Ehliyet sınav ücreti 2023 ne kadar oldu? 2023 yılı için belirlenen yeniden değerleme oranı kadar artış olacaktır. Yeni değerleme oranı %122 olmasına rağmen ehliyet sınav ücreti bu oranda artış göstermemiştir.

Son durumda mevcut ehliyet sınav fiyatı olan 130 tl yerine yeni ehliyet sınav ücreti 2023 yılında 160 tl olarak güncellenmiştir.

Direksiyon sınav ücretleri için tıklayın.

Güncel ehliyet harç ücretleri için tıklayın.

Sürücü kursu fiyatlarını öğrenmek için tıklayın.

Ehliyet Sınav Ücreti 2022 Ne Kadardı?

2022 yılı ehliyet sınav ücreti yeniden değerleme oranı %36 kadar artmıştır. Buna göre 2021 yılı için belirlenen 100 TL ehliyet sınav ücreti, 2022 yıl için 130 TL olmuştur.

Ehliyet Sınav Ücreti Yatırma

Ehliyet sınav ücretini ücretini T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O, Türkiye Halk Bankası A.Ş. Şubelerinden birine “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığı ile kendi T.C kimlik numarasına göre MTSKS takviminde belirtilen sınav ücreti yatırma süresi içerisinde sınavın adıyla yatıracaktır.

MTSKS ücretini T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O, Türkiye Halk Bankası A.Ş. Şubelerinden birine “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığı ile kendi T.C kimlik numarasına göre MTSKS takviminde belirtilen sınav ücreti yatırma süresi içerisinde sınavın adıyla yatıracaktır.

Kursiyer, banka dekont/ATM işlem fişini MTSKS uygulama takviminde belirtilen başvuru süresi içinde Özel MTSK müdürlüğüne teslim edecektir. T.C. kimlik numarası yanlış ise sorumluluk kursiyerin olacaktır. MTSKS takviminde belirtilen sınav ücreti yatırma süreleri değiştirilmez ya da uzatılmaz.

E-sınav ehliyet başvuru ve ücret yatırma

Kursiyer, 2020 yılında her ehliyet sınav dönemi için ayrı ayrı olmak üzere KDV dahil 100 TL MTSK e-sınav ücretini T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O, Türkiye Halk Bankası A.Ş. Şubelerinden birine “Kurumsal Tahsilat Programı” aracılığı ile e-sınav ücretini kendi T.C. kimlik numarasıyla süresi içerisinde yatıracaktır.

Kursiyer, banka dekontu/ATM işlem fişini MTSKS uygulama takviminde belirtilen başvuru süresi içinde Özel MTSK müdürlüğüne teslim edecektir.

T.C. kimlik no yanlış ise sorumluluk kursiyerin olacaktır.

E-sınav başvuru şartları

Adaylar, e-Sınava girecek kursiyerler sertifika türlerine göre; “M”, “A1”, “A2”, “A” ,”B1″ “B” “D1” “D” “C1” “C” ve “F” sertifika sınıfı türlerine ait;

*İlk Yardım

*Trafik ve Çevre

*Araç Tekniği

*Trafik Adabı

derslerinden sorumlu olacaktır.

“D” “C1” “C” ve “F” sertifika türünden

a. Kursiyerin “M” “A1” “A2” “A” “B1” “B” “D1” teorik eğitimini tamamlamış olması.

b. Kursiyerin e-sınav ücretini yatırmış olması.

ç. Kursiyerin e-Sınav Randevu Sistemi üzerinden sınav randevusu almış olması.

ç. Kursiyerin son katıldığı e-sınav uygulamasının üzerinden en az 15 (onbeş) gün geçmiş

olması.

d. Sınav hakkı biten kursiyerlerin dosyası kapandığından e-sınav başvurusu için Özel MTSK müdürlüğüne yeniden kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

Kategori: