Direksiyon sınav ücreti 2023 ne kadar oldu? 2023 yılı için belirlenen yeniden değerleme oranı kadar sınav ücretinde artış olacaktır. Yani hesaplanan oran %122 olarak tüm harçlarda uygulanmıştır.

Bu durumda mevcut fiyat olan 160 tl yerine yeni direksiyon sınav ücreti 2023 yılında 295 tl olarak güncellenmiştir.

2023 yılı direksiyon sınav ücreti 295 TL’dir.

2022 yılı direksiyon sınav ücreti 160 TL’dir.

2021 yılı direksiyon sınav ücreti 130 TL’dir.

Güncel ehliyet harç ücretleri için tıklayın.

Direksiyon Sınav Ücreti 2022 Ne Kadardı?

2022 yılı direksiyon sınav ücreti yeniden değerleme oranı %36 kadar artmıştır. Buna göre 2021 yılı için belirlenen 130 TL direksiyon sınav ücreti, 2022 yıl için 160 TL olmuştur.

Direksiyon Sınav Ücreti Ödeme

Direksiyon sınav ücreti MEB’e banka yoluyla ödenmektedir. Fakat direksiyon sınav ücretlerini “genelde” sürücü kursları sizler adına ödeyip daha sonra ödenen ücreti tahsil etmektedir. Direksiyon sınavları için ödenen ücretler yasaldır ve ödemekle yükümlüsünüz.

Direksiyon sınavına ilk defa girecekler ne kadar ödeyecek?

İlk defa  direksiyon sınavına girecek adayın direksiyon sınavı için ödemesi gereken ücret 295 TL‘dir. MEB’e ödenen bu ücret sabittir ve ilden ile değişmez. Devlet bankalarına  ödeme yaparak dekontu sürücü kursuna vermeniz gerekmektedir.

Direksiyon sınavından kalanlar ne kadar ödeyecek?

Direksiyon sınavı için MEB her gireceğiniz sınav için direksiyon sınav ücreti yatırmalısınız. Kaldığınız her sınav için 295 TL sınav ücretini ödemek zorundasınız. Ayrıca sürücü kursuna “direksiyon telafi eğitim ücretini” ödemeniz gerekiyor.

2023 Direksiyon sınav hakkı kaçtır?

Bir sürücü adayının, 4 defa direksiyon sınavına giriş hakkı bulunuyor.  1 defaya mahsus olmak üzere rahatsızlığınız nedeniyle sağlık raporunuzu kullanarak sınava girmezseniz, ilk 4 hakkınıza ek 1 hakkınız daha olur. Bu haklarınızdan başarısız olursanız, 45 gün süre içinde dilekçe ile müracaat ederek, 4 hak daha elde edebilirsiniz. Bunun için direksiyon eğitimlerini ücretini ödeyerek direksiyon eğitimlerini sil baştan almanız gerekecek.

İlk 4 hakkınız sonucunda başarısız olup, 45 gün içinde dilekçe ile başvuru yapmazsanız veya 8.defa direksiyon sınavına girip başarısız olursanız “Dosyanız yanar” ehliyet kursuna en baştan yazılmanız gerekir.

Kategori: