hakimliğine başvurulması gerekir. Vatandaşların yüzüne okunan cezalarda kesim tarihinden itibaren 15 gün içinde, plakaya yazılan cezalarda ise kişiye tebliğ edilen tarihten itibaren 10 iş günü içinde itiraz hakkı bulunmaktadır. Trafik idari para cezasına itiraz etmek için gerekli olan belgeler yasa ile belirlenmiştir:

 • Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Tebligatının fotokopisi
 • Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağının fotokopisi
 • Sulh Ceza Hakimliği’ne yazılan dava dilekçesi
 • Trafik cezası kesilen araca dair ruhsat belgesinin fotokopisi
 • Araç sahibinin ehliyet ve kimlik kartının fotokopisi
 • Ceza ödemesi yapıldıysa ödemeye dair banka dekontu

Trafik Cezası İtiraz Dilekçe Örneği


……..SULH CEZA HAKİMLİĞİNE

(Buraya trafik ihlalinin işlendiği yerin bağlı olduğu sulh ceza mahkemesini yazacaksınız)

İTİRAZ EDEN : Tc Kimlik Numarası ve Açık Kimlik Bilgileri isim soyisim baba adı vs. ve adres bilgileri yazılmalıdır. TC Kimlik Numarası Önemli

İTİRAZA KONU TUTANAĞIN TANZİM TARİHİ:../../20..

İTİRAZA KONU TUTANAĞIN TEBELLÜĞ TARİHİ:../…/20..

İTİRAZ KONUSU : Suç Yeri (Örn:İstanbul)Trafik denetleme şube müdürlüğü, …..amirliği`nin …. tarih ….. seri,….sıra no.lu trafik ceza tutanağında yazılı para cezasının iptali hakkında.

AÇIKLAMALALAR :

(Uzman birinden destek alarak gerekli açıklamalar yazılmalıdır. Şu maddeden dolayı iptaline vs. gibi kavramlar yer almalıdır)

SONUÇ VE TALEP : Yukarıda arz ve izah etmeye çalıştığım nedenlerle,İtirazımın kabulü ile yasalara aykırı olarak düzenlenen trafik ceza tutanağında yazılı para cezasının iptaline karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim. ../../20..

İTİRAZ EDEN

Adı ve Soyadı

İmza


Trafik Cezası İtiraz Telefon Numarası

Trafik cezasına itirazda bulunmak isteyen kişiler, genellikle telefon yolu ile ulaşabilecekleri bir numara aramaktadırlar. Ancak, trafik cezası itiraz telefon numarası şeklinde resmi bir numara bulunmamaktadır. Bunun yerine kişilerin doğrudan emniyet şubelerine giderek itiraz hakkında bilgi alması ya da mahkeme yoluna başvurması daha doğru olacaktır. Ancak, sizler telefon üzerinden ceza durumunun akıbeti hakkında detaylı bir bilgi almak istiyorsanız bu durumda size cezai işlem uygulayan emniyet amirliğinin telefon numarasını doğrudan arayabilir ve görevliden konu ile ilgili destek alabilirsiniz.

Trafik Cezası Sorgulama

Kişiler kendilerine trafik cezası uygulanıp uygulanmadığını da birkaç farklı yol ile öğrenebilecektir.

trafik cezaları e-devlet
trafik cezaları e-devlet

Öncelikle E-Devlet üzerinden anlık olarak sorgulama yapabilir, cezanın nerede yazıldığı ya da diğer detaylarına yönelik bilgi alabilirsiniz. Bununla birlikte, kayıtlı olan resmi adresinize gönderilecek olan ceza kağıdından ya da trafik çevirmesinde size verilecek olan ceza kağıdından da ne kadarlık bir ceza ile karşılaşacağınızı öğrenebilirsiniz. Hangi durumlarda trafik cezalarına itiraz edebileceğiniz konusunda yaptığımız araştırmalarda ön plana çıkan detaylar da şu şekildedir.

