4 Ağustos Ehliyet Sınav Soruları Ne Zaman Açıklanacak?

1.127
A+
A-

4 Ağustos ehliyet sınavına katılan adayların merak konusu olan ehliyet sınav soruları hangi tarihte açıklanacak? 4 Ağustos ehliyet sınav sorularının ve sonuçlarının açıklanacağı tarihleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

4 Ağustos Ehliyet Sınav Soruları Ne Zaman Açıklanacak?

Ehliyet sınavına hazırlanan adayların teorik olarak girebileceği  2018 yılının 3. ehliyet sınavı 4 ağustos 2018 tarihinde gerçekleşecek. Ehliyet sınavına girecek adaylar değişen müfredat ile beraber 50 soru sorulan ehliyet sınavındaki soruları merak ediyor. Bu sınavda adaylar geçmiş yıllarda sorulan soruları çözerek hazırlanabilir. Ehliyet sınav soruları ne zaman açıklanacak?

Meb her yılın başında yapacağı ehliyet sınavına ilişkin bilgileri yayınlar. Bu bilgiler içinde ehliyet sınav tarihleri ve sınav sonuçlarının yayınlanacağı tarihler açıklanır. Soruların ise ne zaman yayınlanacağını belirtmemesine rağmen 2017 ve 2018 yılında yapılan ehliyet sınavlarından sonraki hafta içerisinde soruları ve cevapları yayınlar.

4 ağustos ehliyet sınavı soruları tahmini olarak 8-10 Ağustos tarihlerinde açıklanacaktır. Sınav soruları açıklandığı an sitemizde duyurusu yapılacaktır. Ehliyet sınav sonuçları ise MEB takvimine göre 16 Ağustos tarihinde açıklanacaktır.

Ehliyet Sınavına Nasıl Hazırlanmalıyım?

Bazı şeylerin kitaptan okuyarak öğrenilmeyeceğini unutmayın. Böyle durumlarda dersleri veren öğretmenler sizlere açıklayıcı şekilde yardımcı olacaklardır. Örneğin motor dersi, siz kitaptan motor kısmında yer alan parçaları görebilirsiniz ama unutmayın ki pratik yapmak her zaman teoriden daha önemlidir. Sürücü kursunda öğretmenin size parçaları birebir göstermesi sayesinde sınavda gördüğünüz an işaretleyip geçeceksiniz.

Kursun yanında sizlere kurs tarafından verilen kitaplardaki ve internet üzerinden de kolayca bulacağınız ehliyet sorularını çözmenin büyük faydası olacaktır. Bunların yanında yine internetten daha önceki dönemlerde sorulan ehliyet sınav soruları da kolaylıkla bulup onları da çözebilirsiniz. Geçmiş dönemlerde sorulan soruları çözerken, soruların büyük çoğunluğunun birbirine benzer sorular olduğunu fark edeceksiniz. Bu anlamda soruları ezberlemek yerine soruların mantığını anlamaya çalışmanız size büyük kolaylık sağlayacaktır.

Ehliyet sınavında hangi konulardan sorumluyum?

Kursiyer, en fazla 4 (dört) teorik, 4 (dört) uygulama sınavına girme hakkına sahiptir. Sınav döneminde sınava girmeyen kursiyerin 1 (bir) hakkı kullanılmış sayılır. Teorik sınava girecek kursiyerler; “M”, “A1”, “A2”, “A” ,“B1” “B” ve “F” sertifika sınıfı
türlerine ait;

  • İlk Yardım
  • Trafik ve Çevre
  • Araç Tekniği
  • Trafik Adabı

derslerinden sorumlu olacaktır.

“D1” “D” “C1” ve “C” ve “CE” sınıfı sürücü sertifikası alacaklarda deneyim şartı arandığından teorik sınavlardan muaf tutulmaktadır.

Ehliyet sınavını geçmek için kaç puan almam gerekir?

Kursiyerlerin sorulara verdikleri doğru cevap sayıları tespit edilir, yanlış cevaplar dikkate alınmaz. (Doğru yanlışı götürmez.) Tespit edilen doğru cevap sayıları üzerinden 100 puandan hesaplama yapılır. 100 üzerinden 70 ve üzeri puan alan kursiyer başarılı sayılır.

Merkezî sistem sınavında her soru puan olarak eşit ağırlığa sahiptir. (Her soru 2 puan) Teorik derslerin tamamı için bir sınav yapılarak tek notla 100 tam puan üzerinden değerlendirilir. Sınavda 70 ve üzeri puan alan kursiyerler başarılı sayılır.

Sitemizde yer alan çıkmış sınav sorularını günlük birer kez çözmeniz size ekstra fayda sağlayacaktır. Genel olarak MEB’in soru havuzu benzer soruları içeriyor. Bu soruları çözdüğünüz de sınavda rahat edeceğinizden şüpheniz olmasın. Hatta çok tekrar yaptığınızda bazı soruların sadece şıklarının değiştiğini bile görebileceksiniz. Bu durumda 1 dakika bile sürmeden diğer soruya geçeceksiniz. Unutmayın sınavda süre önemlidir. Ne kadar çok soru çözerseniz o kadar sorular aşina olursunuz.

Diğer bir konu ise sitemizde yer alan ehliyet sınavı ders notları kısmından ehliyet sınavına hazırlık yapabilirsiniz. Aşağıdaki linkten sayfamıza ulaşabilir ve mesai arasında ve ya yolda bile ehliyet ders notlarını gözden geçirerek sınava kolayca hazırlanabilirsiniz.

04 Ağustos 2018 ehliyet sınav soruları Meb tarafından sınav sonrası yayınlandığı an sitemizden duyuru yapılacak ve 04 Ağustos ehliyet sınav soruları sisteme yüklenecektir.

Ehliyet sınav süresi nedir?

Ehliyet sınavı 60 dakikadır.

Ehliyet sınavında kaç soru sorulur?

Ehliyet sınavında adaylara 50 soru sorulur. Bütün ehliyet türleri için ilk yardım konularından 12 soru, trafik ve çevre konularından 23 soru, araç tekniği konularından 9 soru ve trafik adabı konularından 6 soru olmak üzere 50 soru sorulur.

Teorik sınav sonuçları açıklandıktan sonra direksiyon eğitimi dersi uygulama sınavı yapılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.