20 Mayıs 2017 Ehliyet Sınavı Başvuruları Başladı

491
A+
A-
20 Mayıs 2017 Ehliyet Sınavı Başvuruları Başladı

20 Mayıs 2017 Ehliyet Sınavı Başvuruları

Bu yazımızda 20 Mayıs 2017 tarihinde ehliyet sınavına girecek adaylar için şu bilgiler yer almaktadır.

20 Mayıs ehliyet sınavına başvuru ne zaman başlıyor? Ehliyet sınav ücreti ne kadar? Hangi bankaya yatırmalıyım? Ücreti yatırdıktan sonra ne yapmam gerekir?

 20 Mayıs ehliyet sınavına başvuru ne zaman başlıyor?

MEB tarafından yayınlanan takvime göre bu yıl ikinci yapılacak olan ehliyet sınavı tarihi 20 Mayıs 2017’dir. Bu sınava katılacak olan adaylar 24 Şubat tarihinden itibaren ücretlerini yatırabilirler. Ücretlerini yatırmak için son tarih ise 25 Nisan 2017’dir.

2017 Yılı Ehliyet Sınav Takvimi için tıklayınız.

 

Ehliyet sınav ücreti ne kadar? Hangi bankaya yatırmalıyım?

Kursiyer, 2017 yılında her sınav dönemi için ayrı ayrı olmak üzere KDV dâhil 70.00 (yetmiş) TL MTSKS ücretini T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O, Türkiye Halk Bankası A.Ş. Şubelerinden birine “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığı ile kendi T.C kimlik numarasına göre MTSKS takviminde belirtilen sınav ücreti yatırma süresi içerisinde sınavın adıyla yatıracaktır.

Kursiyer, banka dekont/ATM işlem fişini MTSKS uygulama takviminde belirtilen başvuru süresi içinde Özel MTSK müdürlüğüne teslim edecektir. T.C. kimlik numarası yanlış ise sorumluluk kursiyerin olacaktır. MTSKS takviminde belirtilen sınav ücreti yatırma süreleri değiştirilmez ya da uzatılmaz.

Ehliyet sınavına hazırlık için tıklayınız.

Ücreti yatırdıktan sonra ne yapmam gerekir?

Ücret yatırdıktan sonra dekontunuzu kesinlike alın ve T.C. kimlik numaranızı kontrol ediniz. Daha sonra dekontunuzu kayıt yaptırdığınız ehliyet kursunuza teslim edin.

İlginizi Çekebilir:  Ehliyet Sınavı Hazırlık

Dönem kaydı kurum tarafından doğru olarak yapılan ilk defa teorik sınava girecek kursiyerin MTSKS başvurusu, kursiyerin kayıt yaptırdığı kurs müdürlüğüne banka dekont/ATM işlem fişini teslim etmesi ve Özel MTSK Modülünde paranın yatırıldığı görülmesinden sonra il/ilçe millî eğitim müdürlüğünün onay vermesi ile gerçekleşecektir.

Başarısız olan kursiyerlerin daha sonraki sınavları için sınav ücretini yatırmaları yeterli olup Modül kursiyere otomatik olarak sınava giriş onayı verecektir.

Yabancı uyruklu kursiyerler, aldıkları geçici T.C. kimlik numarası ile Özel MTSK müdürlüklerine başvuracaklardır. Kurumlar bu numara ile Özel MTSK Modülünde açılan 10 ekrandan kursiyer bilgilerini girecektir. Alınan bu numarayla kursiyer bankaya sınav ücretini yatıracak ve dekont/ATM işlem fişini Özel MTSK müdürlüğüne teslim edecektir. Yabancı uyruklu kursiyerlerin tercüman talepleri de Özel MTSK Modülüne Özel MTSK müdürlüğü tarafından kayıt edilecektir. Başvuru sırasında tercüman talebinde bulunmayan kursiyerlere sınav sırasında tercüman görevlendirmesi yapılmayacaktır. Aday başvuruları sırasında engel durumu işlenmeyen adaylar için ek sınav tedbiri uygulanmayacaktır.

BAŞVURUNUN GEÇERSİZ SAYILDIĞI DURUMLAR

a. Kursiyer Yönetmeliğin 10 uncu maddesinde belirtilen şartları taşımıyorsa ve 11 inci maddesinde istenilen belgeleri tamamlamamışsa,

b. Kursiyer teorik eğitimini tamamlamamışsa,

c. Mevcut 4 (dört) teorik ve 4 (dört) uygulamalı sınav hakkını kursiyer doldurmuşsa,

ç. Sınav gününde sınava giremeyeceğini gösterir doktor raporu olan veya Yönetmeliğin 15 inci maddesinin ikinci fıkrasının (b) bendinde sayılan diğer mazeretlerini belgelendiren kursiyerin rapor ve diğer mazeret bilgileri, sınav tarihinden itibaren ilk 5 (beş) iş günü içerisinde Özel MTSK Modülüne işlenmemişse,

İlginizi Çekebilir:  20 Mayıs Ehliyet Sınav Sonuçları Sorulama Ekranı

d. MTSKS takvimine uygun olarak gönderilen doktor raporu olan veya diğer mazereti olan kursiyerler için 1 (bir) sınav hakkı işlenmemişse, kursiyerin başvurusu geçersiz sayılacaktır.

ENGELLİ KURSİYERLER NASIL BAŞVURU YAPABİLİR?

Engelli kursiyerler sürücü belgesi almak isterlerse, 26/9/2006 tarihli ve 26301 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelik esaslarına göre MTSKS’ye girebilecektir.

Engelli kursiyerlerin Özel MTSKS Modülüne engel bilgilerinin işlenmesi gerekmektedir. Ayrıca, kursiyerin resmî veya özel sağlık kuruluşlarından alınacak “Özürlü Sağlık Kurulu Raporu”nu MTSK müdürlüklerine teslim etmeleri zorunludur. Üzerinde tahribat, silinti ve kazıntı olan raporlar geçersiz sayılacaktır. Bu belgelerin dışında herhangi bir rapor veya belge kabul edilmeyecektir. “Engelli Sağlık Kurulu Raporu”nun bir nüshası MTSK müdürlükleri tarafından kursiyerin dosyasında saklanacaktır.

Engelli kursiyerler için sınav esnasında bu kılavuzun madde 6.3 (c), (ç) ve (d) bentlerinde belirtilen tedbirler alınacaktır.

Yabancı uyruklular ile yabancı ülkede yaşamış olup Türkçe bilmeyen kursiyerler, Özel MTSK müdürlüklerince, valilik izni alınmak suretiyle yükseköğrenim görmüş ve kursiyerlerin dilini bilen yeminli bir tercümanla birlikte teorik derslerle ilgili eğitimini tamamlar. Usta öğreticiler tarafından anlatılan ders konuları tercüman tarafından kursiyere tercüme edilir.

Teorik sınavda, Bakanlık kadrosunda bulunan kursiyerin bildiği yabancı dil dersi öğretmeni görevlendirilmesi esastır. Ancak, kursiyerin bildiği dilin kadrolu yabancı dil dersi öğretmeni olmaması durumunda ise giderleri kursiyer tarafından karşılanmak üzere valilik/kaymakamlık oluru ile yeminli tercüman görevlendirilir.

Teorik sınav sırasında tercüman görevlendirilecek yabancı uyruklu kursiyerlerin başvuru sırasında bu taleplerinin Özel MTSKS Modülüne bilgilerinin işlenmesi gerekmektedir.

Sınavlarda özel hizmet alması gereken engelli/yabancı uyruklu kursiyerler için ayrıca ek süre verilmeyecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.