Ehliyet Sınav Ücreti Ne Kadar 2024 ?

10 Ekim2023’de yayınlanan duyuru ile 400 TL olan ehliyet sınav ücreti 2024 yılında yine zamlandı!

Yapılan açıklama göre: Ocak 2024’ten itibaren ehliyet sınavına girecekler 750 TL sınav ücreti ödemelidir! Söz konusu duyuru aşağıda yer almaktadır.

Ehliyet Sınav Ücreti Ne Kadar 2024 ? 1 – image

Güncel Ehliyet Sınav Ücreti Ne Kadar?

10 Ekim 2023 tarihinde MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan “MTSK Başvuru ve Uygulama Kılavuzu 2023” göre yeni ehliyet sınav ücreti belirlendi!

Ehliyet sınav ücreti 2023 ne kadar? Ocak 2023 tarihinde belirlenen yeniden değerleme oranı kadar artış olmuş ehliyet sınav fiyatı 130 tl yerine yeni ehliyet sınav ücreti 2023 yılında 160 tl olarak güncellenmişti. Ancak bu yeni duyuruya göre:

Kursiyerler, 2023 yılında her sınav oturumu için ayrı ayrı olmak üzere KDV dâhil 400,00 (dörtyüz) TL e-sınav ücretini sınavın adını seçerek Millî Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı Döner Sermaye İşletmesine ait T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. veya Türkiye Halk Bankası A.Ş.’nin; internet bankacılığı, mobil bankacılık ve ATM kanallarından yatıracaklardır.

Yani son duyuruya göre 2023 için kalan dönemde ehliyet sınav ücreti 400 TL olmuştur!

Direksiyon sınav ücretleri için tıklayın.

Güncel ehliyet harç ücretleri için tıklayın.

Sürücü kursu fiyatlarını öğrenmek için tıklayın.

Ehliyet Sınav Ücreti 2022 Ne Kadardı?

2022 yılı ehliyet sınav ücreti yeniden değerleme oranı %36 kadar artmıştır. Buna göre 2021 yılı için belirlenen 100 TL ehliyet sınav ücreti, 2022 yıl için 130 TL olmuştur.

Ehliyet Sınav Ücreti Yatırma

Ehliyet sınav ücretini ücretini T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O, Türkiye Halk Bankası A.Ş. Şubelerinden birine “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığı ile kendi T.C kimlik numarasına göre MTSKS takviminde belirtilen sınav ücreti yatırma süresi içerisinde sınavın adıyla yatıracaktır.

MTSKS ücretini T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O, Türkiye Halk Bankası A.Ş. Şubelerinden birine “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığı ile kendi T.C kimlik numarasına göre MTSKS takviminde belirtilen sınav ücreti yatırma süresi içerisinde sınavın adıyla yatıracaktır.

Kursiyer, banka dekont/ATM işlem fişini MTSKS uygulama takviminde belirtilen başvuru süresi içinde Özel MTSK müdürlüğüne teslim edecektir. T.C. kimlik numarası yanlış ise sorumluluk kursiyerin olacaktır. MTSKS takviminde belirtilen sınav ücreti yatırma süreleri değiştirilmez ya da uzatılmaz.

E-sınav ehliyet başvuru ve ücret yatırma

Kursiyer, 2020 yılında her ehliyet sınav dönemi için ayrı ayrı olmak üzere KDV dahil 100 TL MTSK e-sınav ücretini T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O, Türkiye Halk Bankası A.Ş. Şubelerinden birine “Kurumsal Tahsilat Programı” aracılığı ile e-sınav ücretini kendi T.C. kimlik numarasıyla süresi içerisinde yatıracaktır.

Kursiyer, banka dekontu/ATM işlem fişini MTSKS uygulama takviminde belirtilen başvuru süresi içinde Özel MTSK müdürlüğüne teslim edecektir.

T.C. kimlik no yanlış ise sorumluluk kursiyerin olacaktır.

E-sınav başvuru şartları

Adaylar, e-Sınava girecek kursiyerler sertifika türlerine göre; “M”, “A1”, “A2”, “A” ,”B1″ “B” “D1” “D” “C1” “C” ve “F” sertifika sınıfı türlerine ait;

*İlk Yardım

*Trafik ve Çevre

*Araç Tekniği

*Trafik Adabı

derslerinden sorumlu olacaktır.

“D” “C1” “C” ve “F” sertifika türünden

a. Kursiyerin “M” “A1” “A2” “A” “B1” “B” “D1” teorik eğitimini tamamlamış olması.

b. Kursiyerin e-sınav ücretini yatırmış olması.

ç. Kursiyerin e-Sınav Randevu Sistemi üzerinden sınav randevusu almış olması.

ç. Kursiyerin son katıldığı e-sınav uygulamasının üzerinden en az 15 (onbeş) gün geçmiş

olması.

d. Sınav hakkı biten kursiyerlerin dosyası kapandığından e-sınav başvurusu için Özel MTSK müdürlüğüne yeniden kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

3 Yorum

  1. erdem dedi ki:

    vakıfbank subeden degıl mobıl bankacılık veya atmden yatırılıyor.

  2. Mali dedi ki:

    Ehliyet Teorik (e-S-sınav) sınav ücreti 130 tl olarak bugün yatırdım

  3. Anonim dedi ki:

    Teorik sınav harcı bugün yatırdım 130 tl olmuş 120 tl değil

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir