Trafik İşaretleri – Tehlike Uyarı İşaretleri

Sürücüler ve sürücü adayları için gerekli bilgiler arasında yer alan ve trafikte herkesin bilmesi gerekli olan trafik işaretlerinden tehlike uyarı işaretlerine bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

TEHLİKE UYARI İŞARETLERİ

Trafik işaretleri,Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen ve yayınlanan trafik işaretleri, tehlike uyarı işaretleri, trafik tanzim işaretleri, bilgi işaretleri ve durma ve parketme işaretleri şeklinde kategorilendirilmiştir. Çok sayıda trafik işareti bulunuyor ve bunların anlamları çoğunlukla karıştırılıyor. Kafa karışıklığına son vermek için trafik levha çeşitlerini ve anlamlarını için derledik. Tüm kaynaklar KGM sitesinden alınmıştır.

Sürücü adayları için bilinmesi gereken trafik işaretleri ve anlamlarını aşağıda bulabilirsiniz. Trafik işaretleri, trafikte ister sürücü olsun ister yaya olsun herkesin bilmesi gereklidir.

Tehlike Uyarı İşaretleri Anlamları

Sağa Tehlikeli Viraj (T-1a): Yolun ilerleyen kısımlarında karşına tehlikeli bir viraj çıkacağını ve yavaş hareket etmen gerektiğini belirtiyor. 

Sola Tehlikeli Viraj (T-1b): Tıpkı sağa tehlikeli viraj işareti gibi sola doğru tehlikeli bir viraj ile karşılaşacağını ve hızını azaltman gerektiğini ifade ediyor.

Sağa Tehlikeli Virajlar (T-2a): Genellikle kıyı şeritleri ya da dağ gibi tırmanma gerektiren bölgelerin çevresinde karşına çıkan bu tabela, yolda sağa tehlikeli birden fazla viraj olduğunu ve hızını azaltman gerektiğini ifade ediyor. 

Sola Tehlikeli Virajlar (T-2b): Yine sağa tehlikeli virajlar tabelasının tam ters istikamete işaret edenidir. Sol tarafta birden fazla devamlı tehlikeli viraj olduğunu belirtiyor. 

Tehlikeli Eğim İniş (T-3a): Sürücüler için tehlikeli olabilecek eğimli inişleri ifade ediyor. Bu tabela ile karşılaştığında vites düşürebilirsin. 

Tehlikeli Eğim Çıkış (T-3b): Aracın ile rampa ya da tümsek çıkacağını ve bu nedenle de hazırlık olman gerektiğini ifade ediyor. 

Her İki Taraftan Daralan Kaplama (T-4a): Yolun herhangi bir nedenle daralacağını belirtmek için kullanılıyor. Genellikle köprü gibi alanlar ya da yol çalışması sahalarında karşılaşılıyor. 

Sağdan Daralan Kaplama (T-4b): Yolun sağ taraftan daralacağını ifade ediyor. Genellikle menfez alanlarında ya da otoban çalışmalarında karşılaşılıyor.

Soldan Daralan Kaplama (T-4c): Yolun sol taraftan daralacağını ifade etmek için kullanılıyor. 

Açılan Köprü (T-5): Unkapanı gibi açılıp kapanabilen köprüler için kullanılıyor. Köprüye yaklaştığın zaman dikkatli olman gerekiyor.
Deniz veya Nehir Kıyısında Biten Yol (T-6): Liste içerisinde belki de en dikkatli olman gereken uyarı olan T-6, yolun sonunda deniz ya da nehir gibi bir alanın olduğunu işaret ediyor.

Kasisli Yol (T-7): Yol üzerinde kasis ya da başka bir çıkıntı yardımı ile engel oluşturulduğunu ifade ediyor. İstanbul’da yer alan Bağdat Caddesi gibi düz ve hız yapılan caddelere sık aralıklar ile kasis ekleniyor. Bu alanlarda hızını düşürmezsen aracın zarar görebilir.

Kaygan Yol (T-8): Yolun kaygan olduğunu ve ani manevralar ile hız değişiklikleri yapılmaması gerektiğini ifade etmek için kullanılıyor.

Gevşek Malzemeli Zemin (T-9): Yol üzerinde mıcır gibi gevşek malzemeler olduğunu ve araçlardan taş gibi parçaların fırlayabileceğini ifade ediyor. 

Gevşek Şev (T-10): Yol üzerine taş veya kaya gibi cisimlerin yuvarlanabileceğini ifade etmek için kullanılıyor. Bu bölgeler üzerinde araçların hızlarını azaltması ama asla durmaması gerekiyor. 

Yaya Geçidi (T-11): Belki de en çok gördüğün levha olan yaya geçidi levhasını gördüğün zaman yavaşlaman ve yayalara dikkatle yaklaşman gerekiyor.

Okul Geçidi (T-12): Sık rastlanan levha çeşitleri arasında olan okul geçidi levhasını gördüğün zaman hem hızını düşürmeli hem de her an durmaya hazır olmalısın.

Bisiklet Geçebilir (T-13): Bisiklet yolu ile birleşik bir yol üzerinde olduğunu ifade eden levhadır. 

Ehli Hayvanlar Geçebilir (T-14a): Yakınlarda mera gibi alanların bulunduğunu ve yola hayvan çıkabileceği için dikkatli olman gerektiğini belirtiyor. Genellikle köy yollarında karşına çıkacak olan levhanın bulunduğu alanlarda yol, hayvanlar nedeniyle çamurlu ve kaygan olabilir.

Vahşi Hayvanlar Geçebilir (T-14b): Karşına vahşi hayvanlar çıkabileceğini belirtiyor. Tıpkı T-14a’da olduğu gibi dikkatli olman gerekiyor. 

Yolda Çalışma (T-15): Adından anlaşılabileceği gibi yol üzerinde çalışma olduğunu ve çamur gibi tehlike yaratabilecek maddeler olabileceğini ifade ediyor.

Işıklı İşaret Cihazı (T-16): Trafik lambası ile kontrol edilen bir kavşağa yaklaştığını ifade ediyor.

Havalimanı Alçak Uçuş (T-17): Yolun yakınlarında alçak uçuş yapıldığını ve aniden yüksek bir uçak sesi ile karşılaşabileceğin için dikkatli olman gerektiğini ifade ediyor. 

Yandan Rüzgar (T-18): Yol üzerinde aracın şiddetli rüzgara maruz kalabileceğini ifade etmek için kullanılıyor. Genellikle tünel çıkışları gibi yerlerde görülüyor. 

İki Yönlü Trafik (T-19): Adından da anlayabileceğin gibi iki yönlü işleyen trafiği ifade ediyor.

Dikkat (T-20): Genellikle farklı bir panel eklenerek kullanılıyor. Trafik uyarı işaretlerinde belirtilmeyen herhangi bir ifade, panel üzerine yazılıyor. 

Kontrolsüz Kavşak (T-21): Kavşak üzerinde geçiş üstünlüğü kuralının geçerli olduğunu belirtmek için kullanılıyor. 

Ana Yol – Tali Yol Kavşakları (T-22a,T-22b, T-22c, T-22d,T-22e): Ana yol ile ikincil bir yolun kesiştiğini belirtmek için kullanılıyor. 

Sağdan Ana Yola Giriş (T-23a) ve Soldan Ana Yola Giriş (T-23b): Ana yol ile yan yol ve benzeri farklı bir yolun birleştiği kavşağı ifade ediyor. 

Dönel Kavşak (T-24): Kavşağa yaklaşırken yavaşlanması ve kavşak içerisinde yer alan araçlara öncelik verilmesi gerektiğini ifade ediyor. 

Kontrollü Demiryolu Geçidi (T-25): Bariyerler ya da farklı bir engel ile desteklenmiş olan hemzemin geçide yaklaştığını belirtiyor. 

Kontrolsüz Demiryolu Geçidi (T-26): Bariyer gibi bir engel ile desteklenmeyen hemzemin geçide yaklaştığını ve kontrollü bir şekilde ilerlemen gerektiğini ifade ediyor. 

Kontrolsüz Demiryolu Geçidi Tek Hat (T-27a): Tek hatlı demiryolu geçidinin konumunu belirtmek için kullanılıyor. 

Kontrolsüz Demiryolu Geçidi En az Çift Hat (T-27b): En az iki hatta sahip olan demiryolu geçidinin konumunu belirtmek için kullanılıyor. 

Demiryolu Hemzemin Geçit Yaklaşımı (T-28a, T-28b, T-29a, T-29b, T-30a ve T-30b ): Demiryolu hemzemin geçidi ile karşılaşacağınız mesafeyi belirtiyor. Levha üzerinde bulunan her şerit ise 100 metreyi ifade ediyor. Hemzemin geçide yaklaşıldığı zaman yolun hem sağ hem de sol tarafında görülüyor.

Köprü Başı Levhası (T-31a ve T-31b): Köprülerin korkuluklarına yerleştirilen levha ile köprüye yaklaştığın belirtiliyor.

Engel İşareti (T-32): Yolun herhangi bir nedenle geçici olarak ya da tamamen trafiğe kapatıldığını ifade etmek için kullanılıyor. 

Tehlikeli Yön Levhaları (T-33a, T-33b ve T-33c): Tehlikeli bir viraja yaklaşıldığını ve yavaşlanması gerektiğini ifade etmek için kullanılıyor. 

Onarım Yaklaşım Levhası (T-33d, T33e ve T-33f): Yol onarımının sürücüler tarafından rahatça görülebilmesi için yerleştirilen levhalardır. 

Refüj Başı Ek Levhası (T-34a ve T-34b): Yol ya da yol kenarında bulunan engellerin üzerine yerleştiriliyor. Bu levhalar ile karşılaşıldığında sağ ya da sol taraftan devam edilmesi gerekiyor. 

Dönüş Adası Ek Levhası (T-35): Dönüş adalarında her iki yönde devam edilmesi gerektiğini belirtiyor. 

Düşük Banket (T-36): Yol ile yan tarafta bulunan banket arasında yükseklik farkının bulunduğunu ifade ediyor. 

Gizli Buzlanma (T-37): Yolun güneş almayan bölgeleri ile farklı rüzgarlar alan bölgelerinde beklenmeyen buzlanmalar ile karşılaşılabileceği anlamına geliyor. 

Trafik Sıkışıklığı (T-38): Yolun ilerleyen kısımlarında trafik sıkışıklığı olabileceğini belirtiyor. 

Tramvay Hattı ile Oluşan Kavşak (T-39): Yol üzerinde tramvay hattı olduğunu ve bu nedenle de sürücülerin yavaşlayarak tramvaya yol vermesi gerektiğini belirtiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.