 • Herhangi bir trafik ihlalinden dolayı ceza yazılmışsa, bunun için 10 iş günü içerisinde ihlali yapana tebliğ edilmesi gerekmektedir. Tebliğ eğer 10 gün içinde ulaşmaz ise itiraz yolu açılacaktır.
 • Radar uyarı levhası olmadığı halde yapılan radar hız kontrolü sonrasında herhangi bir ceza uygulanmış ise, itirazınız sonrasına durum iptal edilecektir. Çünkü burada yargıtay tarafından alınan kararlar son derece nettir.
 • Eğer ceza sonrasında herhangi bir delil ya da fotoğraf olmadan sadece ceza tutanacağı tebliğ ediliyorsa, bu durumda cezaya delil yoksunluğu sebebi ile itiraz edebilirsiniz.
 • Eğer belediye bölgelerinde yeteri kadar otopark hizmeti sunulmadığı halde, şehrin büyük bir kısmını kapsayacak şekilde bir park yasağu uygulanmış ve siz de bu durumda ceza almışsanız, kesilen park cezası için itirazda bulunabilirsiniz.

Ayrıca EGM sayfasından sorgulama yapabilirsiniz.

trafik cezaları egm
trafik cezaları egm

Görüldüğü üzere kesilen cezanın türü ne olursa olsun, kişilerin cezaya itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Eğer kesilen cezanın usulsüz olduğunu düşünüyor ya da bir suç işlemediğinizi düşünüyorsanız sizler de cezaya itiraz yoluna gidebilir ve hakkınızı arayabilirsiniz.

Trafik Cezası İtiraz Süresi Nedir

Vatandaşların yüzüne okunan cezalarda kesim tarihinden itibaren 15 gün içinde, plakaya yazılan cezalarda ise kişiye tebliğ edilen tarihten itibaren 10 iş günü içinde itiraz hakkı bulunmaktadır.

8 Comments

 1. Nurdane dedi ki:

  Merhaba, bir sorum var trafik cezasına sadece ruhsata kayıtlı kişi mi itiraz edebilir arabam babam adına kayıtlı ben itiraz edebilir miyim?

 2. Ferit babacan dedi ki:

  Izmirde hiç bulunmadım bir semt te araç da tif ile görüşmekten ceza geldi .itiraz ettim ancak kabul edilmedi .tekrar itiraz etme hakkım varmıdır.tesekkurler

  1. turan dedi ki:

   aynı bana da yapıldı bu nasıl bir iş anlamadım.

 3. Kübra dedi ki:

  Mrb balıkesir e giderken Tekirdağ Edirne ve canakkale üzerinden gittk az önce 3. Cezamız geldi hız ihlali hızımız 85 olması gereken 70 yani bu nasıl bi devlet bombos yol da 85 hızla ceza kesiyor radar kontrol dıkkat etmems olabrz bnnla ilgili herhngi bir itirsz mümkün olur mu acaba

 4. Bekir dedi ki:

  İyi günler,ben yeni araç aldım ve noterin bana verdiği plaka basım emir kağıdıyla şöförler odasına giderken aracı polis çevirdi ve belgeleri göstermeme rağmen 2080 TL para cezası ile aracıma men cezası uyguladı. Bunun için trafik idari mahkemesine başvursam ne gibi bir sonuç çıkar ve mahkemenin benim aleyhime verdiği bir kararda mahkeme masrafı ne kadar çıkabilir.

 5. Yunus B. dedi ki:

  Merhaba,
  İstanbul Yeni Havalimanında park ohlali cezası kesilmiş. Tuhaf olan 1 dakika arayla 2 ceza kesilmiş. Bu durumun bir izahati var mıdır. Aynı anda aynı yerde aynı ceza art arda kesilebilir mi? Bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

 6. Ferhat dedi ki:

  Ceza ile ilgili görsel yada basılı ispat evrakları nereden istenir? Sulh ceza mahkemesinden çıkan sonuç olumsuz çıkarsa bir sonraki adım ne olur

  1. Vildan Aydemir dedi ki:

   Ceza ile birlikte fotoğraf yok .. mahkeme sonucunda fotoğraf gönderilmiştir yazıyo ne yapmalıyım . fotoğraf nerde

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir