Ehliyet Sınav Tarihleri Temmuz 2022

2022 Temmuz Ehliyet Sınav Tarihleri

2022 yılı temmuz ayı ehliyet sınavı ne zaman, ehliyet sınavına hangi günler girebilirim gibi sorulara cevap veriyoruz. 2022 Ehliyet sınavına girecek adayların merakla beklediği ehliyet sınav tarihleri her ayın ilk 10 günü sürücü kursu tarafından başvurularınız alınır.

Herkesin bildiği gibi 2018 yılı itibarı ile merkezi sınav kaldırılmış yerine ehliyet e-sınav (elektronik ortamda) getirilmiştir. Tüm illerde uygulanan ehliyet sınavları elektronik ortama alınmıştır. Elektronik ehliyet sınavı (e-sınav) MEB tarafından belirli bir tarihte uygulanmamaktadır.

Adaylar istedikleri gün sınava girebilirler. Bunun için öncelikle sürücü kursuna başvurmanız ve randevu almanız gereklidir. 2022 yılı temmuz ayı ehliyetine kavuşmak isteyen pek çok kişi için ehliyet sınav tarihleri merak konusudur.

Başvuru TarihleriSınav Tarihleri
1-10 Temmuz 2022 (Teorik Dersler Sonrası)11-30 Temmuz 2022 (Yoğunluğa göre)

Ehliyet Sınav Tarihleri Temmuz 2022

Her ayın ilk iki haftası başvurular alınır, başvuruyu sürücü kursunuza yapmalısınız. Ehliyet alma adayı, kursun yaptığı eğitim planı doğrultusunda teorik eğitimini tamamlar. Teorik sınav tarihi belirlenirken e-sınav merkezlerindeki yoğunluk durumuna göre en yakın tarihe randevu verilir.

Temmuz 2022 ehliyet sınav soruları için tıklayın.

Temmuz 2022 direksiyon sınav tarihleri için tıklayın.

Temmuz 2022 direksiyon sınav sonuçları için tıklayın.

Temmuz 2022 ehliyet sınav sonuçları için tıklayın.

Ehliyet Sınav Tarihleri Sık Sorulan Sorular

Temmuz 2022 Elektronik sınav tarihleri nasıl belirlenir?

Ehliyet sınav tarihi almak isteyen bir aday öncelikle sürücü kursuna başvuru yapar. Sürücü adayı teorik eğitimini tamamlar ve başvuru yaptığı bölgedeki e-sınav merkezlerinde sınava girer. Sürücü kursunun verdiği teorik eğitimi bitiren bir aday yoğunluğa göre 10-20 gün içerisinde e-sınava girebilir.

2022 Temmuz ehliyet sınavı ne zaman?

Bunun için net bir tarih vermek zordur, eğitimini tamamlayan aday yoğunluğa göre iki hafta içerisinde ehliyet e-sınava girer.

Temmuz 2022 ehliyet sınavı ne zaman saat kaçta?

Hafta içi genelde 18:00 da başlar, hafta sonları ise 09:00 itibari ile her saat başı sınav yapılır.

Temmuz ehliyet sınavı kaç dakika sürüyor?

Sınav 45 dakikadır. Teorik sınav 45 dakika sürmektedir. Bu sınavda toplam 50 soru soruluyor ve en az 35 doğru cevap vermek gerekiyor.

2022 Temmuz ehliyet sınav sonucunu ne zaman öğrenebilirim?

E-sınav biter bitmez sonucunuzu ekrandan öğrenebilirsiniz.

Elektronik sınava girenler direksiyon sınavına ne zaman girebilir?

Sınav tamamen dijital ortamda yapılmakta ve 1 saat içinde sonucunuzu öğrenip elektronik sınavdan sonra en yakın tarihte direksiyon sınavına girebiliyorsunuz.

Temmuz 2022 ehliyet sınavına giriş ücretleri ne kadar?

Ehliyet teorik sınav ücreti(veya elektronik ehliyet sınavı) 130 TL iken, direksiyon sınav ücreti 160 TL’dir. 

Mevcut ehliyet belgesi olanlar teorik sınava girer mi?

Hayır, girmelerine gerek yoktur. Bu durumda sadece direksiyon sınavına girmek yeterlidir. Tabi ki yeter sayıda direksiyon eğitimini almak gerekiyor.

E-sınav ve direksiyon sınavını geçersem ehliyetimi ne zaman alabilirim?

Eğer yazılı ve direksiyon sınavından başarılı olursanız sürücü kursunun hazırlayacağı İlçe Milli Eğitimin onaylayacağı ehliyet sertifikasını 1-2 hafta içerisinde alabilirsiniz. Sertifika ile ilçe nüfus müdürlüğünden ehliyetinizi alacaksınız.

Ülkemizde ehliyet sınavları iki aşamalı olarak gerçekleşir. İlk aşama olarak elektronik ehliyet sınavı uygulaması yapılır. Merkezi sınav sistemine dayanan bu uygulamada adaylara 50 soru yöneltilir. 45 dakika içerisinde bu soruları çözecek adaylar, 70 baraj puanını geçen tüm adaylar ise direksiyon sınavına girmeye hak kazanır.

Elektronik ehliyet sınavını geçen adayların diğer merak konusu ise direksiyon sınav tarihleri olmuştur. Ehliyet almak için ikinci ve son adıma geçen adaylar için direksiyon sınav tarihleri bilgileri aşağıdaki linkte yer almaktadır.

E sınav ile ilgili tüm detaylar için: Elektronik ehliyet sınav bilgileri

Elektronik Ehliyet Sınavı (E-sınav)

Pilot illerde uygulanan elektronik sınavının tüm ülkeye uygulanması ile birlikte sınav tarihlerinde de bir esneme durumu söz konusu olacaktır. Çünkü elektronik ehliyet sınavı haftanın her günü uygulanabilen bir sınavdır. Bu nedenle de MEB artık sınav takvimi yayımlamayacaktır. Ehliyet sınav tarihleri 2022 yılı için tarihleri sürücü kursunuzdan öğrenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir