Ehliyet Sınav Sonuçları 2024

MEB ehliyet sınav sonuçları, 2018 yılında MEB tarafından ehliyet sınavlarının merkezi sınav yerine e-sınav şekline dönüştürülmesi ile beraber artık sınav bitiminde anında öğrenilebiliyor.

MEB tarafından yapılan açıklama ile birlikte e-sınav sistemine geçildi. Bu sistem ile birlikte adaylar elektronik sınavı bitiminde ehliyet e-sınav sonuçlarını otomatik olarak öğrenebilir.

ehliyet sinav sonuclari
ehliyet sinav sonuclari

MEB Ehliyet Sınav Sonuçları Sorgulama

Sınav bitiminde e-sınav salonunda yer alan bilgisayardan sonuçlarınızı anında öğrenebiliyorsunuz.

Temmuz 2024 direksiyon sınav tarihleri için tıklayın.

Direksiyon sınav ücretleri için tıklayın.

Temmuz 2024 Ehliyet Sınav Sonuçları

Eğer sınav sonrası sonucunuzu öğrenmeyi beklemediyseniz;

2024 elektronik ehliyet sınav sonucunu öğrenmek isteyen adaylar bu linki tıklayarak esinav.meb.gov.tr ehliyet sınav sonuçları sayfasına gidin, aşağıdaki gibi açılan sayfada “E-sınav Sonuç açıklama” linkine tıklayın.

Ehliyet Sınav Sonuçları 2024 1 – image

Ardından e-devlet şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir.

Ehliyet Sınav Sonuçları 2024 2 – image 1

Doğru giriş yaptıktan sonra t.c. ile ehliyet sınav sonuçları sorgulama tamamlanacak ve e-sınav ehliyet sonucunuzu öğrenebileceksiniz.

Sonuçları öğrendikten sonra direksiyon sınavı için sürücü kursunuza başvurun ve direksiyon eğitimlerini tamamlayın. Ardından direksiyon sınavına girmeye hak kazanacaksınız.

Ehliyet Sınavından Başarılı Olmak için Kaç Doğru Yapmalıyım?

50 sorudan 35 ini yapan adaylar 70 puan alacak ve sınavda başarılı sayılacaktır. Sitemizde yer alan geçmiş sınavlara ait soruları bir kez olsun çözmeniz size fayda sağlayacaktır.

E-Sınava kaç kez katılabilirim? Kaç kez kalırsam dosyam yanar?

Elektronik ehliyet sınavına girecek olan adaylara 4 hak verilir. 4 hakkında da sınavı geçemeyen adaylar tekrar dosya açtırmak zorunda kalacaktır.

E-sınavda başarısız oldum diğer sınava ne zaman girebilirim?

Adaylar, katıldığı e-sınav uygulamasında başarısız olması durumunda en erken 15 (onbeş) gün, en geç kırk beş (45) gün içinde randevu alarak sınava girmek zorundadır. Belirtilen süre içerisinde sınava girmeyen kursiyer 1 (bir) sınav hakkını kullanmış sayılır.

Elektronik ehliyet sınavında hangi konulardan sorumluyum?

e-Sınava girecek kursiyerler sertifika türlerine göre; “M”, “A1”, “A2”, “A” ,“B1” “B”“D1” “D” “C1” “C” ve “F” sertifika sınıfı türlerine ait;

  • İlk Yardım
  • Trafik ve Çevre
  • Araç Tekniği
  • Trafik Adabı

E-sınavda yanlış cevaplar doğrularımı götürür mü?

Adayların, sorulara verdikleri doğru cevap sayıları tespit edilir, yanlış cevaplar dikkate alınmaz. Tespit edilen doğru cevap sayıları dikkate alınarak 100 puan üzerinden hesaplama yapılır.

E-sınavdan başarılı olmak için kaç almalıyım?

ocak 2021 ehliyet sınav sonuçları

Teorik derslerin tamamı için bir sınav yapılarak tek notla 100 tam puan üzerinden değerlendirilir. Sınavda 70 ve üzeri puan alan kursiyerler başarılı sayılır. e-Sınavda her soru puan olarak eşit ağırlığa sahiptir.

E-sınava nasıl itiraz edebilirim?

a. İtirazlar, sonuçların e-Sınav salonunda/binasında yer alan bilgisayardan ve/veya sınav bitiminde http://esinav.meb.gov.tr internet adresinde yayımlanmasından itibaren 5 (beş) takvim günü içinde dilekçeyle ÖDSGM’ye yapılacaktır.

b. Kursiyerler, sınav sorularına, sınav sonuçlarına ve sınav uygulamasına ilişkin itiraz başvurularını, T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. ve Türkiye Halk Bankası A.Ş. şubelerinden herhangi birine, “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığı ile 20 TL (Yirmi TL KDV Dâhil) itiraz ücreti yatırarak, alınan banka dekont/ATM işlem fişi ve sınav adının teorik olduğu dilekçe ile birlikte yapacaklardır.

c. Sınav ücretini yatırıp sınav başvurusu onaylanmayan ya da yanlış yatırılan ücretlere dair kursiyerlere ücret iadesi yapılacaktır. Başvurusu/sınavı geçersiz sayılan, sınava girmeyen, sınava alınmayan ya da sınavdan çıkarılan, kursiyerlerin bu konuyla ilgili itiraz başvuruları dikkate alınmayacaktır.

ç. Sınavlarda yanlış yatırılan ücretlerin iadeleri sınavın tamamlanmasından yaklaşık 4 hafta sonra tek yanlı olarak döner sermaye işletmesi tarafından herhangi bir başvuru talep etmeksizin yapılacaktır.

Ücretlerin hangi bankaya yatırıldığına bakılmaksızın yalnızca Ziraat Bankası sistemleri aracılığı ile merkezi ödeme ekranlarından “MEB İade Bedeli” altında TC kimlik no ile sorgulama yaptırılarak iade edilecektir. Adaylara kısa mesaj ile bilgilendirme yapılacaktır bu nedenle başvuru sırasında geçerli bir GSM(cep) telefon numarası girilmesi zorunludur.

d. Faksla yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.

e. İtirazların cevaplanmasında ÖDSGM genel evrak kayıt tarihi dikkate alınacaktır.

f. Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile kursiyerin T.C. kimlik numarası belirtilmeyen, banka dekont/ATM işlem fişi eklenmemiş, imza ve adresleri olmayan dilekçeler dikkate alınmayacaktır.

Kaynak:

2 Comments

  1. Anonim dedi ki:

    Sınavda kaldım doğru yanlışlarımı nasıl görebilirim

  2. Mustafa dedi ki:

    Sınavımın açıklamasını bekliyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir