4 Ağustos 2018 Ehliyet Sınav Soruları Çöz & İndir

4 Ağustos 2018 Ehliyet Sınav Soruları

Milli eğitim bakanlığı tarafından yüz yüze yapılan son yazılı sınav 4 Ağustos ehliyet sınavı olmuştur. Bu tarihten itibaren yazılı sınav kalkmış yerine -e-sınav gelmiştir. 
 
Bu sınava ait çıkmış ehliyet sorularını aşağıda bulabilirsiniz.

4 Ağustos ehliyet sınav sorularını online çöz.

4 Ağustos ehliyet sınavı ilk yardım sorularını çöz

4 Ağustos ehliyet sınavı trafik sorularını çöz

4 Ağustos ehliyet sınavı araç tekniği sorularını çöz

4 Ağustos ehliyet sınavı trafik adabı sorularını çöz

4 Ağustos 2018 Ehliyet Sınavı İndir

 
Sınava ait kitapçıkları pdf olarak indirmek için:

Bu yazımızda sizlere 2018 yılının üçüncü ehliyet sınavı olan 4 Ağustos 2018 ehliyet sınavına nasıl hazırlanmanız gerektiğini aktaracağız. Öncelikle, ehliyet sınavına girecekler için en iyi yöntem, kayıt olduğunuz sürücü kursunda verilen derslere eksiksiz olarak katılmak olacaktır. Çoğu kişinin önemsemediği bu ayrıntı ile, aslında onlarca kitaptan öğrenemeyeceğiniz bazı ufak detayları bile sürücü kursunda öğrenerek sınavdan geçmenizi kolaylaştıracaktır.

Ehliyet Sınavına Nasıl Hazırlanmalıyım?

Bazı şeylerin kitaptan okuyarak öğrenilmeyeceğini unutmayın. Böyle durumlarda dersleri veren öğretmenler sizlere açıklayıcı şekilde yardımcı olacaklardır. Örneğin motor dersi, siz kitaptan motor kısmında yer alan parçaları görebilirsiniz ama unutmayın ki pratik yapmak her zaman teoriden daha önemlidir. Sürücü kursunda öğretmenin size parçaları birebir göstermesi sayesinde sınavda gördüğünüz an işaretleyip geçeceksiniz.

Kursun yanında sizlere kurs tarafından verilen kitaplardaki ve internet üzerinden de kolayca bulacağınız ehliyet sorularını çözmenin büyük faydası olacaktır. Bunların yanında yine internetten daha önceki dönemlerde sorulan ehliyet sınav soruları da kolaylıkla bulup onları da çözebilirsiniz. Geçmiş dönemlerde sorulan soruları çözerken, soruların büyük çoğunluğunun birbirine benzer sorular olduğunu fark edeceksiniz. Bu anlamda soruları ezberlemek yerine soruların mantığını anlamaya çalışmanız size büyük kolaylık sağlayacaktır.

Ehliyet sınavında hangi konulardan sorumluyum?

Kursiyer, en fazla 4 (dört) teorik, 4 (dört) uygulama sınavına girme hakkına sahiptir. Sınav döneminde sınava girmeyen kursiyerin 1 (bir) hakkı kullanılmış sayılır. Teorik sınava girecek kursiyerler; “M”, “A1”, “A2”, “A” ,“B1” “B” ve “F” sertifika sınıfı
türlerine ait;

 • İlk Yardım
 • Trafik ve Çevre
 • Araç Tekniği
 • Trafik Adabı

derslerinden sorumlu olacaktır.

“D1” “D” “C1” ve “C” ve “CE” sınıfı sürücü sertifikası alacaklarda deneyim şartı arandığından teorik sınavlardan muaf tutulmaktadır.

Ehliyet sınavını geçmek için kaç puan almam gerekir?

Kursiyerlerin sorulara verdikleri doğru cevap sayıları tespit edilir, yanlış cevaplar dikkate alınmaz. (Doğru yanlışı götürmez.) Tespit edilen doğru cevap sayıları üzerinden 100 puandan hesaplama yapılır. 100 üzerinden 70 ve üzeri puan alan kursiyer başarılı sayılır.

Merkezî sistem sınavında her soru puan olarak eşit ağırlığa sahiptir. (Her soru 2 puan) Teorik derslerin tamamı için bir sınav yapılarak tek notla 100 tam puan üzerinden değerlendirilir. Sınavda 70 ve üzeri puan alan kursiyerler başarılı sayılır.

Sitemizde yer alan çıkmış sınav sorularını günlük birer kez çözmeniz size ekstra fayda sağlayacaktır. Genel olarak MEB’in soru havuzu benzer soruları içeriyor. Bu soruları çözdüğünüz de sınavda rahat edeceğinizden şüpheniz olmasın. Hatta çok tekrar yaptığınızda bazı soruların sadece şıklarının değiştiğini bile görebileceksiniz. Bu durumda 1 dakika bile sürmeden diğer soruya geçeceksiniz. Unutmayın sınavda süre önemlidir. Ne kadar çok soru çözerseniz o kadar sorular aşina olursunuz.

Diğer bir konu ise sitemizde yer alan ehliyet sınavı ders notları kısmından ehliyet sınavına hazırlık yapabilirsiniz. Aşağıdaki linkten sayfamıza ulaşabilir ve mesai arasında ve ya yolda bile ehliyet ders notlarını gözden geçirerek sınava kolayca hazırlanabilirsiniz.

04 Ağustos 2018 ehliyet sınav soruları Meb tarafından sınav sonrası yayınlandığı an sitemizden duyuru yapılacak ve 04 Ağustos ehliyet sınav soruları sisteme yüklenecektir.

Ehliyet sınav süresi nedir?

Ehliyet sınavı 60 dakikadır.

Ehliyet sınavında kaç soru sorulur?

Ehliyet sınavında adaylara 50 soru sorulur. Bütün ehliyet türleri için ilk yardım konularından 12 soru, trafik ve çevre konularından 23 soru, araç tekniği konularından 9 soru ve trafik adabı konularından 6 soru olmak üzere 50 soru sorulur.

Teorik sınav sonuçları açıklandıktan sonra direksiyon sınavı yapılmaktadır.

2 Comments

 1. Recep şedal dedi ki:

  Sizin önerileriniz ve bilgilerinizden dolayı teşekkürlerimi sunarım allahın izniyle bu sınavda üç yanlışla bitirdim tekrar teşekkür ederim.

  1. Anonim dedi ki:

   Sonuçlar cikti mi 4 agustosun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir