Ehliyet Sınav Yeri Sorgulama: E-Sınav Merkezi

Ehliyet Sınav Yeri Sorgulama

Ehliyet sınav yeri sorgulama işlemleri, 2019 yılından itibaren elektronik ehliyet sınavına geçilmiştir ve artık sınavlar haftanın her günü gerçekleştirilebiliyor.

Sınav saatinizi ve randevunuzu almak için sürücü kursunuz ile iletişime geçmeniz gerekir.

Ehliyet sınav yeri sorgulama işlemleri

Adaylar, 50 sorudan oluşan sınavda trafik ve çevre, araç tekniği (eski adıyla motor), ilk yardım ve trafik adabı sorularına cevap verecekler. Bu 50 sorunun büyük kısmı trafik ve çevre sorularından oluşmaktadır. Toplam 23 soru trafik ve çevreden, toplam 12 soru ilk yardım kısmından, toplam 9 soru araç tekniği (motor) kısmından geri kalan 6 soru da trafik adabından sorulacak.

Ehliyet Sınavına Giriş Belgesi Nereden Alınır

Ehliyet sınavına girecek adaylar, giriş belgelerini sürücü kurslarından temin etmelidirler. Sınava giriş belgesi sürücü kursu tarafından onaylatılır ve adaya verilir. Sınava giriş belgesi olmadan sınava giremeyeceğinizi unutmayınız!

Ehliyet sınavına girecek adaylar ayrıca e-devlet  web adresinden e-devlet şifreleri ile girerek ehliyet sınavı giriş yerlerini öğrenebilirler. E-devlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra aşağıdaki fotoda yer alan ekrandan sınav tarihini seçerek ehliyet sınava giriş yerinizi öğrenebilirsiniz.

ehliyet sınav yeri sorgulama
ehliyet sınav yeri sorgulama

Dikkat: Bu kısımdan sadece sınava giriş yerlerinizi öğrenebilirsiniz, ehliyet sınavı giriş belgelerinizi sürücü kursunuzdan almayı unutmayınız!

Ehliyet sınavı giriş belgesi sürücü kursları tarafından sınava bir hafta kala adaylara verilecektir. Ehliyet sınavı giriş belgesini sürücü kursundan temin eden adaylar, sınav günü yanlarında kimliğini bulundurmak zorundadır, kimliği olmayan adaylar sınava alınmamaktadır.

Ehliyet sınavı kaçta başlıyor

Ehliyet sınavı tüm ülkede aynı saatte başlar. Ehliyet sınavı başlangıç saati 14:00’tür. 1 saat süren sınav 15:00’te sonlanır.

Elektronik ehliyet sınavı giriş saatlerini kursunuzdan öğrenebilirsiniz.

Sınava gitmeden önce sınava giriş yapacağınız yeri muhakkak öğrenin. İşinizi son güne bırakmayın. sınava geç gelen adaylar sınava giremez. Bu konuyu dikkate alınız. Ayrıca sınava telefon ile girmek yasaktır. Elektronik hiçbir eşyanın sokulmadığı sınav yerine telefonunuzu getirmeyiniz.

Ehliyet sınavına gelirken yapılması gerekenler

Ehliyet sınavı saat 14:00 de başlıyor. Erkenden yerinizi alınız. Kalem ve silgi bulundurunuz. Telefonunuzu getirmeyiniz ve ya emanete veriniz. Ehliyet sınavı giriş belgenizi ve nüfus cüzdanınızı muhakkak yanınızda bulundurunuz.

Elektronik ehliyet sınavı için yanınızda kimlik ve sınav giriş belgeniz haricinde bir şey götürmenize gerek yok. Her şeyi bilgisayar üzerinden halledeceksiniz 🙂

Sınavda her soru 2 puan değerindedir. toplam da 50 soru sorulur. 70 almanız gereklidir. Yani 35 soruya doğru cevap verebilmelisiniz. Yanlışlar doğruyu götürmüyor yani hiç boş soru bırakmayınız.

Tüm adaylara başarılar dilerken, bir önceki sınavda çıkmış sorulara bakarak en az 30 soru yakalayacağınızı düşünüyoruz. Lütfen soruları bir kez olsun çözünüz. Başarılar.

Ehliyet sınav tarihleri için tıklayın.

6 Comments

 1. Ahmet dedi ki:

  Sinav sonucumu ogrenmek istiyorum

 2. Besirbozdag dedi ki:

  Hangitarih teki sorular cikti

 3. Fati dedi ki:

  E devlette baktığım zaman bulunamadı diyor

  1. Rossi dedi ki:

   Bende de ayni durum mevcut dostum. Sürücü kursuma ulaştım giriş belgeleri mevcut sistemde bir sıkıntı mevcut herhalde

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir