Drift Atma Cezası 2024

Drift atma cezası 2024 ne kadar oldu, trafik cezaları yeniden değerleme oranı kadar artış gösterdi ve bu oran 2024 yılı için %56 oldu. Resmi gazetede yayınlanan artışa göre 20.342 TL olan drift atma cezası 32.233 TL yükselmiştir.

Tüm güncel trafik cezaları için tıklayın.

Drift Atma Cezası 2024 1 – drift cezasi

67/1-d Drift Atma Cezası

Kimine göre tutku kimine göre ise toplumsal tehlike… Peki, 2024 yılında güncellenen fiyatlar ile beraber sürücülerin en çok merak ettiği konulardan olan 2024 yılı trafik cezaları ile beraber drift atma cezası ne kadar oldu?

Yapılan zam ile beraber drift atmanın cezası 2024 yılı için 32.233 TL olmuştur.

Drift cezasının maddesi 67/1-d ceza maddesidir ve açıklaması şu şekilde geçmektedir:

Herhangi bir zorunluluk olmaksızın, karayollarında dönüş kuralları dışında bilerek ve isteyerek aracın el freninin çekilmesi suretiyle veya başka yöntemlerle aracın ani olarak yönünün değiştirilmesi veya kendi etrafında döndürülmesi.

Bazı adrenalin sever sürücülerin en çok karşılaştığı ceza türü olan drift atma cezası için eğer 15 gün içerisinde ödeme yaparsanız % 25 İndirimli olarak 6843,75 TL ödersiniz.

Drift Ceza Maddesi67/1-d
Ceza Tutarı32.233 TL
İndirimli Ceza TutarıCeza tebliğinden itibaren 15 gün içinde ödenirse: 24.174 TL
Ceza AçıklamasıDrift Atmak: Herhangi bir zorunluluk olmaksızın, karayollarında dönüş kuralları dışında bilerek ve isteyerek aracın el freninin çekilmesi suretiyle veya başka yöntemlerle aracın ani olarak yönünün değiştirilmesi veya kendi etrafında döndürülmesi.
Ehliyet Ceza PuanıYok (ehliyete 60 el konur)
Drift Ceza Maddesi

Ödemeleri interaktif vergi dairesi veya vergi tahsil edebilen bankalar aracılı ile yapabilirsiniz. Online olarak ödeme yapmak için tutanak seri numarasına ihtiyacınız olacak.

Tutanak numarasını girdikten sonra ödemenizi online yapabilirsiniz, sisteme bira geç düşebilir bunun için 1-2 gün sonra kontrol edebilirsiniz. Son güne bırakmamanız sizin için faydalı olacaktır.

Drift Cezasında Ehliyet Ceza Puanı Düşer mi?

Drift atmanın cezaları arasında ehliyete ceza puanı yazma yoktur. Yani ceza yeseniz bile ehliyetinize ceza puanı yazılmaz.

Drift Cezasında Ehliyetine El Konabilir mi?

Drift cezasını aldığınızda ehliyetinize 60 gün el konur.

*Bu şekilde sürücü belgesi geri alınanlar psiko-teknik değerlendirmeden ve psikiyatri uzmanının muayenesinden geçirilerek sürücü belgesi almasına mâni hali olmadığı anlaşılanlara bu Kanun kapsamında verilen trafik idari para cezalarının tahsil edilmiş olması şartıyla geri alma süresi sonunda belgeleri iade edilir.

**Son ihlalin gerçekleştiği tarihten geriye doğru beş yıl içinde bu madde kapsamında sürücü belgesi 2. defa geri alınanların sürücü belgeleri iptal edilir.

Drift Cezasında Ehliyeti Geri Alma

***Belgesi iptal edilenlerin tekrar sürücü belgesi alabilmeleri için; sürücü kurslarına devam etmeleri ve yapılan sınavlarda başarılı olarak motorlu taşıt sürücüsü sertifikası almaları gerekir. Bu kişilerin sürücü kurslarında eğitime başlayabilmeleri için tabi tutulacakları psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı muayenesi sonucunda sürücülüğe engel hali bulunmadığını gösterir belgenin sürücü kursuna ibrazı zorunludur.

Drift Cezasında Araç Trafikten Men Edilir mi?

Sürücü araç sahibi ise araç 60 gün trafikten men edilir. Sürücü araç sahibi değilse araç trafikten men edilmeyez.

Drift Cezası Arkadan Gelir mi?

Tüm cezalarda olduğu gibi görüntü varsa cezanız arkadan size ulaşır.

Drift Cezası İtiraz

Drift cezasına itiraz edebilirsiniz, ama görüntü kesin olarak olduğu için bir şey tutturmanız zor olabilir. Yine de denemek isterseniz İtiraz dilekçesi için buradan yardım alabilirsiniz. İstenen belgeler ise:

  • Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Tebligatının fotokopisi
  • Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağının fotokopisi
  • Sulh Ceza Hakimliği’ne yazılan dava dilekçesi
  • Trafik cezası kesilen araca dair ruhsat belgesinin fotokopisi
  • Araç sahibinin ehliyet ve kimlik kartının fotokopisi
  • Ceza ödemesi yapıldıysa ödemeye dair banka dekontu

Trafik cezalarına itiraz etmek için belirlenen belgeler ile ikamet adresine en yakın Sulh Ceza Hakimliğine başvurulması gerekir. 

Tebliğden itibaren 10 gün içerisinde başvurmanız gerekir.

Kırmızı ışık cezası ile ilgili bilgiler için tıklayın.

Ruhsatsız araç kullanma cezası ile ilgili detaylar için tıklayın.

Ehliyetsiz araç kullanma cezası ile ilgili detaylar için tıklayın.

drift atma cezasi
drift atma cezasi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir